„Vrhovni komandant“ poziva: mobilizacija trećepozivca Nikolića
“Tomislav Nikolić je čovek koji voli SNS baš kao i ja, i kad nismo predsednici SNS-a, mi smo uz SNS”. Ovu rečenicu je aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponudio javnosti kao objašnjenje za svoj iznenadni poziv bivšem predsedniku Srbije i SNS da se uključi u predstojeću predizbornu kampanju. Čini se da je tu ukalkulisao i zaborav mnogih na to na koji način je okončan prvi (i jedini) predsednički mandat Tomislava Nikolića i kako je, u samo nekoliko dana nakon što je saopštio da će se kandidovati za drugi, doživeo uragan uvreda i kvalifikacija baš iz stranke “koju voli” i tako otpraćen u političku penziju.
Da li je Vučić to učinio samo zato da bi imao opravdanje da i sam bez stranačke funkcije učestvuje u predizbornoj kampanji; ili zato što su mu potrebni i glasovi nenamirenih iz redova „izvornih naprednjaka“ koji su se povukli ili bili počišćeni kao kadrovi prvog stranačkog predsednika; ili zato što je naslutio (ili načuo) da bi nakon dugogodišnjeg tihovanja u državnoj vili od 800 kvadrata Nikolić mogao da se oglasi disidentskim glasom koji bi okupio sve brojnije nezadovoljnike? Sve to zajedno ili ništa od toga?
Ipak, bilo je prilično iznenađenje kada je na proslavi 15 godina Srpske napredne stranke, posle dugo vremena Vučić pomenuo Nikolića. Kazao je okupljenima da im prenosi pozdrave bivšeg predsednika koji je u to vreme bio u Šumaricama. Dan kasnije Vučić je komentarisao izjavu predsednika SSP Dragana Đilasa da SNS zbog lošeg rejtinga „vraća Tomu Nikolića iz naftalina“.
'Tomislav Nikolić je čovek koji voli SNS baš kao i ja. I kad nismo predsednici SNS-a, mi smo uz SNS. I to je razlika i u porodici i u jednoj organizaciji. I kao što vidite, ja nisam hteo da se otuđim ili sklonim. (…) Ja juče razgovarao, Toma je bio u Šumaricama, i čujem se i sa njim i sa Anom. Kažem: ‘Tomo, sad ću da te pomenem ako budeš hteo, ako budete hteli da zajedno idemo na dva ili tri mitinga, jer ni ja neću moći da idem na svaki skup’. Nije moguće, nije realno. Nemam dovoljno vremena za to. Naravno, čovek prihvati. Kaže: ‘Podrazumeva se, Aleksandre, gde hoćeš, kako hoćeš’. Ne vidim u čemu je problem. A zamislite, još jedna nelogičnost, dan ranije u svojim novinama Đilas objavljuje, kaže: ‘Zar nema nikog od osnivača tu’. Pa tu stranku smo osnovali Toma Nikolić i ja. Mi smo bili broj 1 i broj 2 osnivači te stranke. I šta sad? To je, kako bih vam rekao, kad nemate politiku, kad ne znate šta suštinski da kažete, onda se trikovima bavite i hvatate se za ono što vam se čini kao nešto što može da vam pomogne. A na kraju od ta posla nema ništa.'
Penzija posle prvog mandata
A kako je pre skoro sedam godina izgledao klinč dvojice bivših lidera naprednjaka, kada je mlađi starijeg poslao u političku penziju?
Kako su se približavali predsednički izbori u proleće 2017, tako su mediji bliski tadašnjem premijeru Vučiću sve češće pominjali mogućnost da se on na njima kandiduje, jer „uživa ogromno poverenje građana“, ali je on uporno tu mogućnost odbacivao.
'Ipak, zarad građana Srbije, ponoviću po hiljaditi put: ne pada mi na pamet da se kandidujem na predsedničkim izborima i svakako neću biti predsednik Srbije', rekao je Vučić za Tanjug.'
S druge strane, Nikolić je, pred vanredne parlamentarne izbore u aprilu 2016, a godinu dana pred predsedničke, najavio svoju kandidaturu za drugi mandat.
