Na mrežama kruže dezinformacije o AI bolnici u Kini
Na mrežama cirkulišu obmanjujuća tumačenja projekta virtuelne bolnice “Agent Hospital” koji se razvija u okviru Univerziteta u Pekingu.
- Na Fejsbuku se dele tvrdnje da je u Kini otvorena AI bolnica koja će lečiti više od tri hiljade pacijenata dnevno, te da će veštačka inteligencija zameniti lekare.
- Reč je o projektu virtuelne bolnice Univerziteta u Pekingu u kojoj se leče virtuelni pacijenti. Cilj projekta nije da AI zameni lekare. Autori studije navode da projekat može da pomogne studentima medicine pri usavršavanju, omogućavajući im da svoje znanje prvobitno primene na virtuelnim pacijentima.
- Objavama na mrežama nedostaje kontekst.
Portal Nulta tačka objavio je tekst u kojem piše da “u Kini počinje da radi prva bolnica sa veštačkom inteligencijom koja će lečiti više od tri hiljade pacijenata dnevno”, te da se “očekuje da će veštačka inteligencija zameniti lekare”. Sporne tvrdnje dele se na Fejsbuku.
Reč je o projektu virtuelne bolnice “Agent Hospital” koji razvija Institut za istraživanje industrije veštačke inteligencije (AIR) Univerziteta Đinghua u Pekingu u Kini, u saradnji sa univerzitetskim Odeljenjem za računarske nauke i tehnologiju.
“Agent Hospital je simulakrum bolnice koji simulira ceo proces lečenja bolesti. Svi pacijenti, medicinske sestre i lekari su autonomni agenti koje pokreću veliki jezički modeli (LLM). Naš centralni cilj je da omogućimo lekarskom agentu da nauči kako da leči bolest u okviru simulakruma”, navodi se u radu objavljenom na veb-sajtu Instituta AIR, u maju 2024. godine.
U posebnom tekstu objavljenom na sajtu Univerziteta Đinghua objašnjeno je da je reč o virtuelnoj bolnici koja omogućava AI lekarima da se samorazvijaju.
“Virtuelni lekari u Agent Hospital-u uče (pregledajući medicinsku literaturu) i vežbaju (kroz interakcije sa virtuelnim pacijentima i donošenje medicinskih odluka) neprestano usavršavajući svoja iskustva iz uspešnih slučajeva i razmišljajući o lekcijama naučenim iz neuspeha, što rezultira stalnim poboljšanjem tačnosti u višestrukim zadacima tretmana”, navodi se u članku.
Govoreći o praktičnoj primeni i benefitima projekta “Agent Hospital” u stvarnom svetu, predstavnica istraživačkog tima projekta “Agent Hospital” Yang Liu, takođe izvršna dekanica Instituta AIR i zamenica dekana Odseka za računarske nauke i tehnologiju na Univerzitetu Đinghua, objasnila je u intervjuu za Global Times da “ovaj inovativni koncept omogućava da virtuelne pacijente leče pravi lekari, pružajući studentima medicine poboljšane mogućnosti za obuku”.
Prema rečima Liu, “simulacijom različitih pacijenata sa veštačkom inteligencijom, studenti medicine mogu sa sigurnošću da predlažu planove lečenja, bez straha da će naneti štetu stvarnim pacijentima zbog greške u donošenju odluka”.
Dakle, projekat “Agent Hospital” predstavlja virtuelnu bolnicu u kojoj se leče virtuelni pacijenti.
Vodeći autori studije navode da projekat može da pomogne pri obuci studenata medicine, tako što bi im omogućio da se usavršavaju lečeći virtuelne pacijente. U javno dostupnim informacijama o projektu “Agent Hospital” nije navedeno da je cilj projekta da “veštačka inteligencija zameni lekare”.
Global Times u tekstu o projektu “Agent Hospital” takođe navodi da “uprkos prednostima koje pružaju mogućnosti veštačke inteligencije na polju medicine, AI ne može da zameni ljude”.
Oko stava da veštačka inteligencija ne može da zameni lekare – stručna zajednica je uglavnom jednoglasna.
Glavni urednik informativnog portala Harvard Health Publishing (koji objavljuje u okviru medicinske škole Univerziteta Harvad) Entoni Komarof piše da “iako veštačka inteligencija ne može da zameni lekare, AI ima potencijal da unapredi odluke lekara, a samim tim i da poboljša zdravlje pacijenata, ukoliko budemo pažljivi o tome kako je razvijamo i koristimo”.
U tekstu objavljenom na sajtu MedTel Healthcare piše da se “uloga veštačke inteligencije u medicini razvija, ali da je malo verovatno da će u potpunosti zameniti lekare”, te ističe da “umesto toga, u budućnosti bi trebalo da se razvija partnerstvo u kojem AI dopunjuje veštine zdravstvenih radnika”.
U naučnom radu o uticaju veštačke inteligencije na medicinske nauke, objavljenom 2020. godine na sajtu National Library of Medicine, istaknute su prednosti koje AI može da unese u industriju zdravstvene zaštite.
“Sistemi veštačke inteligencije mogu pomoći da se oslobodi vreme zauzetim lekarima tako što će prepisati beleške, uneti i organizovati podatke o pacijentima u portale i dijagnostikovati pacijente, potencijalno služeći kao sredstvo za pružanje drugog mišljenja za lekare. Veštački inteligentni sistemi takođe mogu pomoći pacijentima u naknadnoj nezi i dostupnosti alternativnih lekova na recept. AI takođe ima mogućnost daljinske dijagnostike pacijenata, čime se proširuju medicinske usluge na udaljena područja, izvan glavnih urbanih centara sveta”, navodi se u zaključku studije.
–
S druge strane, stručnjaci upozoravaju na potencijalne rizike i izazove koje je neophodno prevazići kako bi se veštačka inteligencija uspešno implementirala u zdravstvene sisteme.
U naučnom radu o nedostacima implementancije veštačke inteligencije u zdravstvenom sektoru, objavljenom na sajtu National Library of Medicine u februaru 2023. godine, među glavnim problemima navode se: privatnost i sigurnost podataka, socijalna pitanja, etička pitanja, problemi hakovanja i programiranja.
U zaključku studije ističe se da je “važno posmatrati usvajanje AI sistema u zdravstvu kao dinamičko iskustvo učenja na svim nivoima, što poziva na sofisticiraniji pristup sistemskog razmišljanja u zdravstvenom sektoru kako bi se ova pitanja prevazišla”.