U čemu nam je prošla godina (skoro) prošla?

Za nama je gotovo 365 turbulentnih dana još jedne pandemijske godine, nakon koje je teško pobrojati teme koje su nam, s pravom ili nečijom namerom, sve to vreme okupirale pažnju. Vredi li sada da se zapitamo koliko njih je zaista bilo važno, koliko ih je medijski „preživelo“ mesec u kojem su se nametnule, a koliko njih se periodično podgrevalo ne bi li se, iz različitih pobuda, opet vraćale na sto i nudile već prilično (svega) zasićenoj javnosti?

Bez pretenzija da ih sve pobrojimo ili da ih, vagajući im informacionu vrednost, razdvajamo na bitne, manje važne i one koje su predstavljale samo prazne kalorije za medijsko žvakanje, pokušaćemo da se podsetimo onih atraktivnijih koje su iz nekog razloga tokom ove godine, često danima, bile „u trendu“. Naravno, pandemija, a sa njom oboleli i preminuli od virusa korona, novi sojevi, vakcinacija, (ne)poštovanje mera i (ne)rad Kriznog štaba bila je, bez sumnje, konstanta tokom cele godine (a po svemu sudeći, nažalost, i naredne), pa bi bilo nefer stavljati je u rang sa ostalim vestima ili „vestima“.

Januar

Milena Radulović / Foto: FoNet, Zoran Mrđa

Uhapšen Mika Aleksić – Glumica Milena Radulović i još pet devojaka prijavilo je Miroslava Miku Aleksića, čuvenog vlasnika škole glume za silovanje i seksualno zlostavljanje.

Otkriven spomenik Stefanu Nemanji – Spomenik srednjovekovnom srpskom vladaru, visok 23 metra i težak 68 tona, otkriven je na Savskom trgu „uz konjanike i dramsku priredbu, ogromne mere obezbeđenja i flagrantno kršenje mera u borbi protiv koronavirusa“.

Februar

Hapšenje grupe Veljka Belivuka – Uhapšen Veljko Belivuk – Velja Nevolja i još 16 pripadnika njegove organizovane kriminalne grupe koji se terete za različita krivična dela među kojima su teška ubistva, otmice, dilovanje droge.

„Dara iz Jasenovca“ – Na RTS prikazan film „Dara iz Jasenovca“, reditelja Predraga Gage Antonijevića, koji govori o stradanju Srba, Roma i Jevreja u logoru Jasenovac. Izazvao je veliku pažnju javnosti, posebno forsiranu u provladinim medijima. Ministar prosvete izjavio je da bi film trebalo emitovati učenicima u srednjim školama, a reditelja Antonijevića ovacijama dočekali poslanici u Skupštini Srbije.

Ustoličenje patrijarha Porfirija / Foto: FoNet/AP

Novi patrijarh – Na Saboru Srpske pravoslavne crkve za 46. patrijarha izabran je mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije.

„Pokušaj atentata na Vučića“ – Šef Uprave kriminalističke policije Bogdan Pušić izjavio da je više od 850 specijalaca bilo raspoređeno na otvaranju spomenika Stefanu Nemanji kako bi se obezbedio predsednik, jer su obaveštajni podaci ukazivali da će na njega biti pokušan atentat.

Slaviša Kokeza – Predsednik FSS Slaviša Kokeza priveden na informativni razgovor u Službu za borbu protiv organizovanog kriminala MUP-a Srbije. Predsednik Srbije izjavio da „ne razume“ zašto je čovek u kojeg je imao poverenje odbio poligraf, iako je ključno pitanje da li je učestvovao u pripremi njegove likvidacije. Mesec dana kasnije Kokeza je  podneo ostavku na funkciju predsednika Fudbalskog saveza Srbije. 