“Ja nisam bio toliko nauman da idem na drugi mandat i o tome smo razgovarali malo u porodici, međutim – ja hoću. Zato što ima još nešto što nisam možda dovršio do kraja, za šta je ovaj mandat bio kratak.”
Već u prvim danima 2017. činilo se da jedino Nikolić ne vidi, ili se pretvara da ne primećuje, kako se Vučićevo „neću“ pretvara u „možda“. Izjavio je da su se njih dvojica dogovorili da odluku o izborima saopšte na Sretenje, 15. februara, ističući da bi ga iznenadila Vučićeva kandidatura, zato što „smatra da Vučić dobro obavlja posao predsednika Vlade Srbije i da ne veruje da bi tako lako odustao od toga da nastavi da beleži uspeh“.
'Iznenadio bih se iz više razloga. Čovek koji je za četiri godine podigao Srbiju ne verujem da bi lako odstupio od posla premijera u kojem može za naredne četiri godine imati još uspeha. Vladu treba voditi sa tom energijom', rekao je Nikolić novinarima u petak nakon unošenja badnjaka u zgradu Generalnog sekretarijata. On je istakao da ni u kom slučaju ne bi bio protivkandidat Vučiću i da se ne bi kandidovao bez podrške SNS. 'Smatram da SNS nije razočarana time što me je pre pet godina predložila za predsednika', napomenuo je Nikolić.'
Osvrnuo se na natpise po kojima je u zamenu za odustajanje od kandidature insistirao na mestu ambasadora u Rusiji i zahtevao funkciju predsednika Skupštine Srbije za sina Radomira.
'Prema pisanju medija u Srbiji, onih koji su pod uticajem ili su u vlasništvu nekih sa Zapada, postaje očigledno da im smetam da u Srbiji urade sve što žele. Sada sam i politički trgovac, za sebe tražim ambasadorsko mesto, a za Radomira, koji uopšte nije poslanik, funkciju predsednika parlamenta. Očekujem do iduće nedelje još ovakvih prljavština. To je moj život, sve vreme borba protiv nepravde, izmišljotina, najodvratnijih laži, sam protiv mnogih', kazao je Nikolić.'
Paralelno tekla je medijska ofanziva naprednjačke mašinerije koja je služila da pokaže kako postoji jedistveno opredeljenje unutar SNS da kandidat bude Vučić. „Lično ću predložiti Vučića, osim ako on ne bude imao drugačiji predlog“, kazao je tadašnji potpredsednik SNS Miloš Vučević.
'Ako Vučić ne bude imao drugačiji predlog, ja vam kažem predložiću ga za predsedničkog kandidata jer se ova kampanja svodi na priču o njemu i da kažem figurativno o njegovoj glavi'. Kako je naveo, Vučić zaslužuje da dobije poverenje stranke da bude kandidat SNS za predsednika.'
Tadašnja potpredsednica Vlade Srbije i članica Predsedništva SNS Zorana Mihajlović naglasila je da očekuje „da Nikolić prihvati realnost“ i podrži Vučića kao zajedničkog kandidata, podsećajući na to da su Rasim Ljajić i Ivica Dačić, kao deo vladajuće koalicije, „jasno rekli da neće podržati Nikolićevu kandidaturu“.
'Ovim potezom Nikolić bi ugasio i poslednju nadu opozicije koja igra na nejedinstvo u vladajućoj koaliciji', rekla je Mihajlović u intervjuu Srpskom telegrafu. Ona dodaje da je Vučić najbolji kandidat za predsednika Srbije kog SNS ima, jer samo njega može da podrži vladajuća koalicija i samo Vučić može da pobedi u prvom krugu. 'S druge strane, okruženje aktuelnog predsednika želi i ima interes da se Tomislav Nikolić ponovo kandiduje, iako i sami znaju da jako teško može da pobedi. Zato bi, zarad stabilnosti i stranke i koalicije i stabilnosti Srbije, najbolje bilo da Nikolić podrži Vučića za predsednika Srbije', navela je Mihajlović.'
