Najava revizije suđenja za ubistvo Đinđića na TV Pink?
Voditeljka Jovana Jeremić, samozvana „kraljica šera“, koristila je nekoliko svojih emisija za širenje dezinformacija o atentatu na premijera Zorana Đinđića. Ignorišući činjenice utvrđene tokom suđenja za njegovo ubistvo, ona i njeni gosti oživeli su staru teoriju o „trećem metku“, tvrdili da su postojala dva atentatora, da osuđeni Zvezdan Jovanović nije odgovoran za ubistvo Đinđića, te da su atentat „organizovali Amerikanci“. Ne samo to, oni su insinuirali mogućnost revizije sudskog postupka. Sve ovo izrečeno je na nacionalnoj televiziji, u jutarnjem programu – drugom po gledanosti u Srbiji.
- Prvi demokratski izabrani premijer Srbije, Zoran Đinđić, ubijen je hicem u srce 12. marta 2003. godine, u dvorištu zgrade Vlade Srbije. Njegov telohranitelj Milan Veruović ranjen je metkom koji ga je pogodio u donji deo leđa.
- Na njih je pucao Zvezdan Jovanović, tada potpukovnik Jedinice za specijalne operacije Resora državne bezbednosti MUP-a Srbije, iz snajperske puške „Hekler & Koh G3“, sa prozora zgrade u Ulici admirala Geprata.
- Zbog ubistva premijera Đinđića, nekadašnji komandat Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i Zvezdan Jovanović pravosnažno su osuđeni na po 40 godina zatvora. Oni su osuđeni i za pokušaj ubistva Milana Veruovića, kao i za udruživanje radi protivustavne delatnosti. Ulemek i Jovanović biće u zatvoru do 2044. godine.
- Prema presudi, Legija je organizovao atentat, a Jovanović je bio neposredni izvršilac.
- Legija je ubistvo premijera organizovao u dogovoru sa vođama Zemunskog klana, Dušanom Spasojevićem i Miletom Lukovićem. Oni su ubijeni prilikom pokušaja hapšenja u Meljaku kod Beograda, tokom policijske akcije „Sablja“.
- Motiv ubistva premijera Zorana Đinđića bio je zaustavljanje borbe protiv organizovanog kriminala i sprečavanje otkrivanja zločina u koje su pripadnici grupe bili umešani.
- Politička pozadina atentata nikada nije otkrivena.
Puške na stolu i voditeljka koja nišani kroz snajper dok stoji ispred zastave Srbije, servirani su gledaocima jutarnjeg programa televizije Pink prvog decembarskog dana. Cilj da se šokira bizarnošću i senzacionalizmom bio je postignut i ovog puta. Javnost je pričala o polugoloj voditeljki, a tabloidi pisali kako su „snajper i dve ozbiljne puške“, inače replike, sačekali Jovanu Jeremić u studiju.
Ono o čemu je tog dana razgovarala sa svojim gostima, i ne samo tog, prošlo je ispod radara, iako je podsećalo na kampanju dezinformacija koje su plasirane u javnost još tokom suđenja za ubistvo premijera Zorana Đinđića sa ciljem da se sruši optužnica, a potom i presuda kojom su ubice premijera osuđene na višedecenijske kazne zatvora.
„Je l’ zna Zvezdan Jovanović da rukuje snajperom?“
Pokazujući gledaocima replike pušaka, Jeremić je na početku emisije objasnila da je jednom pucano na premijera Đinđića, a drugom na novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa.
Analizu snajpera kroz koji je Jeremić nišanila, dao je pukovnik u MUP-u Srbije Milan Milović. On je ispričao da je to „puška u kalibru 308 koja se koristi isključivo za neutralisanje neprijateljskih živih ciljeva“, te da je „identična puška, samo u poluautomatskom režimu rada, korišćena za likvidaciju, ubistvo premijera Đinđića“. Objasnio je i da „nije dovoljno da neko uzme pušku, da pogleda kroz optiku, nađe gde je meta i da pogodi“.