Osuđen Dragoljub Simonović – Bivši predsednik opštine Grocka Dragoljub Simonović osuđen je, u prvostepenom postupku, na četiri godine i tri meseca zatvora zbog podstrekivanja na paljenje kuće novinara portala Žig info Milana Jovanovića 12. decembra 2018. u Vrčinu. Na istu kaznju osuđen je i okrivljeni Aleksandar Marinković, koji je je bio izvršilac, a nalazi se u bekstvu, dok je drugooptuženi Vladimir Mihailović, koji je bio posrednik, dobio četiri godine. 

Mart

 

Branislav Lečić – Glumica Danijela Štajnfeld otkrila je Višem javnom tužilaštvu da je glumac, opozicioni političar, bivši ministar i lider pokreta Demokrate Srbije Branislav Lečić, misteriozni moćnik iz filmske industrije koji ju je silovao.

Vladimir Cvijan – Nakon što se u javnosti pojavila informacija da je Vladimir Cvijan, bivši generalni sekretar Predsedništva Srbije, narodni poslanik i visoki funkcioner SNS preminuo, Više javno tužilaštvo objavilo je da se on utopio 5. januara 2018, a da je posle obdukcionog nalaza i izveštaja policije, tužilaštvo predmet arhiviralo, nalazeći da nema indicija koje bi upućivale da je njegova smrt posledica krivičnog dela.

Vučić i Vulin posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost / Foto: FoNet, Marija Đoković

Fotografije raskomadanih tela – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin prikazali su na konferenciji za novinare, nakon sednice Saveta za nacionalnu bezbednost, fotografije tela žrtava za čija ubistva je osumnjičena kriminalna grupa Veljka Belivuka. Objavljena je čak i fotografija ubijenog navijača Partizana na kojoj se vidi da mu je odsečena glava. 

Napadi na „Crtu“ i KRIK – U konačni tekst izveštaja Evropskog parlamenta o Srbiji uključena je i osuda napada organizaciju CRTA i portal KRIK. U amandmanu je ukazano da to što poslanici Skupštine Srbije vređaju, zastrašuju političke protivnike i predstavnike medija predstavlja kršenje demokratske prakse i temeljnih vrednosti, što bi trebalo najoštrije osuditi.

„Afera Mauricijus“ – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom svoje posete Ujedinjenim Arapskim Emiratima upitao lidera SSP Dragana Đilasa da li ima račune na Mauricijusu i u Švajcarskoj, nakon čega je „istraživačka ekipa“ lista „Večernje novosti“ objavila priču o detaljima Đilasovih računa širom sveta. Đilas podneo krivičnu prijavu zbog falsifikovanja dokumenata dve strane banke kojima je optužen za posedovanje deviznih računa.

April

 

Palma – Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila da je lider Jedinstvene Srbije i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković-Palma organizovao žurke kojima su prisustvovali čelnici vlasti, a na koje su  „dovođene iz Beograda devojčice od 15, 16, 17 godina“, kao i da se „znalo da posle takvih žurki te devojčice ostaju sa njima“.

Protest „Ekološki ustanak“ / Foto: FoNet, Božana Pavlica

„Ekološki ustanak“ – Ispred Skupštine Srbije održan protest pod nazivom „Ekološki ustanak“, na kojem se okupilo više hiljada ljudi sa zahtevom da se obustave svi projekti štetni po životnu sredinu, kao i da se propisi usklade sa najvišim ekološkim standardima. Protest je organizovalo više od 60 ekoloških udruženja, a pridružili su im se i predstavnici Udruženja radnika na internetu i zdravstveni radnici okupljeni oko udruženja Ujedinjeni protiv kovida.

Maj

 

Vučić i Šapić na sednici GO SNS / Foto: FoNet, Aleksandar Barda

Šapić u SNS – Srpski patriotski savez (SPAS), na čijem je čelu Aleksandar Šapić, pristupio je kolektivno Srpskoj naprednoj stranci, a Šapić je izabran za potpredsednika Glavnog odbora SNS.