Kandidat je Vučić
A onda je 14. februara održana sednica Predsedništva SNS na kojoj je „jednoglasno odlučeno“ da će kandidat biti Aleksandar Vučić.
'Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović ocenio je da je kandidatura Aleksandra Vučića najbolja vest za većinu građana Srbije koji svoju budućnost vide u uređenoj i stabilnoj državi. Potpredsednik Vlade Srbije i predsednik SPS-a Ivica Dačić pozdravio je odluku Predsedništva SNS-a, kao i njegov koalicioni partner Dragan Marković. Lider SDPS-a Rasim Ljajić rekao je da je pobeda Vučića, kao kandidata vladajuće koalicije, važna sa stanovišta političkog kontinuiteta i stabilnosti vlade, dok je predsednik PS Aleksandar Vulin rekao da Srbija sa Vučićem ima čemu da se nada.'
Saopšteno je da se predsednik SNS obavezuje da „u najboljoj vеri nastavi razgovorе sa današnjim prеdsеdnikom Rеpublikе Tomislavom Nikolićеm i pokuša da obеzbеdi puno državno jеdinstvo svih odgovornih faktora u Rеpublici Srbiji, u namеri da sе Srbija odbrani od snaga prošlosti i obеzbеdi njеn dalji naprеdak“.
Sutradan je u zgradi Predsedništva Srbije organizovana proslava Dana državnosti, na kojoj je, kako je isticano, bilo „upadljivo odsustvo ministara Vlade Srbije“, a od funkcionera Skupštine Srbije prisustvovao je samo potpredsednik Veroljub Arsić. Vučić je, navedeno je, „srdačno porazgovarao“ sa predsednikom Srbije, ali i otišao sa Andrićevog venca „nakon nepunih sat vremena“.
Nikolić je izjavio kako nije iznenađen ishodom glasanja na Predsedništvu SNS, a na novinarsko pitanje da li odustaje od kandidature odgovorio je: „Dogovorićemo se. Bože zdravlja“.
'On je takođe rekao, na pitanje kako komentariše navode medija da je njegov sin podržao kandidaturu Vučića, da je Radomir Nikolić izneo svoj stav na pripremnom sastanku.'
Hoće i Nikolić
A onda je, kako se potenciralo, usledio „pravi zemljotres na političkoj sceni“. „Sputnjik“ je „ekskluzivno saznao“ da će se Nikolić kandidovati na predsedničkim izborima.
'Odluku da se kandiduje aktuelni predsednik Srbije doneo je večeras na proslavi svoga 65. rođendana, saznaje Sputnjik.'
Tanjug je „uspeo da stupi“ u kontakt sa premijerom Vučićem, ali je on na ovu vest samo – ćutao.
'Tanjug je uspeo da stupi u kontakt sa predsednikom SNS i premijerom Aleksandrom Vučićem i, na pitanje o kandidaturi Tomislava Nikolića, Vučić je ćutao i nije dao nikakav komentar.'
Ali, za razliku od Vučića, naprednjaci i njihovi koalicioni partneri i te kako su imali šta da kažu. Ivica Dačić je istakao da je „sramotno“ da se Nikolić „pridružuje plejadi kandidata koji su protiv Vučića“, Aleksandar Vulin da „ako se Tomislav Nikolić zaista kandiduje za predsednika Srbije onda će biti jasno da Vučića izdaju političari, ali da uz njega ostaje Srbija„, dok je Dragan Marković Palma kazao da „svako u Srbiji ima pravo da se kandiduje, ali samo jedan jedini kandidat, Aleksandar Vučić, zaslužuje poverenje građana Srbije„.
'Ako je tačno da će se Nikolić kandidovati na izborima, to bih volela da čujem lično od njega. Ne želim da verujem da će se on okrenuti protiv Srbije, SNS i Aleksandra Vučića. Ali, ako je tačno, onda je ovo početak tužnog kraja jedne političke karijere osnivača SNS Tomislava Nikolića', ocenila je Zorana Mihajlović. 'SNS će se boriti u predstojećoj kampanji, ako zatreba, i protiv svih', izjavila je potpredsednik GO SNS Marija Obradović, ističući da ni po koju cenu ne smeju biti ugroženi stabilnost i reforme.'
