Snimak „uplakanog“ Zelenskog zbog pobede Trampa kreiran je uz pomoć veštačke inteligencije

Viralni snimak navodno uplakanog Zelenskog zbog pobede Trampa na predsedničkim izborima delo je generativne veštačke inteligencije. Sporni snimak je prvi put zloupotrebljen pre više od dve godine.
Zelenski AI snimak, deepfake
  • Snimak predsednika Ukrajine koji, naizgled, u suzama daje izjavu novinarima, proširio se društvenim mrežama u kontekstu rezultata predsedničkih izbora u Americi.
  • Sporni snimak je prvobitno postao viralan u aprilu 2022. godine kada je proširen posredstvom ruskih Telegram kanala.
  • Video je kreiran uz pomoć alata za generativnu veštačku inteligenciju, a baziran je na autentičnim snimcima posete Zelenskog Buči, starim dve godine.
  • Objave ocenjujemo kao zloupotrebu vizualnog sadržaja.

Društvenim mrežama prethodnih dana kruži snimak u kojem predsednik Ukrajine, Volodomir Zelenski, navodno, uplakan daje izjavu pred kamerama.

Na video je dodata parodija muzike iz filma Titanik, My Heart Will Go On, pevačice Seilin Dion. U uglu snimka nalazi se vodeni žig Telegram grupe Panonski mornar, dok na dnu stoji ispis na ruskoj azbuci, Beloruski front.

U opisima objava ističe se već poznati propagandni narativ o „nesposobnom“, ali proračunatom Zelenskom, koji zloupotrebljava rat u svojoj zemlji za sopstvenu materijalnu dobit.

Zelenski AI snimak, deepfake

U nekim od objava objavljenih nekoliko dana nakon izbora u SAD, navodi se: „E da, tuga je prevelika nakon neprespavane noći”, „Nema više dolara“, „Dobar glumac kad na komandu plače“.

Iako snimak u trajanju od 20 sekundi ima mnogo pokazatelja (zamućenja, nesinhronizovnost pokreta, digitalni artefakti), koji bi jasno ukazivali na upotrebu generativne veštačke inteligencije, mnogi korisnici društvenih mreža poverovali su u njegovu autentičnost.

Obrnutom pretragom ključnih kadrova iz snimka, dodatno, dolazimo do podatka da se sporni video prvi put pojavio u propagandnim krugovima u aprilu 2022. godine. Upravo tada, snimak je objavljen u pomenutoj Telegram grupi Panonski mornar.

U to vreme, generativna veštačka inteligencija bila je u svom začetku te su se za kreiranje deep fake sadržaja uglavnom koristili postojeći video i audio materijali.

U ovom slučaju, snimak „uplakanog Zelenskog“ nastao je na osnovu autentičnih snimaka od 4. aprila 2022. godine kada je vidno potrešeni ukrajinski predsednik posetio Buču nakon ruskog granatiranja tamošnje železničke stanice.

Video smo pronašli i na kanalima Srpsko-ruskog centra Majak, posredstvom kojeg je 16. aprila ove godine, Mihail Zvinčuk – jedan od osnivača jednog od poznatijih ruskih propagadnih Telegram kanala Ribar – održao predavanje o „upotrebi Telegram aplikacije kao sredstva za kontrolu informativnog okruženja”.

Dakle, osim što je snimak uplakanog Zelenskog proizvod softvera za veštačku inteligenciju, ujedno je star više od dve godine kada je direktno zloupotrebljen u kontekstu rata u Ukrajini.