„Čistke“ u SNS – Jedan broj odbora SNS izjasnio se za smenu Nebojše Stefanovića, a pojedini su tražili i njegovo isključenje iz stranke. Nakon svega, ministar odbrane podneo je ostavku na mesto šefa beogradskog odbora naprednjaka. Vučić je izjavio da je on odlučio da Stefanović ostane u stranci: „Kupio sam vreme tri meseca, pa ćemo da vidimo šta će da bude u septembru“.

Stimulacija za vakcinaciju – Predsednik Srbije izjavio da neće biti donošene „diskriminacione mere“ za one koji ne žele da prime vakcinu protiv virusa korona, ali da će se raditi na tome da se „nagrade ljude koji su pokazali odgovornost“ i da će, osim pomoći od 30 evra, odnosno 50 evra za penzionere, oni koji su vakcinisani dobiti još po 3.000 dinara.

Novi rektor Univerziteta u Beogradu – Dekan Arhitektonskog fakulteta Vladan Đokić izabran je za novog rektora Univerziteta u Beogradu. Za njega su glasala 23 člana Saveta, dok je dotadašnja rektorka Ivanka Popović dobila 17 glasova, od ukupno 41 člana Saveta.

Protiv deponije na Revi – Građani i ekološki aktivisti digli su glas protiv odluke da se na području ekološke zone na bari Reva napravi deponija. Organizovani su protesti, aktivisti su džakove otpada odneli pred Skupštinu grada, a posebnu pažnju privukao je potez glumice Svetlana Bojković, koja je u borbi za odbranu Reve stala ispred kamiona kako bi sprečila da na toj lokaciji bude istovaren građevinski otpad. Nakon svega predsednik Vučić je izjavio: „Evo sad vam kažem, otpada neće biti na toj Nevi-Revi, ne znam ni kako se zove, za koju niko nikada nije čuo, a odjednom su postali veliki zaštitnici“.

„Linglong“ – Obezbeđenje gradilišta fabrike automobilskih guma „Linglong“ kod Zrenjanina pokušalo je da spreči ekipu holandskih novinara u nameri da snimi izjavu aktiviste Građanskog preokreta Ivana Živkova ispred gradilišta fabrike. Slično se desilo i idućeg meseca kada su radnici obezbeđenja u uniformama i bez legitimacija izašli ispred gradilišta fabrike i stali ispred kamere NewsMax Adria u nameri da spreče TV ekipu da radi svoj posao.

Jun

 

Uhapšen Jovičić – Policija je uhapsila predsednika opštine Palilula Aleksandra Jovičića i još sedam osoba zbog sumnje da su omogućile nelegalne građevinske radove u toj opštini.

Izbori za mesne zajednice – Održani izbori za savete mesnih zajednica u osam gradova i opština u Vojvodini, SNS osvojila ubedljivu većinu, ali su u Novom Sadu u pojedinim savetima vlast preuzeli nezavisni kandidati. Predsednik novosadskog odbora Narodne stranke Borislav Novaković izjavio da su ti izbori „učinili vidljivom činjenicu da je Novi Sad okupiran grad“, a nekadašnji političar i pravnik Zoran Čičak proveo je u pritvoru 17 sati jer je u ironičnom tvitu pomenuo reč snajper „i time ugrozio bezbednost Andreja Vučića“.

Mladiću potvrđena kazna – Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je pravosnažno pred sudom u Hagu na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida u Srebrenici i ratnih zločina u Bosni.

Sednica Skupštine Srbije o Kosovu / Foto: FoNet, Aleksandar Barda

Vučić u Skupštini – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Skupštini Srbije „informisao je građane i poslanike o pregovorima u Briselu i perspektivama delovanja srpske države na Kosovu i Metohiji“. Poslanici dugačkim aplauzima propratili obraćanje Vučića, a potom usvojili izveštaj o pregovaračkom procesu sa Prištinom od maja 2019. do 15. juna 2021. godine, kao i izveštaj o radu Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Zlostavljanja u Petnici – Nedeljnik „Vreme“ objavio ispovesti pet žrtava koje su u periodu od 2003. do 2014. iskusile seksualno nasilje od istog zlostavljača u Istraživačkoj stanici Petnica. Direktor Istraživačke stanice Petnica Nikola Božić uskoro je podneo ostavku.

