Fotografije ne prikazuju lažiranje ratnih žrtava u Ukrajini

Kolaž fotografija na kojima vidimo „šminkanje ratnih rana” raširio se na društvenim mrežama uz isprobanu dezinformacionu taktiku - tvrdi se da predstavlja dokaz da Ukrajina lažira ratna stradanja. Fotografije su, međutim, snimljene tokom borbene obuke za pružanje prve pomoći i zbrinjavanje žrtava 2016. godine u Ukrajini.
Izvor: Facebook

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, na društvenim mrežama često su se delili snimci i fotografije sa filmskih setova uz netačne tvrdnje da prikazuju lažiranje ratnih žrtava. U istu svrhu, sada su iskorišćene stare fotografije sa borbene obuke za pružanje prve pomoći i zbrinjavanje žrtava.

Izvor: Facebook/Screenshot

Kolaž je postao viralan u raznim zemljama, a objavila ga je i Ambasada Ruske Federacije u Ujedinjenom Kraljevstvu na zvaničnom Tviter nalogu uz tvrdnju da „ukrajinski lažnjaci i propaganda rade savršeno”.

Dakle, fotografije su sa borbene obuke za pružanje prve pomoći i zbrinjavanje žrtava koja je održana 2016. godine u Ukrajini, a žena koja se pojavljuje na fotografijama je Liudmyla Bileka. Prema opisu sa njenih profila na društvenim mrežama ona je „veteranka borbene medicine” iz Ukrajine. Bileka je za „PolitiFact” potvrdila da je ona na spornim fotografijama. Fotografije sa viralnog kolaža mogu se pronaći na njenom Instagram profilu.

Bileka je 25. novembra 2022. godine odreagovala na svom Tviter profilu na objave na društvenim mrežama u kojima su fotografije zloupotrebljene.

Napisala je da su neprijateljski propagandisti ukrali njene fotografije sa treninga 2016. godine kako bi ih lažno predstavili”.

Borbena obuka za pružanje prve pomoći i zbrinjavanje žrtava iz 2016. godine održana je u „Centru 44” u Ukrajini, koji organizuje kurseve medicinske i prve pomoći za vojsku i civile. Na njihovoj Fejsbuk i Instagram stranici mogu se pronaći slične fotografije na kojima su lutke ili glumci.

Naslovna fotografija: Facebook / Printscreen