Atentat na Trampa i prilika za spin: Ko su i šta rade „slobodarski lideri”?

Posle atentata na bivšeg šefa Bele kuće i republikanskog kandidata na predsedničkim izborima u SAD, Donalda Trampa, krenula je lavina. Vesti o napadu od tada prate nagađanja, teorije zavere, dezinformacije i brojne manipulacije, a pucnjava u Pensilvaniji iskorišćena je za spin. Predstavnicima vlasti i najuticajnijim medijima poslužila je samo kao osnova za dodatno veličanje, ali i viktimizaciju predsednika Srbije Aleksandra Vučića. On je u naslovima postao sledeća „meta” na spisku „slobodarskih lidera” koji „misle drugačije”. S tim manipulacijama, uvek pogodnim za izgradnju kulta ličnosti, kroz naslove i izjave zvaničnika provukle su se i one koje iznova stvaraju istog neprijatelja - Zapad i njegove „lažno liberalne elite” i „duboku državu” koja „hoće haos”. Prostora je, osim za ove narative, bilo i za sumnje u zvanične informacije iz istrage - korisnici društvenih mreža i mediji pisali su o više metaka, više napadača i „misteriji poslednjeg hica”.
Donald Tramp, RNC
Foto: FoNet/AP

 

Satanizacija slobodarskih lidera

 

Na jednoj od naslovnih strana svoje mesto našla je i izjava predsednika Srbije – „Meta su slobodarski lideri širom sveta, a povod za napad i na Trampa i na Fica bile su mržnja i satanizacija u javnosti”. U istom spinu bilo je medijskih i tragova drugih predstavnika vlasti. Fokus sa Trampa pomeren je upravo na predsednika Vučića, koji je predstavljen kao još jedan lider koji se, uz mađarskog premijera Orbana i slovačkog premijera Fica, „zalaže za mir” i „misli drugačije”. Vučić je u naslovima bio onaj koji „bode oči”, istaknute su i „jezive podudarnosti” između „pretnji i laži” o njemu i o bivšem šefu Bele kuće, s pitanjima „Tramp preživeo metak, hoće li ga Vučić izbeći” i „da li Vučića nišane jer se zalaže za mir”. Isto smo čuli i od predstavnika vlasti, koji su i atentat na Trampa iskoristili za obračun s opozicijom. Šef poslaničke grupe naprednjaka Milenko Jovanov ocenio je da je zajedničko atentatu Trampa i Fica „brutalna medijska priprema, kroz neprestanu kampanju dehumanizacije, kriminalizacije, mržnje i laži”, tvrdeći pritom da „doslovno istu takvu kampanju sprovode Šolakovi mediji i opozicioni političari protiv predsednika Vučića i njegove porodice”. Potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin poručio je da se „pripremi Vučić i svi koji imaju hrabrosti da se bore za slobodu”, dok je predsednica parlamenta Ana Brnabić zamolila „‘elitu’ u Srbiji i njihove ‘nezavisne’ medije” da vide kakve mogu biti „realne posledice mržnje koju svakodnevno promovišu”.

Aleksandar Vučić na TV Prva, 19. jul
Foto: Screenshot/YouTube/Aleksandar Vučić

 

Duboka država

 

Jutro posle pokušaja ubistva Trampa u Srbiji je osvanulo s predviđanjima poslanika SNS Vladimira Đukanovića. On je na društvenoj mreži „X” napisao da je „dubokoj državi potreban haos” i da „Obama i društvo” imaju „idealnu šansu da odrade atentat” na aktuelnog američkog predsednika Džozefa Bajdena, kako bi za to „optužili Trampa”. „Duboka država ne sme da dozvoli promenu i pobedu Trampa”, dodao je Đukanović. Mediji su narednih dana razmatrali „šokantna saznanja medija u Americi” da je ista „duboka država pucala na Trampa”, a preneli su i stav lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja da Tramp predstavlja „smetnju raznim centrima moći u SAD” koji se „kolokvijalno nazivaju dubokom državom”. Sve je uvezano i sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, pa se u onlajn prostor progurao i naslov „Metak u Trampa zbog Putina! ‘Duboka država’ neće mir!”. Objašnjenje se svelo na to da „duboka država ne prašta milijarde”, odnosno podsetnik da je Tramp „ranjen nakon što mu je Viktor Orban doneo iz Kremlja plan za kraj rata u Ukrajini, gde američka namenska zarađuje stotine milijardi dolara”.

Naslovne strane Informera i Srpskog telegrafa
Foto: Screenshot/Telegraf.rs

 

Lažno liberalne elite

 

U kontekstu atentata na Trampa, odnosno „slobodarskih lidera” koji su „meta” samo zato što imaju „drugačije” stavove, najviši državni zvaničnici kao negativce pominjali su i „lažno liberalne” i „globalističke elite”. Suprotstavljajući te elite „slobodarskim liderima”, predsednik Srbije je rekao: „Najagresivniji su uvek oni koji sve druge optužuju za agresiju, a to su takozvani levičarski pokreti, različiti levičarski pokreti, lažno liberalni kako god da ih nazivate”. I potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin je, komentarišući atentat, naveo da, kako on veruje, „odlazeća globalistička elita, ova liberalna elita” smatra da je „sve dozvoljeno u borbi protiv onih koji drugačije misle”. „Sve je dozvoljeno protiv onih koji smatraju da je potrebno postići mir u Ukrajini”, precizirao je Vulin, ističući potom i da su u „logičnom nizu” posle Trampa „od krupnijih političkih figura u Evropi” premijer Mađarske i predsednik Srbije. Poslanik SNS Vladimir Đukanović je na društvenoj mreži „X” odmah nakon atentata zaključio da „svako ko nije na liniji levo-liberalnog establišmenta i ratnog lobija, dobiće metak”. Linija Tramp-establišment definisana je u istom okviru i kroz naslov da je „Tramp ulio strah u kosti establišmentu”, pa su „moćnici” vladajuće elite „rešili da ga uklone”.

***

U paketu s manipulativnim narativima bile su i dezinformacije, kako u medijima, tako i na društvenim mrežama. U nizu teorija zavere u vezi sa pokušajem ubistva Donalda Trampa, na Fejsbuku su se pojavile i obmanjujuće tvrdnje da su Trampa pogodila dva metka, od kojih ga je drugi pogodio u grudi. Sumnje u zvaničnu verziju događaja po kojoj je glavni osumnjičeni za napad dvadesetogodišnji Tomas Metju Kruks, lansirale su i objave u kojima je navedeno da je policijska uprava identifikovala strelca – Marka Vajoletsa, poznatog antifa aktivistu. Znak pitanja na zvanične informacije iz istrage mediji su dodatno stavili naslovima u kojima FBI potencijalno “krije istinu” o drugim pucačima na Trampa. Pozivajući se na portal Russia Today Balkan, Informer i Alo! preneli su tezu da su na Trampa „pucala tri strelca”. U tekstu RT Balkan, polazna osnova je forenzička analiza audio-snimaka stručnjaka iz Nacionalnog centra za medijsku forenziku Univerziteta Kolorado, koja govori o pucnjima iz više od jednog oružja i šansama da je zbog toga bilo više pucača.

Povezan sadržaj

 

Ovaj članak napisan je u partnerstvu sa regionalnom inicijativom Western Balkans Anti-Disinformation Hub koju sprovodi Fondacija Metamorphosis, i to uz finansijsku podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije. Sadržaj članka je u domenu odgovornosti Istinomera te nužno ne odražava stavove projektnih partnera kao ni finansijera.