Osuđeni Stanišić i Simatović – Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove u Hagu, posle ponovljenog suđenja, doneo je prvostepenu presudu bivšim čelnicima Službe državne bezbednosti Srbije Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću Frenkiju po kojoj su osuđeni na po 12 godina zatvora.

Jul

 

Odbačena prijava protiv Lečića – Više javno tužilaštvo odbacilo je krivičnu prijavu glumice Danijele Štajnfeld koja je Branislava Lečića optužila za silovanje. Advokat Božo Prelević izjavio da tužilaštvo nije odbacilo nikakvu prijavu, jer  je Štajnfeld nije ni napisala, već je tužilaštvo pokrenulo postupak na osnovu njenog filma, kao i da taj postupak nije ni vodilo tužilaštvo, nego je to rađeno isključivo putem policije.

Zatvoren „Geoks“ – Saopšteno da kompanija „Geoks“ (Geox) posle pet godina zatvara fabriku obuće u Vranju, čime će bez posla ostati 1.200 ljudi. „Vlada Srbije subvencionisala je italijansku kompaniju sa po 9.000 evra po svakom radniku, a na zahtev Geoksa država je odobravala dodatna finansijska sredstva, pa gruba računica govori da je građane Srbije ovaj eksperiment koštao između 12 i 14 miliona evra“, pisao je „Danas“.  Predsednik Vučić obećao da će se za 500 od 1.200 radnika ove fabrike „naći rešenje odmah“, jer „već razgovaramo sa turskim investitorom „Teklasom“ iz Vladičinog Hana da u Vranju otvori svoje pogone, a gledaćemo kako i ostale da zaposlimo“. 

Đoković osvojio Vimbldon / Foto: FoNet/AP

Đoković osvojio Vimbldon – Najbolji teniser sveta Novak Đoković osvojio je šestu titulu na Vimbldonu. Pobedom u svom 30. grend slem finalu stigao je do 20. grend slem trofeja i tako se izjednačio sa Federerom i Nadalom po broju osvojenih titula sa četiri najveća turnira.

Povučen Zakon o vodama – Ekološki aktivisti iz nekoliko udruženja građana protestovali su 26. jula ispred Skupštine Srbije protiv usvajanja izmena Zakona o vodama, tražeći da javnost bude uključena u pisanje ovog zakona. Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je Vlada Srbije povukla predlog Zakona o vodama iz procedure, nakon što predsednik Republike nije potpisao izmene tog zakona usvojene u parlamentu.

Avgust

 

Deponija u Vinči tokom gašenja požara / Foto: FoNet/Beoinfo

Požar u Vinči – Na deponiji u Vinči izbio je veliki požar nakon čega se nad Beogradom nadvio gust dim i osećao neprijatan miris. Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije izjavio da najveća posledica nisu PM čestice, već otrovna jedinjenja koja nisu ni merena, pa je javnost ostala uskraćena za te informacije.

Pobede na Olimpijskim igrama – Srbija je na Olimpijskim igrama u Tokiju osvojila devet medalja, od kojih su tri zlatne  (tekvondistkinja Milica Mandić, karatistkinja Jovana Preković i vaterpolisti).

Bjelogrlić i Antonijević – Reditelj i glumac Dragan Bjelogrlić optužen je za nasilničko ponašanje, nakon što je u Nišu više puta udario reditelja Predraga Gagu Antonijevića.

 

Septembar

 

Ustoličenje mitropolita na Cetinju – Tenzije na Cetinju zbog ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija. Zbog protesta i blokade mitropolit je, zajedno sa patrijarhom Porfirijem, u Cetinjski manastir stigao helikopterom.

„Ustanak za opstanak“ – U centru Beograda održan protest nekoliko desetina ekoloških organizacija, aktivista, javnih ličnosti i građana zbog brojnih ekoloških problema u zemlji. Okupljeni na „Ustanku za opstanak“ kritikovali vlast i kompaniju Rio Tinto, koja planira ekploataciju litijuma u okolini Loznice. Učesnici skupa su, na oko sat vremena, blokirali Brankov most.

