Viralne fotografije Majka Tajsona sa palestinskom zastavom nisu autentične

Mrežama cirkulišu dve slične fotografije Majka Tajsona ogrnutog zastavom Palestine, uz opis da su nastale pred početak skorašnjeg bokserskog meča između Tajsona i Džejka Pola.
Majk Tajson sa palestinskom zastavom, AI fotografija
Foto: Screenshot/Facebook

  • Tajsonov portparol je potvrdio da fotografije nisu autentične.
  • Pojedini alati za detektovanje AI sadržaja pokazali su visok procenat mogućnosti da su fotografije generisane pomoću veštačke inteligencije, dok neki od njih nisu registrovali dejstvo AI na fotografijama.
  • Da je viralnim fotografijama manipulisano ukazuju brojna vizuelna odstupanja, poput Tajsonovih tetovaža koje ne izgledaju isto u stvarnosti, kao i izmenjeni dizajn zastave Palestine.
  • Objave fotografija na mrežama ocenili smo kao digitalno izmenjeni sadržaj.

Na društvenim mrežama u regionu dele se dve slične fotografije na kojima je američki bokser Majk Tajson prikazan u ringu, sa zastavom Palestine prebačenom preko ramena. U pojedinim objavama navodi se da je fotografija nastala neposredno pre početka bokserskog meča između Tajsona i Džejka Pola, koji je održan 15. novembra ove godine u Teksasu u SAD.

Majk Tajson, digitalno izmenjeni sadržaj
Foto: Screenshot/Facebook

Obrnuta pretraga nije uputila na legitimne izvore viralnih fotografija, niti su kredibilni mediji izvestili da je Tajson pozirao sa zastavom Palestine tokom skorašnjeg bokserskog meča.

Tajsonov publicista Džo Minjano je potvrdio da fotografije Tajsona sa zastavom Palestine nisu autentične, u izjavi za portale Lead Stories, USA Today i FullFact.

Majk Tajson, digitalno izmenjeni sadržaj
Foto: Screenshot/Facebook

Alati za detekciju sadržaja generisanih pomoću veštačke inteligencije (AI) pokazali su različite rezultate u analizi spornih fotografija. Analiza alatom Is It AI pokazala je veliki procenat mogućnosti da su sporne fotografije delo AI – preko 80 odsto.

Is it AI? program, fotografija Majka Tajsona
Foto: Screenshot/Is it AI?

Analiza alatom True Media takođe je otkrila “značajne dokaze o manipulaciji” na obe fotografije.

True Media program, fotografija Majka Tajsona
Foto: Screenshot/True Media

Međutim drugi alati – Hive Moderation, Sight Engine i Winston AInisu prepoznali sporne fotografije kao delo AI. To može da znači da su fotografije Tajsona sa zastavom Palestine kreirane u programima za digitalnu obradu fotografija koji ne koriste veštačku inteligenciju.

Da je viralnim fotografijama manipulisano ukazuju i brojna vizuelna odstupanja, poput Tajsonovih tetovaža, koje ne izgledaju isto u stvarnosti.

U analizi portala Logically Facts, navodi se da Tajson ima istaknutu tetovažu na levom prsnom delu u čast svoje pokojne ćerke Egzodus, koja nije vidljiva na viralnim fotografijama. Takođe, Tajsonova tetovaža na licu oko levog oka na spornim fotografijama izgleda znatno veća i svetlija nego u stvarnosti. Dizajn tetovaže ne poklapa se sa stvarnom koja se vidi na autentičnim snimcima borbe. Na jednoj od viralnih fotografija vidljiva je i tetovaža ispod Tajsonovog desnog oka, koju poznati bokser u stvarnosti nema.

Dalja odstupanja su, kako piše Logically Facts, identifikovana na Tajsonovoj odeći i prikazu palestinske zastave. 

Tokom skorašnjeg bokserskog meča sa Džejkom Polom, Tajson je nosio bokserske pantalone sa logom BILT, brenda koji predstavlja, i njegovim imenom izvezenim na pojasu. Viralne fotografije sadrže nepovezane reči na šortsevima, koje se značajno razlikuju od njegove stvarne borbene odeće. Dodatni nepovezan tekst bio je vidljiv i na užadima bokserskog ringa, što upućuje na manipulaciju veštačkom inteligencijom.