Ne, SAD nisu usvojile zakon koji omogućava policiji daljinsko gašenje automobila

Na mrežama je prošireno manipulativno tumačenje odredbe iz američkog Zakona o ulaganju u infrastrukturu i zapošljavanje. Suprotno tezama iz viralnih objava, ne postoji zakonska odredba u SAD koja omogućava policiji da daljinski ugasi automobile.
Canva
  • Društvenim mrežama cirkulišu tvrdnje o postojanju američkog zakona koji omogućava policiji da daljinski ugasi automobile u hitnim slučajevima, posredstvom takozvanog Kill Switch” prekidača za zaustavljanje. 
  • Posredi je manipulativno tumačenje odredbe o vožnji u pijanom stanju iz američkog Zakona o ulaganjima u infrastrukturu i zapošljavanje. 
  • Zakon ne predviđa implementaciju prekidača za zaustavljanje u automobilima, već nalaže obezbeđivanje tehnologije koja će sprečiti ljude koji su pod uticajem alkohola da upravljaju vozilom. Cilj zakonske uredbe je sprečavanja smrtnih slučajeva u vožnji izazvanih alkoholom.
  • Tehnologija koju je odobrio američki Kongres ne bi imala spoljnu kontrolu.
  • U objavama na mrežama se manipuliše činjenicama, zbog čega ih ocenjujemo kao netačne.

Korisnici Fejsbuka dele tvrdnje da zapadna elita” kroz novi zakon uvodi takozvani Kill Switch”, koji će omogućiti vlastima da zaustave svaki automobil pritiskom dugmeta”, počevši od 2026. godine. U pojedinim objavama navodi se da je Kill Switch” deo plana za globalnu depopulaciju”. Sporne tvrdnje objavili su i portali Nulta tačka i Epoha.

Izvor: Facebook / Printscreen

Reč je o dezinformaciji koja se temelji na manipulativnom tumačenju odredbe o vožnji u pijanom stanju iz američkog Zakona o ulaganjima u infrastrukturu i zapošljavanje.

Pomenuti zakon usvojen je 2021. godine i (u odredbi 24220) nalaže da američka Nacionalna uprava za bezbednost saobraćaja na autoputu u roku od tri godine obezbedi tehnologiju koja će sprečiti ljude koji su pod uticajem alkohola da upravljaju vozilom”

Cilj zakonske uredbe je sprečavanja smrtnih slučajeva u vožnji izazvanih alkoholom, koji čine približno jednu trećinu svih smrtnih slučajeva na autoputu u Sjedinjenim Državama svake godine.

Administracija Sjedinjenih Država se udružila sa Automobilskom koalicijom za bezbednost saobraćaja kako bi stvorila tehnologiju za koju se očekuje da prati nivo alkohola kod vozača pomoću senzora i infracrvenih svetala u vozilima. Ako sistem detektuje nivo alkohola u krvi iznad 0,08 odsto, vozilo se neće pomeriti, piše PolitiFact u analizi iste teme.

Dakle, predlog zakona o infrastrukturi je dozvolio stvaranje tehnologije koja bi sprečila ljude da voze pod uticajem alkohola, ali tehnologija koju je odobrio Kongres ne bi imala spoljnu kontrolu.

Treće strane, uključujući službenike za sprovođenje zakona, neće imati pristup sistemima u vozilu, niti će moći da vide rezultate vozača”, objasnio je Džejk Mekuk, portparol programa zaduženog za kreiranje tehnologije, u izjavi za PolitiFact.

Zakon ne nalaže agenciji da zahteva implementaciju prekidača za zaustavljanje – uređaja koji omogućava nekome da isključi vozilo na daljinu, potvrdio je Džefri Majkl istraživač usluga mobilnosti na Univerzitetu Džons Hopkins, u izjavi za USA Today.

Robert Strasburger, predsednik i izvršni direktor Automobilske koalicije za bezbednost saobraćaja, složio se da viralne tvrdnje sa mreža pogrešno interpretiraju odredbu zakona.

Ništa u zakonu o infrastrukturi ne daje bilo kojoj policiji ili trećoj strani pristup bilo kakvim informacijama o vozilima ili kontroli bilo koje tehnologije instalirane u vozilima”, rekao je Strasburger za USA Today.

Takođe, Strasburger je za taj portal objasnio da ne postoji, niti je u razvoju, automobilska tehnologija koja bi se mogla smatrati ‘prekidačem za zaustavljanje’”.

Šta je „Kill Switch”?

Prekidač za zaustavljanje je oblik sigurnosnog mehanizma koji se koristi za potpuno isključivanje uređaja u slučaju vanredne situacije, kada se ne može isključiti uobičajenom procedurom ili ako je potrebno trenutno isključivanje. Tradicionalno se koristi u fabrikama i industrijskim objektima za isključivanje sistema u hitnim slučajevima. Da bi prekidač bio vidljiv svima, često se pojavljuje kao „veliko crveno dugme”.

U digitalnom dobu, prekidač za zaustavljanje radi u suštini istu stvar, samo što to obično nije fizički prekidač, već softverska implementacija koja se koristi za onemogućavanje aplikacije kojoj je istekla licenca ili onemogućavanje ukradenog uređaja, kao što je mobilni telefon.

(izvor: Techopedia)