Dijalog vlasti i opozicije – Stranka slobode i pravde, Pokret za preokret, Pokret slobodnih građana i Demokratska stranka odlučili su da neće učestvovati u nastavku druge faze međustranačkog dijaloga uz posredovanje evroparlamentaraca. Poslanica Evropskog parlamenta Tanja Fajon izrazila uverenost da su četiri predstavnika Evropskog parlamenta (pored nje još i Vladimir Bilčik, Eduard Kukan i Knut Flekenštajn) učinili sve što je bilo u njihovoj moći da bi se postigao trajni kompromis između vlasti i opozicije. 

Jarinje, 26. septembar / Foto: Istinomer

Povučen zakon o policiji – Beogradski centar za bezbednosnu politiku upozorio da Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima sadrži brojne odredbe kojima će se, ukoliko ostanu nepromenjene, ugroziti zagarantovana prava građana i njihova bezbednost. Nakon burne reakcije javnosti ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin saopštio da je Nacrt povukao iz procedure, na inicijativu predsednika Vučića, i dodao da je tako želeo da „izbegne krv na ulicama Beograda“.

Kriza zbog kosovskih tablica – Nakon odluke vlasti u Prištini da uvedu recipročne mere prema Srbiji i da sva vozila sa srpskim registarskim tabicama pri ulasku na Kosovo moraju da stave probne kosovske tablice, Srbi sa Kosova blokirali su prelaze Jarinje i Brnjak. Posle deset dana u Briselu je postignut dogovor da u narednih šest meseci, do kada se očekuje pronalaženje trajnog rešenja, vozači dobijaju nalepnice kojim su u obavezi da na registarskim oznakama prekriju simbole Kosova i Srbije.

Psovka Marka Vidojkovića – Pisac Marko Vidojković je u emisiji „Dobar, loš, zao“ opsovao predsednika Srbije Aleksandra Vučića, što je izazvalo „konsternaciju“ državnog vrha i njima bliskih medija koji su se danima „osvrtali“ na ovaj potez Vidojkovića. Nakon svega Vidojković je izjavio da misli da se zbog pretnji koje su mu upućene „njegova porodica i on nalaze u neposrednoj životnoj opasnosti“.

Protest antivaksera i antiglobalista – Antiglobalistički i antivakserski protest pod nazivom „Sloboda ili ništa“ održan 18. septembra u Beogradu. Policijski kordon razdvajao taj skup od „Parade ponosa“, koja se održavala u isto vreme.

Koluvija pušten iz pritvora –Apelacioni sud u Beogradu pustio je iz pritvora Predraga Koluviju, optuženog da je organizovao kriminalnu grupu koja je uzgajala više od tone marihuane na imanju kompanije „Jovanjica“.

 

Oktobar

 

Ubistvo porodice Đokić – Danima se izveštavalo o nestanku tročlane porodice Đokić iz Aleksinca, a misterija je rešena pronalaskom njihovih tela. Uskoro je kao osumnjičeni za ubistvo uhapšen njihov bliski rođak.

Vučić o „Jovanjici“ – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je slučaj „Jovanjica“ ističući da ne postoji sličan slučaj da je neko poput Koluvije za takvo krivično delo proveo u pritvoru dve godine. „Vrlo čudno, složićete se, jer on nije ubio nikoga, nije imao 10 tona kokaina ili nešto slično, već, koliko sam razumeo, tonu marihuane, koliko pola okruženja, Nemci i ostali su legalizovali.“ Narodni poslanik i funkcioner SNS Vladimir Đukanović, Koluvijin advokat, intervjuisao svog klijenta.

