Ovakvo gaženje dostojanstva Narodne skupštine još nikada u istoriji ovog doma nije viđeno
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić o zasedanju skupštine na kojem je opozicija bukom i transparentima na kojima piše “Krvave su vam ruke” izražavala protest zbog toga što se na dnevnom redu nije našla rasprava o poverenju vladi, niti o okolnostima zbog kojih je u Novom Sadu poginulo 15 osoba.
Šta se u stvari desilo na Drugoj sednici redovnog zasedanja 25. novembra?
Na početku skupštinskog zasedanja poslanici opozicije su ustali i istakli transparante sa natpisom „Krvave su vam ruke“. Poslanici vladajuće većine imali su spreman performans – istakli su svoje plakate na kojima piše: „Žuti ološu, korupcija i lopovluk su vaše srednje ime“. Posle usvajanja dnevnog reda na kojem se uz dopune našlo čak 68 tačaka, među kojima i budžet za narednu godinu, odluke da se o svemu raspravlja objedinjeno, trebalo je da premijer Miloš Vučević obrazloži predloge.
Od početka njegovog izlaganja, opozicija je počela da duva u pištaljke i vuvuzele, istakli su i transparent sa simbolom krvave ruke, a potom i sliku predsednika Aleksandra Vučića sa rukama obojenim u crvenu boju. Poslanici vlasti probali su da te plakate otmu, došlo je do koškanja, guranja, dobacivanja, pljuvanja pa čak i udaraca pesnicama. Tada je Brnabić proglasila pauzu i održala konferenciju za novinare na kojoj je izjavila da nikada dostojanstvo skupštine nije tako zgaženo.
Kako bismo ocenili ovu izjavu, nismo morali da se vraćamo daleko u prošlost. Čak i oni koji skupštinska dešavanja prate povremeno, znaju da su se ovakve i slične stvari u Domu narodne skupštine već dešavale. I to ne jednom.
Pre samo godinu dana jedan rebalans budžeta usvojen je takođe uz vuvuzele i pištaljke i ni tada se reč nije čula o ogromnom novcu izdvojenom za nacionalni stadion. Uz to su povećane akcize, usvojeno je nekoliko prosvetnih zakona i izabran novi član vlade Slobodan Cvetković koji je uz aplauze i urlike položio zakletvu koja se nije čula. U to vreme sa mikrofona se takođe kroz buku probijao glas predsednika parlamenta Vladimira Orlića koji je poslanike opozicije nazivao pljačkašima, lopovima, govorio im da su bednici i jadnici, neotesani i prosti, poručivao im “da samo nastave da vrište i da treba da ih ih bude sramota”. Dakle potpuno isti scenario, samo što se sada umesto Orlića čula Ana Brnabić . “Idemo! Srbija će pobediti! Živela Srbija! Živela Srbija! Nikada nas nećete pobediti! Nikada nećete destabilizovati Srbiju! Mi nećemo rat, mi hoćemo rad za Srbiju, za našu Srbiju! Živela Srbija. Hvala vam! Hvala vam na još jednoj pobedi za građane i za naš narod. Živela Srbija”, bio je završni govor predsednice nakon što je završila raspravu koje nije bilo.
Slična uzavrela atmosfera viđena je i u februaru 2023. na sednici o Kosovu, kada su poslanici i vlasti i opozicije krenuli ka mestu gde je sedeo predsednik Aleksandar Vučić. Takođe je došlo do koškanja, a Orlić je opoziciju optužio da su krenuli “da linčuju predsednika.”
Ako se vratimo na početke višestranačja nakon višedecenijske komunističke vlasti, podsetićemo samo na najpoznatije primere poniženja najvišeg zakonodavnog tela i to samo u ovoj zgradi, Domu Narodne skupštine.
U junu 1993. godine Branislav Vakić, poslanik Srpske radikalne stranke iz Niša, udario je Mihajla Markovića iz Srpskog pokreta obnove u holu Savezne skupštine i polomio mu vilicu. Incident je iste večeri doveo do masovnih protesta opozicije, a u večernjim satima uhapšeni su Vuk Draškovic, njegova supruga Danica, kao i 130 funkcionera i članova SPO. Došlo je do žestokog sukoba između policije i demonstranata, u kojima je poginuo policajac Milorad Nikolić, a povređene su 32 osobe.
U istoj zgradi je na primer lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj čupao kablove iz stola predsedavajućeg 1994. godine i to nakon što je poslanik iz njegove stranke polio vodom predsedavajućeg Radomana Božovića. I tada je bilo guranja, povlačenja za revere, psovanje komunističke majke i sukoba sa obezbeđenjem.
I sam Šešelj polivao je vodom predsedavajućeg više puta, a snimci kako ga skupštinsko obezbeđenje iznosi iz sale mogu se naći na društvenim mrežama.
Mediji s vremena na vreme podsete i na druge incidente, poput gađanja cipelom i kompjuterskim mišem, ili izricanja najstrašnijih kletvi sa skupštinske govornice, a psovke, uvrede, optužbe za izdaju, pljačku, saradnju sa mafijaškim klanovima, poruke oponentima da treba da se leče, isključivanje mikrofona, kršenje procedura – odavno se više i ne broje.
Dakle, od početka višestranačja u Domu narodne skupštine svedočili smo različitim incidentima, pa i fizičkim obračunima. Vikanje, dobacivanje, vređanje, koškanje više puta smo imali smo priliku da vidimo i čujemo u parlamentu i od kada je Srpska napredna stranka došla na vlast i vladajuća koalicija preuzela predsedavanje u različitim sazivima. Šta više, vidljiv je kontinuitet urušavanja dostojanstva skupštine od vremena kada su najglasniji na sednicama bili predstavnici Srpske radikalne stranke, matične stranke mnogih današnjih naprednjaka. Zbog svega toga Ana Brnabić za izjavu da dostojanstvo skupštine nikada u istoriji nije zgaženo kao 25. novembra 2024. godine, dobija ocenu – neistina.
Naslovna fotografija : Izvor Fonet