„Dogodio se politički cunami podrške Vučiću“, kazao je potpredsednik SNS Nebojša Stefanović napominjući da „premijer Vučić nije trgovac“, da je Nikoliću dao korektnu ponudu i da preko toga neće ići.
'Razgovarao sam sa premijerom i sve ovo je bilo iznenađenje za obične ljude, za građane Srbije i za nas. Ali je to pokazalo ogromnu podršku, da tako kažem dogodio se jedan politički cunami podrške Vučiću. Redovi ljudi su bili ispred odbora naše stranke', kazao je Stefanović i naglasio da 'ljudi osećaju da su se svi urotili protiv Vučića i to ih je ujedinilo'. '185 odbora je stalo uz svog predsednika. Svih 350 mesnih odbora pojedinačno mu je dalo podršku. Ljudi su shvatili da je politika mnogo više od matematike i ljudi hoće da glasaju za one koji su za bolju budućnost, a neće da glasaju za one koje ne obećavaju ništa, već povratak u prošlost, u lopovske dane', podvukao je Stefanović.'
Ali, Nikolić nije popuštao. Kazao je da je „istina da postoji mogućnost“ da se kandiduje, ali da sve zavisi od njegovog odnosa sa Vučićem, dodajući: „Mi smo imali različite vrste dogovora“.
'Ja sam bio ubeđen da u vezi sa predsedničkim izborima sprovodimo isti plan. Onda se ispostavilo da to nije baš onako kako smo se neprekidno dogovarali… Mi smo se nedavno sastali i meni je Aleksandar napisao na papiru na šta je spreman. Aleksandar je otvoreno pisao da smo mi zajedno postigli sve ove rezultate, da treba i dalje da nastavimo da radimo zajedno i da je on spreman da podrži i sprovede svaku moju političku inicijativu, i da pritom misli na svaki moj konkretan predlog za dalju saradnju. Ja sam onda njemu napisao šta ja mislim da je nastavak naše dalje saradnje i sad vam otvoreno kažem - to su bile samo dve varijante: jedna je bila da se ja kandidujem za predsednika, a on da me podrži, druga da se on kandiduje i da ga ja podržim, s tim što onda sa pravom očekujem da se vratim na funkciju predsednika SNS i da mi poveri mandat kao predsedniku SNS-a za sastav nove Vlade, koja bi ostala bez premijera njegovim izborom za predsednika. Dakle, ništa što ja nisam uradio za njega.'
Napomenuo je kako misli da će njih dvojica moći da se dogovore do sednice Glavnog odbora SNS-a. „Možemo i posle sednice, ali pretpostavljam da je Aleksandar Vučić odlučio da se ne dogovorimo“, izjavio je Nikolić.
Nakon Predsedništva i Glavni odbor SNS-a jednoglasno je podržao Vučićevu kandidaturu. „Hteli su moju glavu na crti, i evo, ja im na crtu izlazim”, uzviknuo je Vučić.
'Naprednjaci su zasedali iza zatvorenih vrata, a za odluku, koja je, kako se moglo čuti u hodniku, pozdravljena gromkim aplauzom, bilo im je potrebno nepunih sat vremena. Odmah pošto je odluka doneta, u salu je ušao Aleksandar Vučić, koji nije prisustvovao većanju, a članovi Glavnog odbora dočekali su ga na nogama, uz dugotrajni aplauz. Vučić je zahvalio na kandidaturi, ali i zbog toga što su, kako je rekao, naprednjaci poslednjih meseci 'pokazali svima kako da odbrane zemlju i budućnost'.'
Ponovio je da je spreman „i danas i uvek“ da sarađuje sa Nikolićem, poštujući njegovo pravo da „radi šta želi” i istakao: „Sve ostalo nije do mene“.