„Pandorini papiri“ – Istraživački portal KRIK, učesnik u projektu „Pandorini papiri“, koji predvodi Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), objavio dokumenta koja pokazuju da je ministar finansija Siniša Mali bio vlasnik 24 luksuzna apartmana na bugarskom primorju. Objavili su i da je Nikola Petrović, kum predsednika Vučića i bivši direktor „Elektromreže Srbije“, postao vlasnik kompanije sa britanskih Devičanskih Ostrva, na kojima je i funkcioner SPS-a i ministar bez portfelja zadužen za razvoj siromašnih opština Novica Tončev osnovao ofšor firmu. Milioni dokumenata koji su procurili iz 14 agencija za osnivanje ofšor kompanija otkrivaju tajne 35 sadašnjih i bivših svetskih lidera zajedno sa 400 funkcionera iz više od 90 država.

„Veritas papiri“ – Odmah nakon objavljivanja „Pandorinih papira“ tabloid „Informer“ pokrenuo je „istraživački projekat“ – „Veritas papiri“, u kojem su predstavljeni podaci o tome kome je sve lider SSP Dragan Đilas pozajmio novac preko svoje firme.

Otkazivanje izborne skupštine SNS – Izborna skupština SNS, koja je trebalo da bude održana od 21. do 24. oktobra i na kojoj je, kako je najavljivano, trebalo da dođe do „velikih promena rukovodećeg kadra“, ali i da se „reši sudbina“ Nebojše Stefanovića, odložena je zbog „aktuelne epidemiološke situacije“.

Stefanović, Vučić i Vulin u Raški / Foto: FoNet/Instagram predsednika Srbije

Upad kosovske policije  – Prilikom upada policije Kosova u sredine sa većinskim srpskim stanovništvom došlo je do sukoba sa meštanima, u kojem su korišćene kamenice, suzavci, šok-bombe i vatreno oružje. Direktor Kliničko bolničkog centra Kosovska Mitrovica Zlatan Elek izjavio je da je povređeno 10 osoba, a da je jedan muškarac teško ranjen. Incidenata je bilo i u Zvečanu i u Kosovskoj Mitrovici gde je policija, kako je sapšteno, „sprovodila akciju protiv krijumčarenja robe“. Predsednik Srbije otišao je u Rašku, izjavio da će Beograd pokušati da sačuva mir, poručujući Srbima sa Kosova da zaštite svoj narod i da će biti uz njih ako krene nasilje. Vučić je kazao da je Priština za ove akcije, prema obaveštajnim saznanjima Srbije, imala podršku „makar jedne države“ koja nije članica EU.

Uhapšena Hrkalović – Bivša državna sekretarka MUP Dijana Hrkalović privedena je, kako je to saopštio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u vezi sa ubistvom Vlastimira Miloševića u Ulici kraljice Marije u Beogradu, 2017. godine, 

Potpisan „Sporazum o unapređenju izbornih uslova“ – U Skupštini Srbije, kao rezultat Radne grupe za međustranački dijalog bez posredovanja stranaca, potpisan je Sporazum o unapređenju uslova za održavanje izbora. Sporazum su potpisali predstavnici vlasti, odnosno SNS i SPS, sa predstavnicima Dosta je bilo, Dveri, Demokratske stranke Srbije, Pokreta obnove Kraljevine Srbije, Srpske radikalne stranke, Zdrave Srbije i Zavetnika. 

Odbrana Danila Vučića – Udruženje građana „Inicijativa za Požegu“ saopštilo je da je sin predsednika Srbije Danilo Vučić u njihov grad doputovao automobilom „leksus“ pod rotacijom, u pratnji „Kobri“ i drugog obezbeđenja, gde je prisustvovao fudbalskoj utakmici između domaće „Sloge“ i beogradskog „Rada“. Predsednik Vučić izjavio da je njegov sin na utakmicu  išao službenom „škodom“, kao štićeno lice, a ne „leksusom“. Prethodno, DS je pozvala Poresku upravu da proveri poreklo novca i imovine koje su, po njihovim navodima, sin predsednika i „njegovi drugovi“ poklonili Draganu Vasiljkoviću, poznatijem kao Kapetan Dragan. Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio da je veoma zanimljiv „stoički mir“ sa kojom SNS posmatra borbu porodice predsednika države i SNS sa, kako je naveo, „Đilasovskim medijima i partijama“.  A ministar odbrane Nebojša Stefanović je istakao: „Crtanje mete na leđima jednog deteta brutalnim lažima, u kojima se uvažavaju čak i izjave osuđenika i iznose perfidne i besramne konstrukcije, novi su nivo niskosti koji su Đilasovi mediji uveli u našu zemlju“.

