Podela na „nas i na njih” #Parlament

U Skupštini Srbije se i protekle nedelje, formalno gledano, svakodnevno radilo. Dolazili su gosti iz Slovačke, Kine, Nemačke i Izraela, bilo je sastanaka sa Venecijanskom komisijom i ODHIR-om, bio je jedan skup posvećen zdravlju, jedan o deci i jedan sa sudentima, u skupštinsku proceduru stigao je predlog budžeta za narednu godinu. Nijedan od ovih događaja nije zaslužio više od kratke vesti u medijima, čisto da se zabeleži, a opet dovoljno da se skupštiski život nastavi i malo prekrije svu agresija i mizoginija viđena na prethodnoj sednici. Najaktivniji je bio predsednik skupštine Vladimir Orlić koji je dao još jedan intervju u kojem je sada već otvoreno pokazao da će podela “na nas i njih” biti njegov manir predsedavanja.
Izvor: Istinomer / Zoran Drekalović

Ako se na početku Orliću i davao prostor da se prilagodi, da ozbiljno prihvati svoju ulogu, da promeni bar neke loše principe koje je u skupštinu uvela njegova stranačka drugarica Maja Gojković, sada je već jasno da je Orlić svoje odluke doneo. Opoziciju opisuje kao „one koji vole sebe tako da nazivaju”, tvrdi da rukovode velikim brojem odbora, ne objašnjavajući da ne mogu ni dnevni red da usvoje ako to ne želi SNS, ističe da opozicija ima najveći broj govora, a „glumi žrtvu”.

 

„Oni su histerični, mi branimo državni poredak!”   

 

Orlić nema problem sa tim što je skupština konstituisana početkom avgusta, a do sada je imala samo jednu „normalnu sednicu”, posle izbora vlade. Naprotiv, za Tanjug se hvali da su imali malo višе od sto dana ozbiljnog posla.

„Konstituisana jе Narodna skupština, formirali smo radna tеla, imali smo i važnе sеdnicе, na prvom mеstu onu koja sе ticala situacijе na Kosovu i Mеtohiji, kada jе došao prеdsеdnik Rеpublikе Srbijе Alеksandar Vučić da sе obrati narodnim poslanicima, ali i ljudima u Srbiji”, istakao jе prеdsеdnik  Skupštinе Srbijе Vladimir Orlić za Tanjug. 

Posle su, kaže, izabrali vladu, usvojili rеbalans, a sad „daljе u skladu sa skupštinskim kalеndarom”. Šta to može da znači? Zna se da je novi budžеt ušao u proceduru na vreme, ali se još ne zna kada će sednica biti zakazana, odnosno da li će poslanici imati vremena da podnesu predloge za dopunu dnevnog reda i amandmane.

Kritika, kaže, nije problem, ali ističe da su poslanici opozicije histerični, da psuju, zaleću se da se fizički obračunaju. 

„To je sve osim civilizovano ponašanje, ali to je način na koji su neki rešili da budu vest dana na ovim medijima koji su njima naklonjeni”, rekao je Orlić. 

Za optužbe za mizoginiju i nepristojno ponašanje prema poslanicama, kaže, nema dokaza, poslanici opozicije „glume žrtve i to je sve”. Predsednik skupštine je više puta istakao da poslanici opozicije „nude histeriju, agresiju, pretnje i uvrede”, a većina „odgovara odbranom državne politike”, pa opet da su i bivša vlast i „navodne patriote ekstremno neodgovorni”, a složni samo „kada se uhvate pod ruku protiv Aleksandra Vučića”. Sve je ovo rečeno u manje od 15 minuta i objavljeno na sajtu Srpske napredne stranke.