'On je rekao da je siguran da postoji razlika, kako je kazao, između 'nas i njih' i dodao: 'Mislim da to razume i Tomislav'. Vučić je naveo i da je Nikolić veliku ulogu igrao za SNS i za Srbiju, naglasivši da ne želi od naprednjaka da čuje nijednu ružnu reč o njemu. On je rekao da sam nijednu ružnu reč neće reći i dodao: 'Ja tako nešto nikad neću izgovoriti, i poštovaću njegovo pravo da radi šta sam želi. Uvek sam spreman da sarađujem sa Nikolićem, da radimo zajedno i ta želja kod mene nikada neće prestati'.”
Odustajanje Nikolića
A onda su se 20. februara u Predsedništvu Srbije zvanično sastali Nikolić i Vučić da, kako je saopšteno, razgovaraju o „političko-bezbednosnoj situaciji u zemlji i okruženju“, ali i o „predstojećim predsedničkim izborima u Srbiji“. „Dvojica sagovornika okarakterisala su svoju dosadašnju saradnju kao važnu, značajnu i uspešnu za Srbiju i dogovorili se da blisko sarađuju i u budućnosti“, saopšteno je iz kabineta predsednika Srbije. Ipak, mediji su preneli informaciju da je Nikolić odustao od kandidature.
'Nikolić se neće kandidovati na predsedničkim izborima uprkos najavama prethodnih dana, javili su elektronski mediji. Kako se navodi, Nikolić je odustao od kandidature na dugo najavljivanom sastanku sa Vučićem, iako su ga svi njegovi saradnici savetovali da ne odustane.'
„Dužan sam da svoje sada ugrožene prijatelje, a naročito svoju porodicu i odrasle unuke, sačuvam od uništavanja života“, kazao je Nikolić za „Kurir“. Potvrdio je da se neće kandidovati, a da će o funkcijama biti reči „nakon pobede Vučića“ na predsedničkim izborima.
'Svi koji me ovih dana provlače kroz blato koje su sami stvorili me ne interesuju i ne zaslužuju da im se obratim na bilo koji način. Većina dnevnih novina danima laže protiv mene. Na mene ništa ne može da utiče i opredeli me da odustanem od dogovora s Aleksandrom Vučićem i SNS. (...) Neću se rastaviti od svoje ljubavi prema SNS i prijateljstva prema Aleksandru Vučiću. Dužan sam da svoje sada ugrožene prijatelje, a naročito svoju porodicu i odrasle unuke, sačuvam od uništavanja života. Hoću da pomognem da u Srbiji odmah prestane sukob koji je otpočeo pre raspisivanja izbora, zato što bismo posle izbora mogli da imamo zauvek podeljenu Srbiju.'
Pojavio se na velikom predizbornom mitingu Aleksandra Vučića održanom 24. marta u beogradskoj Areni i u svom govoru nije skrivao da ne oprašta uvrede i napade iz stranke koju je osnovao.
'Ne bih bio zadovoljan sobom, ne bih bio Tomislav Nikolić i ne bih bio Šumadinac da nekim funkcionerima, nekim kvazinovinarima i analitičarima koji su i danas na mestima na kojima se najbolje vide na televiziji ne kažem ono što mi leži na duši. Vi nemojte da mi aplaudirate, zato što ste me rušili od prvog dana. Mnogo me je bolelo, ali nisam vas ni ubrajao u prave naprednjake. Evo vam sada prilike, sada kada smo zajedno samo zbog Aleksandra Vučića da mi u oči kažete da sam izdajnik, strani plaćenik, kriminalac, da razbijam Srbiju, Srpsku naprednu stranku i da rušim Vučića. Nema potrebe da to govorite za sutrašnje novine koje plaćate da bi vam ispunjavale svaku želju.”
Istog dana kada se Vučić kao novi predsednik Srbije uselio u zgradu na Andrićevom vencu, 31. maja 2017, Nikolić je, kako je saopšteno, zvanično postao penzioner. Ipak, dobio je i funkciju. Postao je predsednik novoformiranog Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Ruskom Federacijom i Narodnom Republikom Kinom, uz objašnjenje da će tu funkciju obavljati volonterski.
Omogućeno mu je i da nakon isteka mandata ostane u državnoj vili koju je koristio kao predsednik Srbije.
