Još jedan niz netačnih tvrdnji dr Mekale o „uzrocima” smrti tokom pandemije
Na Fejsbuku se ponovo dele netačne teze američkog kardiologa Pitera Mekale — ovog puta, dezinformatori tvrde da su pacijenti koji su zvanično umrli od kovida, zapravo ubijeni.
- Na Fejsbuku se deli „vest” sa portala „Nulta tačka” koji prenose tvrdnje „svetski poznatog kardiologa” dr Pitera Mekale da su preminule osobe u bolnicama tokom pandemije kovida 19 zapravo ubijene i to pomoću respiratora i leka remdesivir.
- Lek remdesivir se koristi u dva slučaja. „Kod odraslih i pedijatrijskih pacijenata koji su imali kovid pneumoniju koja je zahtevala primenu kiseonika, kao i kod odraslih i dece teže od 40 kg koji nisu zahtevali primenu kiseonika, ali koji su bili u povećanom riziku za progresiju bolesti ka teškim formama kovida”, rekao je za Istinomer profesor dr Radan Stojanović, klinički farmakolog sa Katedre za farmakologiju i toksikologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu.
- O tvrdnjama sa portala „Nulte Tačke” i „Srbin Info” klinički farmakolog, profesor dr Radan Stojanović rekao je da je „potencijalni problem sa ovim lekom manja efikasanost, a ne da izaziva smrt kod pacijenata… Moraju postojati nedvosmisleni dokazi za ovakve tvrdnje, a koliko je meni poznato ti dokazi ne postoje”.
- S obzirom da ne postoje dokazi za tvrdnje sa spomenutih portala, objave ocenjujemo kao netačne.
Na Fejsbuku, već nekoliko meseci kruži vizual sa naslovom „Svetski poznati kardiolog otkriva: Svi pacijenti koji su umrli od Covid-a u bolnicama su ubijeni”. Iako se konkretno na tom isečku ne vidi ko je izvor vesti, dele se slične objave sa linkovima koji vode ka portalu „Nulta Tačka”, ali i Fejsbuk profilu „Istina Istina” koji je preneo tu informaciju sa portala „Srbin Info”.
Ko je zapravo „svetski poznati kardiolog” dr Piter Mekala (Dr. Peter McCullough)?
Piter Mekala je kardiolog i bivši potpredsednik Odeljenja za internu medicinu pri medicinskom centru univerziteta Bejlor u Dalasu. Postao je poznat javnosti po promovisanju koktela lekova protiv rane faze infekcije kovida 19, među kojima su hidroksiklorokin i ivermektin.
Nakon plasiranja neutemeljenih tvrdnji o kovidu 19 i vakcinaciji, prestao je da radi pri medicinskom centru Univerziteta Bejlor, ali je i šest meseci nakon prestanka radnog odnosa nastavio da koristi titulu sa ovog univerziteta, te je dobio i tužbu.
Istinomer je o njemu pisao u dva navrata. Prvi put u vezi sa dezinformacijama o sportistima i vakcinama kada je iznosio podatke bez izvora, upoređivao neuporedivo, i pričao o uzroku smrti ljudi od vakcinacije, a čiji vakcinalni status nije bio poznat. Drugi put, dr Mekala bio je akter viralnog klipa gde je iznosio niz netačnih tvrdnji o vakcinaciji, na primer – „ko preleži kovid, ima permanentni imunitet” ili „nema potrebe vakcinisati mlađe od 50 godina”.
Kako prenosi portal „Nulta Tačka”, lek remdesivir „ubija hiljade pacijenata obolelih od kovida”. U tekstu se dalje navodi da je lek remdesivir „zaustavio funkciju bubrega, a zatim uništio jetru i druge organe”, dok je respirator bio „smrtna kazna” pozivajući se na podatke „iz Njujorka” – bez izvora.
Lek remdesivir, u tekstu „Nulte Tačke” nazvan „beži, smrt je blizu”, počeo je da se koristi protiv kovida 19 u oktobru 2020. godine. Klinički farmakolog sa Katedre za farmakologiju i toksikologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, profesor dr Radan Stojanović u razgovoru za Istinomer rekao je da se lek remdesivir primenjivao u dva slučaja.
„Kod odraslih i pedijatrijskih pacijenata koji su imali kovid pneumoniju koja je zahtevala primenu kiseonika, kao i kod odraslih i dece teže od 40 kg koji nisu zahtevali primenu kiseonika, ali koji su bili u povećanom riziku za progresiju bolesti ka teškim formama kovida”, rekao je prof dr Radan Stojanović u razgovoru za Istinomer.
Istinomer je pisao 2021. godine o ovom leku i da se pre upotrebe leka pacijentima proveravaju bubrezi i jetra, kao i da Evropski regulator za lekove (EMA) nije pronašao dokaze da su problemi sa bubrezima kod obolelih od kovida 19 povezani sa remdesivirom.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je objavila priručnik za doktore koji prepisuju ovaj lek, gde se spominje da se ne uzima u slučaju povišenog enzima jetre ALT-a.
„Nema podataka da se povećala smrtnost korišćenjem ovog lekom. Ovaj lek ima svoje jasne indikacije kao i svaki drugi lek. Kada se poštuju indikacije i kontraindikacije za pacijenta koji je za taj lek, u tom slučaj konkretan lek neće dovesti do smrtnog ishoda pacijenta. Potencijalni problem sa ovim lekom je manja efikasanost, a ne da izaziva smrt kod pacijenta… Moraju postojati nedvosmisleni dokazi za ovakve tvrdnje, a koliko je meni poznato ti dokazi ne postoje”, rekao je klinički farmakolog sa Katedre za farmakologiju i toksikologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, profesor dr Radan Stojanović.
O dezinformacijama da ovaj lek „ubija” obolele od kovida 19 pisao je i Rojters.
Kao drugi uzrok smrti u bolnicama navode se i respiratori, odnosno da su pacijenti stavljani na respiratore „da bi se zaštitili zdravstveni radnici izolacijom virusa unutar mašine za ventilaciju”.
FakeNews Tragač je prošle godine pisao o dezinformaciji „masovnog umiranja zbog respiratora”. Naime, određeni portali među kojima su i „Nulta Tačka” i „Srbin Info” pisali su da se umiralo od respiratora, a zapravo su loše preneli/preveli zaključke studije iz Amerike.
„Naši podaci ukazuju da su nerešene sekundarne bakterijske pneumonije doprinele mortalitetu kod pacijenata koji su već bili kritično bolesni, sa teškom upalom pluća, uključujući i obolele od COVID-19. Važno je napomenuti da su svi pacijenti u našoj studiji bili kritično bolesni zbog respiratorne insuficijencije i da bi umrli bez podrške mehaničke ventilacije”, rekao je autor istraživanja Bendžamin Singer za FN Tragač.
Od svih obolelih od kovida 19, oko 80 odsto nije zahtevalo bolničko lečenje, dok se jedna od šest osoba ozbiljno razboli od kovida, i ako im se stanje pogorša mogu imati probleme sa disanjem (Izvor: Bi-Bi-Si na srpskom). Da bi se pacijent stavio na respirator treba nivo kiseonika u krvi da bude manji od 90, kao i da postoji povećan broj udisaja i izdisaja – objasnila je pulmološkinja Tatjana Radosavljević za Bi-Bi-Si na srpskom. Neki pacijenti su bili na neinvazivnom respiratoru (sa maskom), a neki na mehaničkom respiratoru (sa cevčicom u disajnom putu).
O „poznatom kardiologu” pisala je i redakcija FakeNews Tragač.