Novi kanal za stare manipulacije: Šta je Lažomer i čemu služi?
Poslednjeg dana oktobra, YouTube je postao bogatiji za još jedan nalog - pod nazivom Lažomer. Sličnog naziva i sa pečatom koji podseća na Istinomer, ovaj nalog nam je privukao pažnju zbog naznake da bi mogao da bude fokusiran na utvrđivanje činjenica u izjavama političara i medijima. Na samom kanalu informacije o nalogu i ko stoji iza njega nismo pronašli, ali smo Lažomer pronašli na brojnim portalima, među kojima su i oni najuticajniji. Analizirajući te članke, odnosno video priloge na Lažomeru videli smo da nema reči o fektčekingu. U pitanju je još jedna platforma za etiketiranje opozicije i kritički nastrojenih medija, manipulisanje činjenicama, veličanje vlasti i plasiranje istih manipulacija kojima se u obračunu sa političkim protivnicima i neistomišljenicima služe i državni funkcioneri.
Jedna od prvih objava Lažomera ponela je naslov „Preko tragedije do fotelja”. U nešto više od pet minuta priloga smešteni su skoro svi spinovi koji su usledili nakon urušavanja nadstrešnice u Novom Sadu, pa i onaj kojim vlast optužuje opoziciju da pogibiju 14, odnosno 15 ljudi koristi za skupljanje političkih poena.
„Opozicija više ne skriva da su tragedije za njih politička šansa”, kaže u prilogu osoba koja nije predstavljena, niti potpisana kao autor. Uredno je potpisana samo sagovornica, predsednica Skupštine Novog Sada Dina Vučinić.
Lažomer u tom prilogu nije utvrđivao činjenice (detektovao istine ili laži), već je direktno, diskreditovao političke protivnike vladajuće Srpske napredne stranke zbog protesta na koje su pozivali. Na tim protestima i opozicionari i okupljeni građani tražili su procesuiranje odgovornih za nesreću na železničkoj stanici.
„Dok su porodice nastradalih zavijene u crno, na njihov bol i žive rane dosipa se so, pa su se predstavnici opozicije brže-bolje pozabavili organizacijom protesta, huškajući na građanski rat, po ustaljenoj matrici šireći laži i mržnju”, izgovorila je osoba čiji identitet ne znamo, isto kao što ne znamo ni ko je tvorac Lažomera. I nastavilo se…
„Antisrpska”, „NATO” opozicija i „tajkunski” mediji
Već viđeno. U prilozima koje je Lažomer nastavio da objavljuje ponavljale su se etikete poput „antisrpska” i „NATO opozicija”, ali i „antisrpski”, „tajkunski” i „NATO mediji”. Ni u jednom od videa ne obrađuje se „srpstvo” niti naklonjenost NATO alijansi, već se etiketiranjem pojmovima omraženim u široj javnosti, diskvalifikuju opozicioni političari i mediji N1, Nova i Danas.
„‘Vlada mora da padne” – glasi naslov u antisrpskim medijima, kao najava novih nemira NATO opozicije, koja nedeljama pokušava da na nasilan način poruši vlast i državu”, ocenio je Lažomer uz prikaz naslovnice lista Nova, a potom i s napomenom da „antisrpska opozicija ugrožava živote građana Srbije, ne mareći za njihovu bezbednost”, pa i da „želi da destabilizuje državu”.
Ovakva diskreditacija i etiketiranje u potpunosti su se uklopili u manipulacije koje se na dnevnom nivou objavljuju na portalima, televizijama s nacionalnom pokrivenošću, u dnevnoj štampi. Lažomerovi radovi su tako samo pojačali dozu na portalima kao što su Informer, Novosti, Alo!, B92, Politika, 24sedam, a objavljivali su ih i drugi mediji.
Jedan od najsvežijih primera je i video nastao posle fizičkog sukoba poslanika vlasti i opozicije u parlamentu. U tom Lažomerovom prilogu, u kom se ponovo pominju predstavnici „NATO opozicije” i „antisrpski mediji”, tumačenje prizora iz Skupštine Srbije daje poslanik SNS-a Uglješa Mrdić, navodeći da je opozicija „protiv Srbije” i da „hoće da je ruši”. I u formi članka Lažomerov video preneli su opet Informer, Novosti, Alo!, B92, 24sedam, ali i Zaječar Online, Novosadska TV, 025.rs.
Kroz jedan prilog Lažomer je provukao i gotovo identičnu poruku koju je sa svog Instagram profila poslao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Tvrdeći da opoziciji „fali podrška naroda koji je prepoznao ko želi rat, a ko rad”, Lažomer je napravio prostor za onu političku figuru koja je sa društvenih mreža poručila: „Neodgovorni političari više i ne skrivaju želju za izazivanjem građanskog rata u Srbiji, a moj odgovor im je da Srbija neće rat, već rad”.