'Vlada Srbije dodelila je na korišćenje vilu u Užičkoj 23 predsedniku Nacionalnog saveta za saradnju sa Rusijom i Kinom 'u cilju obezbeđivanja uslova za dalje razvijanje saradnje' s te dve države. Tako su iz kabineta premijerke Ane Brnabić za Insajder odgovorili na pitanje zašto je luksuzni objekat koji je bio određen za predsedničku rezidenciju izmenama Uredbe predviđen za 'boravak i reprezentativne potrebe' Tomislava Nikolića. Kako nam je zvanično rečeno, prosečni mesečni troškovi koje država pokriva za održavanje vile u Užičkoj iznose približno 400.000 dinara, što je oko 3.400 evra. Prema Zakonu o predsedniku Republike, Tomislav Nikolić po isteku mandata stekao je i niz privilegija. Osim penzije u visini od 80 odsto predsedničke plate, Nikolić ima pravo i na kancelariju, savetnika i sekretara, a može da koristi i službeni automobil s vozačem, na onoliko vremena koliko je trajao njegov mandat predsednika.'
U novembru 2022. Vlada Srbije Nikoliću je dala još jedan predsednički mandat u Nacionalnom savetu.
'Građani Srbije su od 2017. do 2021. platili najmanje 1,4 miliona evra za funkcionisanje Kancelarije za saradnju sa Rusijom i Kinom. U godini osnivanja za njen rad iz budžeta je izdvojeno 38 miliona dinara, 2018. oko 50 miliona, a 2019. 42,3 miliona dinara, a 2020. Kancelarija je koštala građane 42,4 miliona dinara. Visina Nikolićeve plate nije javnosti poznata, a imovinske karte nema na internet prezentaciji Agencije za sprečavanje korupcije. U sklopu Saveta je i Kancelarija za saradnju sa Rusijom i Kinom koja obavlja stručne i aministrativno-tehničke poslove za potrebe Nacionalnog saveta i za njen rad u budžetu za 2023. predviđeno je 40,4 miliona dinara.'
Od 2012. do 2017.
A kako je izgledao Nikolićev petogodišnji mandat predsednika Srbije? Podsetimo, za to vreme više njegovih izjava, poteza, ali i fotografija izazvalo je pažnju javnosti i naišlo na brojne komentare.
Kao kandidat Srpske napredne stranke on je u drugom krugu predsedničkih izbora, održanom 20. maja 2012, osvojio 49,54 odsto glasova i postao predsednik Srbije. Dotadašnji predsednik, kandidat koalicije „Izbor za bolji život“ Boris Tadić osvojio je 47,31 odsto. Na dužnost predsednika Srbije stupio je 11. juna 2012.
Već u noći izborne pobede Nikolić je, na pitanje kada će posetiti Zagreb, izjavio da „nema genetskih predispozicija da mrzi Hrvatsku”, ali da će ‘imati mnogo poslova pre nego što stigne do Zagreba’.”
U svom prvom obraćanju najavio je da će posetiti Moskvu, Brisel i Vašington (“ne pitajte me za redosled”) i kazao da će tražiti sastanak sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, jer je “Nemačka glavni saveznik Srbije”. Već 26. maja 2012. Nikolić je otišao u Moskvu i sastao se sa predsednikom Putinom, sa kojim se za pet godina sreo više puta. Na pitanje ko mu je najbolji prijatelj među inostranim kolegama, Nikolić je odgovorio: “Putin. Tako bar ja osećam”.
'Ne znam šta predsednik Putin oseća prema meni, ali mogu da kažem šta ja mislim o njemu i našem odnosu. To je potpuno otvoreno prijateljstvo, do te mere da ja mogu slobodno da mu otkrijem svoje tajne i probleme i zatražim savet od njega. To je odnos pun razumevanja.“
Krajem septembra 2012. godine Nikolić je pre 67. zasedanja Generalne skupštine UN, razgovarao sa tadašnjim predsednikom SAD Barakom Obamom.
