Snimak ne prikazuje „podmetanje požara”

Ovogodišnji planetarni razorni požari motivisali su fabrikovanje brojnih dezinformacija o njihovim uzrocima i vezi sa klimatskim promenama.
Izvor: Canva
  • Na Fejsbuku se deli video snimak paljenja travnatih delova u močvarnom području uz insinuacije da je reč o „namernom podmetanju požara” kako bi se za požar „okrivile kilmatske promene”.
  • Video prikazuje regularnu proceduru kontrolisanog spaljivanja kalifornijskih močvara.
  • Objave na Fejsbuku su netačne.

„Klimatske promene uhvaćene kamerom”, navodi se u opisu videa na Fejsbuku koji prikazuje čoveka u čamcu koji bakljom pali travnate delove u močvarnom području. Korisnici te mreže insinuiraju da video prikazuje „namerno podmetanje požara” kako bi se potom „za požar okrivile kilmatske promene”.

Izvor: Screenshot / Facebook

Video snimak, međutim, ne prikazuje nikakvo „podmetanje požara”, već kontrolisano spaljivanje kalifornijskih močvara.

Originalni video objavljen je 10. februara ove godine na Fejsbuk stranici Nacionalnog rezervata za zaštitu divljih životinja u Sakramentu (NWR), zaštićenog područja kojim upravlja američka Služba za ribu i divlje životinje (USFWS).

U opisu videa navodi se:

„Ako ste juče bili u blizini Sakramenta NWR, možda ste primetili da naše osoblje za upravljanje vatrom izvodi kontrolisani požar na području direktno ispred vidikovca. Redovni požari u močvarama su od vitalnog značaja za unapređivanje zdravih uslova staništa za divlje životinje, a izvođenje kontrolisanih požara osigurava da su šanse za katastrofalne šumske požare smanjene”.

Džoana Gilkeson, predstavnica za medije za jugozapadnu regiju Pacifika USFWS, rekla je za „Rojters” da je „požar izvršen tokom sezone mirovanja”.

„Rojters” je u junu ove godine izvestio o kontrolisanim požarima u Kaliforniji, koje stručnjaci i vatrogasni zvaničnici smatraju „važnim sredstvom za smanjenje rizika od šumskih požara preventivnim sagorevanjem suvog drveta i druge vatrene hrane”.

Na veb sajtu „Parks Canada” navodi se da kontrolisani požari mogu „pomoći u održavanju dobrog staništa za mnoge velike sisare, posebno losove, ovce, jelene, vukove i medvede”.

***

Kontrolisani požari su planirani požari niskog intenziteta koji se često koriste da spreče nekontrolisane šumske požare da preplave šumski pejzaž uklanjanjem opasnih goriva kao što je nisko rastuća vegetacija, navodi se na veb sajtu neprofitne organizacije „American Forests”. To omogućava stručnjacima na terenu da upravljaju požarima na određenom pejzažu na osnovu dima, vegetacije, staništa vrsta, lokacije i potrebnog intenziteta, i koristi se kao alat za upravljanje za stimulisanje prirodne regeneracije šume i sprečavanje požara visokog intenziteta koji mogu opustošiti pejzaže i oštetiti semenske leje. 

Američka šumarska služba procenjuje da savezne agencije za upravljanje zemljištem godišnje završe između 4 i 5 hiljada kontrolisanih požara, a agencija navodi da je preko 99 odsto njih uspešno, što znači da ostaju unutar unapred određenog područja. (Nezavisna analiza koju su sproveli „Wildland Fire Lessons Learned Center” i „Oklahoma State Extension Service” u poslednjih nekoliko godina prikazala je stope uspeha od 99 odsto i 97-99 odsto.)

„Stručnjaci ostaju na licu mesta kako bi osigurali da se svi plamenovi ugase nakon spaljivanja i kasnije procene efikasnost požara. U izuzetno retkim okolnostima, uslovi se mogu promeniti, a propisana vatra se može pomeriti van planiranog područja projekta. Svaka šteta uzrokovana kontrolisanih požarima zahteva potpunu istragu, što često rezultira promenom prakse kako bi se osiguralo da se to više ne ponovi”, navodi se na veb sajtu „American Forests”.

***

Šumski požari su neplanirani požari koji gore u šumama, travnjacima i drugim ekosistemima, a mogu započeti prirodnim događajem poput udara groma ili kao rezultat ljudske aktivnosti. Logorske vatre, odbačene cigarete i električna oprema poput oborenih dalekovoda izazivaju šumske požare. Ali klimatske promene mogu učiniti okruženje podložnijim paljenju. Sve veće vrućine i suša zbog klimatskih promena mogu podstaći šumske požare.

Klimatske promene bile su jedan od ključnih pokretača povećanja rizika i obima šumskih požara u zapadnim Sjedinjenim Državama tokom poslednje dve decenije, navodi se na veb sajtu Nacionalne uprave za okeane i atmosferu u SAD. Šumski požari zahtevaju usklađivanje brojnih faktora, uključujući temperaturu, vlažnost i nedostatak vlage u gorivima, kao što su drveće, žbunje, trava i šumski ostaci. Svi ovi faktori imaju jake direktne ili indirektne veze sa klimatskom varijabilnosti i klimatskim promenama.

Ovom temom bavio se i portal „Raskrinkavanje.ba”.