 

Novembar

 

Policija u civilu privodi Aidu Ćorović / Foto: FoNet/TV FoNet

Mladićev mural –  Aktivistkinje Aida Ćorović i Jelena Jaćimović privedene su jer su jajima gađale mural Ratku Mladiću, naslikan na jednoj zgradi u beogradskoj Njegoševoj ulici. Aktivisti, građani, predstavnici NVO, ali i opozicionih političkih stranaka, izašli su da im pruže podršku i krenuli u protestnu šetnju ka muralu, ali ih je blokirao kordon policije. Ubrzo se pojavila i grupa desničara koja ih je vređala, a skandirala Mladiću. U narednim danima, nakon više pokušaja da se mural prekreči, nastupali su „branitelji murala“ koji su uklanjali nanetu farbu.

Fudbalska reprezentacija Srbije – Fudbaleri Srbije plasirali su se na Svetsko prvenstvo 2022. u Kataru, nakon što su u odlučujućem meču kvalifikacija pobedili Portugal u Lisabonu. Pred polazak na utakmicu predsednik Srbije Aleksandar Vučić ušao je u avion sa reprezentativcima i najavio da će u dogovoru sa Vladom Srbije izdvojiti milion evra za njih kao dodatnu premiju, ukoliko pobede. Fudbaleri su nakon utakmice odlučili da novac doniraju u humanitarne svrhe.

Vijetnamski radnici – Novinarke VOICE i N1 otkrile javnosti u kakvim neuslovima žive vijetnamski radnici na gradilištu kineske fabrike „Linglong“ u Zrenjaninu. Predsednik Srbije izjavio da ne razume smisao medijsko-političke kampanje protiv kineske kompanije i kazao da je spreman da pomogne i vijetnamskim radnicima. Dodao je da se kampanja protiv „Linglonga“ vodi godinu dana, a da se vodila i protiv svih kineskih kompanija.

Početak izgradnje metroa i protest u Makišu – Radovi na izgradnji metroa u Beogradu počeli su na Makiškom polju 22. novembra. Na istom mestu okupili su se i ekološki aktivisti i lideri nekoliko opozicionih partija izražavajući protest zbog gradnje koja, kako su istakli, ugrožava vodoizvorište. 

Vučić i Putin o gasu – Podsećajući da ugovor o uvozu gasa iz Rusije ističe krajem godine, predsednik Vučić je izjavio da će se nakon susreta sa ruskim predsednikom Putinom vratiti “ili kao pukovnik ili kao pokojnik“. Posle susreta u Sočiju Vučić je saopštio da se cena ruskog gasa u narednih šest meseci neće povećavati. „Dobili smo u narednih šest meseci neverovatnu cenu od 270 dolara, da nam se ne menja cena, dobili smo povećanje količine gasa za tih šest meseci, fleksibilnost. Bajatović je bukvalno skakao od sreće jer je mislio da je to nemoguće da se postigne”, izjavio je Vučić.

Protesti zbog zakona – Zbog usvajanja zakona o referendumu i eksproprijaciji inicijativa „Kreni-promeni“ pozvala je građane na blokade saobraćajnica širom Srbije. Demonstranti su u nekoliko gradova Srbije 27. novembra u 14 časova blokirali puteve i mostove na jedan sat. Najozbiljnji incidenti zabeležni su u Šapcu, kada je bagerista krenuo na grupu okupljenih građana, a grupa batinaša palicama i čekićima napala aktiviste.