'Danas smo se ponovo sreli, pošto je on završio govor, a ja sam se spremao da ga održim, i onda onako nekurtoazno, neko je hteo da nas upozna, a on je rekao: 'Ne, mi smo stari prijatelji', ispričao je Nikolić anegdotu sa današnjeg susreta s predsednikom SAD.”
Posle izjave iz oktobra 2012. da “ne može da se rukuje s Tačijem sve dok je on osumnjičen za ratne zločine”, Nikolić je to ipak učinio u martu 2013. prilikom ustoličenja novog pape u Vatikanu. Njih dvojica sreli su se i na sastanku Procesa Brdo-Brioni u Sarajevu. Medijima nije privuklo pažnju samo to što se sreo sa Tačijem u Vatikanu 2013, već i samo prisustvo novog predsednika Srbije na ustoličenju pape, budući da je on bio recezent dve knjige Vojislava Šešelja protiv Vatikana. Nikolić je na to odgovorio:
“To su knjige o Vatikanu iz prošlih vremena. Papa Francisko dolazi u drugo vreme, u vreme kada nam je veoma potrebno da Vatikan ne prizna nezavisnost Kosova.“
U aprilu 2015. Nikolić je krenuo u zvaničnu posetu Vatikanu, ali je avion kojim je leteo vraćen u Beograd, jer je pilot, kako je objašnjeno, brišući salvetom slučajno prosutu kafu po kontrolnoj tabli, aktivirao prekidač za izvlačenje pretkrilaca.
Posle tvrdnji da je “veoma opasno kad se predsednik jedne zemlje izvinjava drugoj u ime svog naroda” i da je “to obično dodvoravanje koje i liči na američkog plaćenika”, zamerajući bivšem predsedniku Tadiću što je to učinio, Tomislav Nikolić je u intervjuu sarajevskoj televiziji “tražio pomilovanje za Srbiju zbog zločina koji je počinjen u Srebrenici.”
Govoreći o zahtevu za pomilovanje bivšeg šefa DB-a Radomira Markovića, izneo je tvrdnju da “nikada nije doneo pogrešnu odluku”, pa da nema razloga da tako ne bude i ovog puta, što je Istinomer ocenio kao neistinu, jer je i sam Nikolić za neke svoje poteze govorio da su bili pogrešni.
Budući da je prošao put od radikalnog nacionaliste, protivnika EU, do zagovornika evropskih integracija, Nikolić je morao da objašnjava takvu promenu stava i strancima. U intervjuu “Fajnenšal tajmsu” kazao je da “samo budala ne menja sebe”.
'Nisam imao nikakav konflikt sa sobom po tom pitanju. Može se biti i nacionalista i proevropljanin, ali to je teško objasniti vama u Evropi jer je srpski nacionalizam ovde oduvek predstavljen kao nešto negativno. Međutim ja volim svoju zemlju baš kao što vi volite svoju. Počeo sam sa odbranom Jugoslavije, nastavio čuvanjem Srpske Krajne, Republike Srpske, kao i čuvanjem Kosova u granicama Srbije. A sve vreme Evropa prigovara svemu što radimo. Stavljaju te na listu nepoželjnih i nameću izolaciju i sankcije. Pošto su se vremena promenila, morali smo da postavimo sebi nove ciljeve. Ima izreka u našoj zemlji koja glasi ′Samo budala ne menja sebe! ′ – objasnio je Nikolić i dodao da je sada vreme da obezbedi narodu bolji život, socijalnu zdravstvenu zaštitu.”
Nikolićeva promena bila je očigledna, pa je jasvnost imala priliku da ga vidi u kožnoj jakni na rok koncertu, kako navija za reprezentaciju na Olimpijskim igrama, a pozirao je i u bajkerskom prsluku koji je dobio na poklon od vođe “Noćnih vukova”, organizacije motociklista iz Rusije.
Na poligonu “Pasuljanske livade”, kraj Ćuprije, u junu 2013. izvedena je velika vojna vežba “Resava 2013″, na kojoj se pojavio u uniformi.
To je učinio i kada je obišao bazu “Jug” i objekat VS “Ševadske livade”, ali i kada je na Pešterskoj visoravni bio na vežbi „Izvođenje napadne operacije“.