Kako se (ne) mere laži?
Lažomer je u svojim dosadašnjim objavama bavio i „lažima” i „izmišljotinama” – opozicije i kritičkih medija. Ali ne kroz fektčeking, već ponovo kroz manipulaciju i obmanjivanje publike da proces utvrđivanje činjenica podrazumeva selekciju samo onih tvrdnji koje se uklapaju u mejnstrim narative ili odgovaraju jednoj strani.
„Napukao je samo lažni moral” – naslov je priloga u kom Lažomer „dekonstruiše” navode iz opozicije da je u Mladenovcu napukao nadvožnjak „kompletno renoviran pre tri godine”. „Po starom, sada već ustaljenom maniru, NATO opozicija ne prestaje da iskorišćava tragediju u Novom Sadu u svrhu svoje lične promocije”, ističe se tom u prilogu Lažomera, koji je dodao i da opoziciji u tome pomažu „antisrpski mediji”.
U nastavku nisu demantovane tvrdnje da je došlo do oštećenja na nadvožnjaku, već je za Lažomer to potvrdio i predsednik Gradske opštine Mladenovac Bogdan Vuksanović.
„Upravo tog dana kada su se pojavila oštećenja kontaktirali smo Javno preduzeće Putevi Srbije”, rekao je Vuksanović i potom istakao da su službe izašle na teren, pregledale most i utvrdile da je bezbedan, a da su se nakon toga pojavili i izvođači radova i uklonili oštećenja.
Predsednik GO Mladenovac je upozorenja opozicionih odbornika na oštećenja na nadvožnjaku povezao sa ciljem „destabilizacije Srbije”, ističući pritom i da „građani prepoznaju politiku predsednika Vučića, prepoznaju rad, zalaganje i požrtvovanje”.
Šta jeste, a šta nije fektčeking
Lažomer pada i na ispitu transparentnosti, jer ne navodi ni imena autora priloga, niti ko stoji iza kanala. Osim toga, publika nema uvid u metodologiju kojom se određuje da li je nešto istinito ili ne.
Verifikovani fektčekeri, poput Istinomera, sa druge strane, u obavezi su da jasno navedu autore svojih sadržaja, impresume svojih medija, da na svojim portalima jasno navedu metodologiju rada i ocenjivanja izjava političara, ali i načine finansiranja.
Iako predsednik Srbije nikako ne može biti nadležan za nadvožnjak u Mladenovcu, niti u saopštenju opozicije o oštećenjima i pozivu na angažovanje institucija ima naznaka da je cilj „destabilizacija Srbije”, Lažomer je u saradnji sa predstavnicima vlasti čitav slučaj iskoristio za veličanje Aleksandra Vučića i diskreditaciju opozicionih političara.
S takvom političkom opredeljenošću, Lažomer je u većini svojih objava zapravo, manipulišući činjenicama, plasirao stavove. One koji odgovaraju vlasti.
Lažomer nije prvi
YouTube kanal Lažomer nije prvi primer pseudo-medija koji služe za glorifikovanje vlasti i, u najmanju ruku, diskreditaciju njenih političkih oponenata, a sve pod plaštom provere informacija. Nalog na društvenoj mreži X, koji nosi naziv Detektor laži, godinama svoj sadržaj bazira na manipulacijama.
U opisu ipak navodi: „Proveravamo informacije koje se objave u medijima i na društvenim mrežama. Podsećamo na izgovoreno i obećano.”
Kako sa provladinih, tako i sa kritički nastrojenih medija, Detektor laži preuzima ili izvlači iz konteksta izjave koje se uklapaju u mejnistrim narative, odnosno narative kojih se čvrsto drže i predstavnici vlasti.
Među brojnim primerima je i pristrasno tumačenje komentara na TV Nova S. Osvrt voditelja na „balansiranje Srbije između Istoka i Zapada”, kao i ocenu poslanika Bundestaga Josipa Juratovića da će takva „politika sedenja na dve stolice štetiti Srbiji”, Detektor laži je predstavio kao „kuknjavu na Novoj S”.
Portali Informer, Novosti, Alo!, Politika i B92 preneli su taj post Detektora laži s naslovima u kojima ističu upravo tu „kuknjavu” i „uzbunu” na Novoj S. Informer je posebno naglasio da su „na tajkunskoj Nova S u poslepodnevnom programu, bukvalno zakukali zbog diplomatskog manevra predsednika Srbije Aleksandra Vučića”.
Dakle, kao i u slučaju Lažomera, pod izgovorom „raskrinkavanja laži” političkih protivnika vladajuće garniture, mediji preplavljuju svoje čitaoce i gledaoce manipulacijama. Prepreku im ne predstavlja ni to što prenose sadržaj nepoznatih autora, sve dok taj sadržaj odgovara „kriterijumima” za obračun s opozicijom, drugim medijima i ostalim političkim neistomišljenicima.