Skupština i Akademija SNS – Srpska napredna stranka organizovala je u Beogradu „svečanu akademiju“ povodom 13 godina od osnivanja i izbornu skupštinu. Na centralnoj proslavi 13 godina SNS Vučić je rekao da su pristalice njegove stranke „danas pokazale kako izgleda pristojna Srbija“. „Zahvaljujem se ljudima koji su došli u Beograd uprkos onima koji su hteli da urade ono što niko u Srbiji nije radio decenijama – da uskrate pravo na kretanje, pravo na slobodu.“

Eksplozija u Leštanima – U fabrici “EDePro”, koja se bavi proizvodnjom protivgradnih raketa, 23. novembra došlo je do eksplozije u kojoj su tri osobe izgubile život. Kako je preneo RTS, u trenutku eksplozije u magacinu površine 260 kvadrata u kojem je bilo 500 raketa sa 30 kilograma eksploziva, nalazilo se oko 40 radnika.

Raspisan referendum – Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić raspisao je referendum o promeni Ustava Srbije, koji će biti održan 16. januara.

 

Decembar

 

Blokada saobraćaja na Slaviji / Foto: FoNet, Aleksandar Barda

Blokade –  U više gradova Srbije blokirane su saobraćajnice u znak protesta protiv novih zakona o eksproprijaciji i referendumu. Nekoliko dana kasnije, predsednik Srbije vratio Skupštini Srbije na ponovno razmatranje Zakon o eksproprijaciji i predložio izmene Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi.

EPS i Grčić – Zbog problema u dopremanju uglja, rad pojedinih blokova u Termoelektrani Nikola Tesla A privremeno je zaustavljen, a bez struje bilo je, kako je saopšteno, oko 126.000 ljudi. Vršilac dužnosti direktora EPS Milorad Grčić smenio je četvoricu rukovodilaca „zbog propusta u radu“, a predsednik Vučić poručio je Grčiću da do Nove godine stabilizuje sistem, a onda „nešto drugo da radi“.

Napadi na Gorana Markovića – Nakon izjave režisera Gorana Markovića da se „nada da Vučić ima pred očima Čaušeskuov kraj i da će se povući bez krvi“, usledili su na njega brojni napadi iz samog vrha vlasti i njima bliskih medija. Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije Darija Kisić Tepavčević izvređala ga je na svom Instagram nalogu, iznoseći, kako je navela, anamnezu njegove bolesti.

Ukinuta presuda Simonoviću – Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je prvostepenu presudu kojom je na četiri godine i tri meseca zatvora bio osuđen bivši predsednik opštine Grocka Dragoljub Simonović zbog optužbi da je ostale optužene podstrekavao da zapale imovinu novinara portala „Žig info“ Milana Jovanovića i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno suđenje. Milan Jovanović izjavio je da ukidanje presude predstavlja „novi pokušaj njegovog ubistva“

Šariću ukinut pritvor – Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je pritvor okrivljenom za organizovani kriminal Darku Šariću i odredio mu meru zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor.

Hrkalović ponovo u pritvoru – Nekadašnja državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović, kojoj je pritvor ukinut 12. decembra, ponovo je pritvorena 24. decembra posle usvajanja žalbe Tužlaštva za organizovani kriminal.

Malom poništen doktorat – Senat Univerziteta u Beogradu poništio je jednoglasno odluku o dodeljivanju doktorata ministru finansija Siniši Malom. Senat je već 12. decembra 2019. godine poništio diplomu, ali je tu odluku iz proceduralnih razloga poništio Upravni sud.

Presuda za nesreću na rampi „Doljevac“  – Apelacioni sud u Nišu pravosnažno je osudio Beograđanina Dejana Stanojevića (37) na četiri i po godine zatvora jer je izazvao nesreću na naplatnoj rampi Doljevac. U toj nesreći poginula je jedna, a povređene četiri osobe, među kojima i tadašnji direktor „Koridora Srbije“ Zoran Babić. 

Naslovna fotografija: Fonet, Milica Vučković