Prisluškivanje predsednika
Javno je izrazio nezadovoljstvo radom MUP-a, ističući da ga i dalje tajno prisluškuju.
'Eto, mi sada sedimo ovde, a ispred je možda parkiran automobil iz kojeg nas prisluškuju, kazao je Nikolić za Televiziju B92.'
Za pet godina veliki broj njegovih izjava izazvao je burne komentare javnosti, a Istinomer ih je svrstao u svoju rubriku „Što zelenije to pliva“. Od one o društvenim mrežama; o žutim ljudima koji će piti vodu sa Morave; o tome kako je gradio nelegalno, ali kao opozicionar; o lošim navikama stanovništva, o ginekologiji; o Vivaldiju u biblioteci; o tome kako je to učiti u poznim godinama, preko govora na manifestaciji „Srbija slavi šljivu“, pa do izjave o srpskom genetskom kodu.
Za vreme mandata započeo je gradnju crkve u svojoj rodnoj Bajčetini, kako je isticano, „na imanju i sredstvima srpskog predsednika”.
Zamerano mu je na tome što dodeljuje veliki broj odlikovanja, a tokom mandata, kako je objavila N1, dodelio ih je 1.210. Objašnjavao je:
“Nikolić je istakao da su ga građani Srbije ovlastili da 'menja vrednosna merila kojima nisu bili zadovoljni' i da je zato u njihovo ime dodelio društvene pohvale onima čiji je doprinos u različitim oblastima zavredeo divljenje ne samo Srbije, nego i znalaca širom sveta.”
A mnoga priznanja je i dobio. Od tadašnjeg predsednika Ukrajine odlikovan je Ordenom Republike Ukrajine prvog stepena; primio je orden svetog vladike Nikolaja “za trud i brigu za Srbiju i srpski narod i rad na unapređenju odnosa između države i SPC”, a džudo savez Bosne i Hercegovine dodelilo mu je crni pojas i titulu džudo majstora.
I Nikolićeva supruga je, ubrzo po njegovom stupanju na dužnost, dobila kancelariju na Andrićevom vencu. Tu je, jedno vreme bila smeštena njena fondacija “Dragica Nikolić”, a na sajtu predsednika Republike nalazila se i prezentacija supruga.predsednik.rs. Burne komentare izazvala je informacija da je Nikolićeva tašta dobila diplomatski pasoš. Kada se u njegovoj imovinskoj karti pojavio “audi A6”, iz Predsedništva Srbije objašnjeno je da ga je dobio od sina Radomira, koji je “taj automobil poklonio svom ocu iz tehničkih razloga pošto ga povremeno vozi.” Otkriveno je i da Nikolić ima vikendice na obali Save. I to nelegalne.
“Nelegalno sagrađena kuća Tomislava Nikolića na obali Save u Novom Beogradu zvanično se vodi na njegovog sina Radomira Nikolića, a u komšiluku je bespravno podigao vikendicu i njegov drugi sin Branislav. To pokazuju izvodi iz katastra nepokretnosti do kojih je došao ‘Blic’.”
U maju 2015. Nikolić je Vladi Srbije poslao svoju, dugo najavljivanu, platformu o Kosovu i Metohiji. Vlada se o njoj nije izjašnjavala, a u septembru 2015. šef države je rekao da će Vlada odlučiti da li će platformu koristiti celu, u delovima, ili će je, kao prethodnu, proslediti Narodnoj skupštini na izglasavanje.
'To je moj stav i ostaće u istoriji zabeleženo da sam imao stav.“
Na samom kraju mandata, osveštana je crkva u Bajčetini, koja je, kako je navedeno, koštala milion evra.
'Zanimalo nas je koliko je tačno novca uloženo u ovo versko zdanje. Međutim, predsednik Nikolić nije bio voljan da razreši tu misteriju. 'Predsedniče, možete li da nam kažete koliko je koštala ova crkva?'. Nikolić: 'Aha'.'
Naslovna fotografija: FoNet/Ministarstvo odbrane Srbije