Na fotografiji se ne prikazuje mučenje palestinskog deteta, već sukob jevrejskih doseljenika i izraelske granične policije

Društvenim mrežama se proširila fotografija na kojoj, navodno, Izraelci „pokušavaju da rastrgnu palestinsko dete”. Reč je, međutim, o fotografiji iz 2009. godine koja prikazuje sukob jevrejskih doseljenika sa izraelskim graničnim policajcima.
Foto: Facebook/Screenshot
  • Na društvenim mrežama se dele fotografije uz neistinite tvrdnje  po kojima „Izraelci pokušavaju da rastrgnu palestinsko dete”.
  • Međutim, sporna fotografija je nastala pre više od 15 godina i prikazuje jevrejske doseljenike u sukobu sa izraelskom graničnom policijom.
  • Autor fotografije je Jehuda Raizner sa portala AFP.
  • Stoga, objave u kojima se tvrdi da Izraelci muče palestinsko dete 2024. godine, ocenili smo kao reciklažu starog sadržaja u manipulativne svrhe.

Na fotografiji koja kruži društvenim mrežama, prikazaju se naizgled civili, vojnici i po navodima sa društvenih mreža, “palestinsko dete”.

Obrnutom pretgragom fotografija, pak, došli smo do izvora sporne fotografije na sajtu agregata fotografija Getty Images i AFP medija arhivi.

Foto: AFP/Screenshot

U opisu fotografije stoji: ,,Jevrejski doseljenici sukobili su se sa izraelskim graničnim policajcima u blizini ilegalne ispostave Havat Gilad, zapadno od okupiranog grada Nablusa na Zapadnoj obali, a nakon što je policija pokušala da konfiskuje kamion sa građevisnkim materijalom, 13. septembra 2009. Jedan policajac je lakše ranjen, a tri doseljenika su uhapšena u sukobu koji je izbio na ispostavi Havat Gilad — naselju izgrađenom bez odobrenja izraelske vlade, rekli su policija i svedoci.”

Foto: AFP/Screenshot

Dakle, na osnovu kredibilnog izvora i opisa fotografije iz 2009. godine, zaključujemo da lica sa sporne fotografije nisu Izraelci koji su napali palestinsko dete.

Reč je, naime, o sukobu jevrejskih doseljenika sa izraleskom graničnom policijom. Sporne objave na Fejsbuku, stoga, ocenjujemo kao reciklažu starog sadržaja i manipulaciju.

********************************************************

Dezinformacije o „rastrgnutom palestinskom detetu” proširile su se i na engleskom jeziku.