Povezan sadržaj

 

Protokol diplomatija

 

Interesantno je i što se sve o radu predsednika Skupštine Srbije može naći i na stranačkom sajtu SNS-a. Na primer, kada je otvorio nacionalnu konferenciju povodom Međunarodnog dana deteta na temu: „Kako da dete bude bezbedno – Tu gde živim, tu sam siguran/na!”. Tu je ukazao na neophodnost informisanja i edukacije mladih, kao i da je „sigurno detinjstvo najveći prioritet svake države, društva i pojedinca“, bez najave konkretnih mera ili zakona koji se bave decom, a o kojima skupština planira da razgovara. Prisustvovao je Orlić i simulaciji rada skupštine sa studentima, rekao da je to „dom svakog građanina”, te da će kroz raspravu studenti „osetiti snagu argumenata”, valjda isto kao i pravi poslanici.

Ako je neko slučajno pomislio da ovo i jesu bili protokoli pa je takav rečnik uobičajen, bio je i sastanak sa predstavnicima Venecijanske komisije i Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava OEBS-a (ODIHR). Na sajtu skupštine pod naslovo: „Izbori u Srbiji sprovedeni po najboljim uslovima ikada” saradnja skupštine sa tim institucijama ocenjena je kao aktivna i uspešna, posebno prilikom pripreme Akta o promeni Ustava Republike Srbije. 

Povezan sadržaj
Milijana Rogač 21. 4. 2021.
Tim Istinomera 12. 2. 2021.

Orlić je istakao da je ispunjeno „apsolutno sve što je dogovoreno u međupartijskom dijalogu, i svi su izašli na izbore pod izbornim uslovima koji su bili najbolji od uvođenja višestranačja u našoj zemlji“. Šta su gosti rekli, ako su išta rekli, nije objavljeno.

Isto je i kada je reč o ostalim aktivnostima, foto reporteri snime početak sastanka, na kraju mediji dobiju šturo saopštenje, iz svake reči izbija koliko je sve to nebitno i onome ko saopštenje piše, i onome ko treba da ga objavi.

 

Kad nije protokol – pršte pohvale i uvrede

 

U nedostatku sednica, predstavnci i predstavnice građana svoje stavove često dele i na društvenim mrežama. Jedan od najaktivnijih poslanika sa liste Aleksandra Vučića, Marijan Rističević iskoristio je tviter da poruči predsedniku Odbora za zaštitu životne sredine da najavljenu sednicu u Loznici ipak neće održati. I on je, kao i mnogi drugi poslanici besomučno delio naslovne strane tabloida na kojima se na najružniji način piše o ocu jednog opozicionara, ili ismevao sve što su ovih dana izgovarale baš one poslanice koje su najviše maltretirane na prethodnoj sednici, o čemu smo već pisali.

Opozicija je iskoristila pauzu da poput SSP-a najavi zakone koji će pomoći samohranim roditeljima i roditeljima-negovateljimae, za šta su zatražili podršku svih poslaničkih klubova. Ili da podrže profesore koji traže status službenog lica, kao Dveri.

Povezan sadržaj
admin 17. 5. 2018.
Siniša Dedeić 12. 8. 2022.

Poslanica Staša Stojanović koja je već postala poznata po čestom deljenju svojih selfi portreta u skupštini i van nje, ničim izazvano poručila da je  Aleksandar Vučić u politici isto što i Novak Đoković u tenisu, odnosno da “obojica gledaju da nadmaše sebe i ostave neizbrisiv trag u istoriji”. Bio je i pre nje jedan poslanik, Janko Langura, koji je sa Đokovićem uporedio do duše ministarku Irenu Vujović, a ne Vučića, ali se on na sledećim izborima na listi našao predaleko da bi postao poslanik. 

A ove nedelje posebno se istakla još jedna političarka, Ana Grozdanović iz niškog SPS, koja nije poslanica, ali je uputila apel poslanicima „da dignu glas i izbore se za zakon kojim bi se kaznio svako ko ostavi loš komentar prema predsedniku države”. Nakon prošlonedeljnog predloga da se nađe način da Vučić bude izabran za doživotnog predsednika i nakon ove inicijative, većina narodnih poslanika ostala je bez komentara. Za sada.

 

Naslovna fotografija: Istinomer / Zoran Drekalović