Rođen 1941. godine u Bitolju.
U Beogradu završio Prvu mušku gimnaziju. Kako navodi u zvaničnoj biografiji, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu završio je 1963. i iste godine postao advokatski pripravnik u kancelariji svoga oca Filote. Upisom u imenik Advokatske komore Srbije 1967. godine postao je najmlađi advokat u tadašnjoj Jugoslaviji.
„Radio je sa svojim ocem sve do njegove smrti. Nekoliko godina kasnije, kada je umro i Đorđe Bela, preuzima vođenje kancelarije. Sa timom advokata 1991. godine postaje osnivač moderne advokatske kancelarije koju koncipira po uzoru na čuvene advokatske kancelarije u svetu. Branio je okrivljene za najteža krivična dela, mnoge javne i političke ličnosti, kako u Srbiji, tako i u regionu. Nastavio je borbu protiv srmtne kazne. Najjači argument u toj borbi je nesporna istorijska činjenica da je smrtna kazna mnogo puta bila zloupotrebljena u političkim obračunima, borbi za vlast, a bez vidljivog učinka na smanjenje stope kriminaliteta. Bio je glavni branilac mnogih optuženih Srba u predmetima pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju“, ističe u biografiji.
„Branio sam, da budem skroman, oko 1.000 krvnih delikata, najviše ubistava. Više nego tri bilo koja advokata zajedno.“(Politika, 26. 7. 2020. godine)
Navodi da je obavljao razne funkcije u organima Advokatske komore i da je od 1990. do 1994. obavljao funkciju predsednika Advokatske komore Srbije. Dva puta bio je predsednik Saveza Advokatske komore Jugoslavije i nosilac je, kako naglašava, najvišeg priznanja advokatske komore i niza profesionalnih priznanja i zahvalnica.
Napisao je knjigu „Završna reč“, koja je objavljena 2015. godine.
Kaže da mu je najteže bilo da brani Slobodana Miloševića, jer je, kako ističe, „znao da je nevin“. „Ja sam se zakleo Đinđiću da ću iscepati svoju diplomu, ako Milošević bude osuđen pred bilo kojim sudom. Otišao je posle Đinđić u Hrvatsku i tamo rekao: ‘Ja sam morao da ga pošaljem u Hag jer ga niko u Srbiji ne bi osudio!’.“ (srbijadanas.com, 20. 9. 2018. godine)
Fila je bio prisutan u vili Mir u noći hapšenja Miloševića. „Miloševića sam branio ovde. U Hagu nisam hteo, hteo je da se brani sam. Ja sam Toma Fila, ja ne branim iz hodnika.“ (Alo, 17. 10. 2015. godine)
Naglašava da je uvek mrzeo Haški tribunal.
„Jedini sam advokat pravosnažno opomenut za uvredu haškog suda jer sam rekao da je to sud koji doprinosi satanizaciji Srba. I na to sam ponosan što niko ne može da mi kaže da sam radio za Tribunal. Nisam ga voleo i koliko sam ga mrzeo, pokazuje činjenica da sam živeo u hotelu, a zarađen novac sam trošio na hotelsku sobu i hranu. Svi su odlazili u Hag da zarade, a ja sam dobro zarađivao ovde, a tamo trošio.“ (Alo, 17. 10. 2015. godine)
Ističe da nikada nije bio član Saveza komunista.
„Niko od nas nije bio u komunizmu, niti smo ga voleli. Zato što je komunizam, pre svega, ateizam. A mi smo verovali u Boga. Ja sam se 1972. godine venčao u Sabornoj crkvi. Dvoje vladika i patrijarh su bili na toj svadbi, kaže Fila i dodaje da su po orijentaciji bili socijaldemokrate.“ (24sedam.rs, 11. 10. 2021. godine)
Dugo je tvrdio da neće biti član nijedne stranke.
„Ja sam u savetu njegove svetosti patrijarha Pavla, zato i mislim da ne treba da pripadam nijednoj partiji i nikad nisam ni pripadao, niti ću pripadati. Osim u Boga, ni u koga ne verujem, niti se plašim, niti sam karijeru pravio na partijskoj pripadnosti, niti je to radio moj otac, niti moj pradeda…“ (Glas javnosti, 3. 5. 2001. godine)
Kaže je da je „Arkanu napravio partiju“, ali da nije bio u njoj.
„Jednog dana, Arkan je došao kod mene ovde u kancelariju i odmah tražio da zatvorim prozor, plašio se da ga neko ne ubije. Pitao me je kako da se zove stranka. Rekao sam mu Stranka srpskog jedinstva. Ceca je svedok. Bio sam na frontu, video sam kako ratuju. I kad je Legija doneo 14 njegovih boraca ubijenih, kada su ih ‘slučajno’ ubili Englezi. Legija do 5. oktobra nije bio upetljan ni u kakav kriminal. Posle je počeo da se druži sa ‘zemuncima’ i tu smo prekinuli sve kontakte.“ (Alo, 17. 10. 2015. godine)
Napominje da „Miloševića jeste branio“, ali da „nikad nije glasao za njega“. „Nije mi se sviđala njegova politika. Uvek sam glasao za Koštunicu.“ (Alo, 17. 10. 2015. godine)
U januaru 2009. godine postao je savetnik Ivice Dačića, koji je u to vreme bio potpredsednik Vlade Srbije. Nekoliko godina kasnije postao je i član Socijalističke partije Srbije.
„Nisam ušao u politiku da bih dobio moć. Zato sam uvek govorio: advokat koji hoće da pravi karijeru ne treba da se meša u politiku. Kada sam se povukao iz Haškog suda 2015. godine, počeo sam da pomažem aktivno SPS-u. Ivica me pozvao i rekao: ‘Ti si moj savetnik. Ceo svet priča da si socijalista, samo ti kažeš da nisi’. Tako sam postao član Predsedništva SPS-a.“(Politika, 26. 7. 2020. godine)
Ističe da je bio savetnik patrijarhu Pavlu, a potom i patrijarhu Irineju, napominjući da je pre toga njegov otac bio savetnik patrijarhu Germanu.
„Postoji Savet arhiepiskopije, u kojoj sam ja zamenik arhiepiskopa beogradsko-karlovačkog, a to je patrijarh Irinej. Istovremeno sam i predsednik crkvene opštine grada Beograda. Govore mi – kako, bre, ti socijalista da budeš toliki vernik. Rekao sam da neko mora da pomiri krst i petokraku.“ (Politika, 26. 7. 2020. godine)
Na parlamentarnim izborima održanim 21. juna 2020. godine izabran je za poslanika u Skupštini Srbije kao kandidat na listi „Ivica Dačić – Socijalistička partija Srbije (SPS), Jedinstvena Srbija (JS) – Dragan Marković Palma“.
U februaru 2022. Socijalistička partija Srbije je, u koaliciji sa Jedinstvenom Srbijom i Zelenom strankom, za beogradske izbore predala listu pod nazivom „Toma Fila gradonačelnik“. Fila je poručio: „Idem na pobedu, a ako biram, pre bih da izgubim od Šapića nego od Vladete Jankovića“.
Foto: FoNet/Nenad Ðorđević