Snimak eksplozija ne prikazuje iranski napad na Tel-Aviv

Video nema nikakve veze sa izraelsko-iranskim sukobom.
Bombardovana zgrada
Izvor: Canva
  • Na društvenim mrežama deli se video snimak eksplozije uz tvrdnje da prikazuje iranski napad na Tel-Aviv.
  • Video prikazuje ukrajinski raketni napad (u martu ove godine) na krimsku luku Sevastopolj koju je okupirala Rusija.
  • Objave snimka sa spornim opisom na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.

Nakon što je Iran optužio Izrael za vazdušni napad u kojem je 1. aprila ove godine uništen konzulat iranske ambasade u glavnom gradu Sirije Damasku, na društvenim mrežama krenuo je da se širi snimak eksplozije uz tvrdnje da prikazuje „iranski raketni napad na Tel-Aviv”.

Izvor: Facebook/Printscreen

Video, međutim, prikazuje ukrajinski raketni napad (u martu 2024. godine) na krimsku luku Sevastopolj, koju je okupirala Rusija.

Obrnuta pretraga ključnih kadrova sa viralnog snimka uputila je na dužu verziju istog videa koji je 24. marta ove godine objavljen na Jutjub kanalu „The Telegraph”-a, sa naslovom: „Ogromne eksplozije potresle Sevastopolj nakon ukrajinskog raketnog napada”. U opisu snimka navodi se da je ukrajinska vojska saopštila da je pogodila dva velika ruska ratna broda, kao i druge objekte koje koristi ruska mornarica u Crnom moru. 

„Ukrainska Pravda” izvestila je 23. marta ove godine da se u Sevastopolju te večeri čulo desetak eksplozija, a isti snimak napada objavili su i drugi mediji na Jutjubu.

Najraniju objavu viralnog snimka pronašli smo na nalogu OSINTtechnical na društvenoj mreži X, gde je objavljen 23. marta, u toku noći kada se dogodio ukrajinski napad na Sevastopolj.

***

Iran je 13. aprila ove godine ispalio više od 300 dronova i projektila ka Izraelu. Iranski direktan udar na Izrael, Teheran je obrazložio kao „odmazdu za izraelski napad na iranski konzulat u Damasku, glavnom gradu Sirije, u kojem su ubijeni visoki vojni komandanti Iranske revolucionarne garde, prenosi „BBC”.

Izrael nije potvrdio, a ni demantovao da je izveo napad na konzulat. Dve zemlje godinama vode rat u senci, bez preuzimanja odgovornosti za napade, piše „BBC”. Broj takvih napada značajno se povećao tokom aktuelnog rata u Gazi, sukoba koji je izbio posle napada palestinske grupe Hamas na izraelske zajednice u oktobru 2023. godine.

Prema poslednjim vestima, vlasti u Teheranu demantovale su da se izraelsko oružje domoglo teritorije Irana.

Zvaničnik iranske svemirske agencije Hosein Dalirian napisao je na X-u da „nije bilo vazdušnih napada sa spoljnih granica na Isfahan ili druge delove zemlje”, kao i da je Izrael „samo napravio neuspešan i ponižavajući pokušaj da upravlja kvadrokopterima i da su letelice oborene”.

Slično su izvestili i iranski državni mediji, rekavši da su „sistemi protivvazdušne odbrane aktivirani u nekoliko oblasti zemlje tokom noći kako bi se gađali mogući ciljevi”, ali da navodno „nije bilo vesti o bilo kakvom direktnom udaru ili eksploziji”.