Ovo je očigledno poslužilo kao šlagvort privatnom detektivu Braci Zdravkoviću, koji je pred kraj gostovanja upitao da li je Zvezdan Jovanović bio deo snajperskog tima Jedinice za specijalne operacije. Na njegovo pitanje nadovezala se Jeremić komentarom:
„Je l’ zna Zvezdan Jovanović da rukuje snajperom? Bravo, to je dobro pitanje. Znam zašto pitaš, sad sam se setila.“
Odgovor je dao pukovnik Milović:
„Zvezdan Jovanović zvanično nikada nije bio ni šef snajperskog tima, ni deo snajperskog tima. Da li je znao da rukuje snajperskom puškom, ja to ne znam zaista… Evo, sada kad bi otišli na strelište, vi uzmete snajpersku pušku i ništa ti, kaže, ne pogađam. Pa, ljudi, to je nauka.“
„Ne znamo ko je ubio Đinđića“
Nešto kasnije u istoj emisiji emitovan je intervju Jovane Jeremić sa Milanom Veruovićem, Đinđićevim telohraniteljem, koji je ranjen u atentatu na premijera. On je ponovo izneo teoriju o „trećem metku“, koju je sa novinarom Nikolom Vrzićem, sadašnjim glavnim i odgovornim urednikom portala Raša tudej Balkan, plasirao još na početku suđenja ubicama premijera. Njih dvojica su 2014. godine objavili knjigu „Treći metak“.
Sud je, podsećamo, na osnovu dokaza i materijalnih tragova presudio da nisu postojala tri metka nego dva i da je premijer ubijen iz Ulice admirala Geprata, a u delu presude se navodi da je ostalo nejasno zbog čega su Veruović, ali i premijerov vozač Aleksandar Bjelić, tokom glavnog pretresa promenili iskaz koji su prvobitno dali tokom istrage.
Elem, Veruović je na Pinku izjavio da ne sumnja da je pucano „sa dva različita mesta, najmanje dva“ i to „baš u danu kada kamere nisu radile ispred Vlade“, a zatim dodao da se postavlja pitanje „ko ih je onemogućio“ i „šta su radili Zoranovi najbliži saradnici koji su bili zaduženi negde da prosto to sve proprate“.
„Zaista imamo razloga da ozbiljno razmišljamo o tome da ovaj postupak, izgleda, zaista bi mogao da doživi i da dobije neku reviziju“, rekao je, između ostalog, Veruović.
Na pitanje voditeljke da li misli da su Zemunski klan, Zvezdan Jovanović i Milorad Ulemek Legija „izvršili to ubistvo i da su oni ubice Đinđića“, Veruović je odgovorio:
„Ja tvrdim da mi ne znamo ko je ubio Zorana Đinđića. Dakle, da je cela ova priča isfabrikovana… Prosto sam događaj sa zvaničnom verzijom događaja nema nikakve, nikakve veze. Zato nemam razlog da verujem da je Zvezdan Jovanović pucao u premijera, niti ranio mene.“
„Postoji mišljenje da je svedok Veruović slagao za treći metak po nečijem nagovoru, da unese konfuziju u suđenje. Međutim, veštak, dr Dunjić, koji je na sudu analizirao njegov iskaz, misli da je moguće da je stvarno stekao takav utisak jer jedan je metak pogodio Đinđića, drugi je pogodio samog Veruovića, prošao kroz njega i udario u zid: taj drugi hitac on broji dvaput, prvi put kad ga pogađa, drugi put kad udara u zid. Veštak smatra da je to psihološki moguće. S druge strane, nisu nikada nađeni bilo kakvi materijalni dokazi o nekakvom trećem metku. Dvadesetak svedoka posvedočilo je da su se čula samo dva hica. Slobodno mogu da kažem da je priča o trećem metku pisana u nekim službama“, izjavio je Srđa Popović, advokat porodice Đinđić, za NIN, 10. marta 2011. godine.
Veruović je na Pinku negirao i da je osuđeni Branislav Bezarević, tadašnji pripadnik Bezbednosno-informativne agencije, odao rutu kretanja automobila premijera Đinđića, rekavši da je to „napumpana stvar“ koja je trebalo da „celu režiju koja je nas zatekla 12. marta upotpuni“. Rekao je i da nije pobornik priče da nekadašnji predsednik DSS-a Vojislav Koštunica stoji iza atentata.
Ocenio je i da je 12. mart „dan kada je mafija uzjahala državu, otela državu“ i precizirao: „Peti oktobar je to započeo, a 12. mart je to dokusurio.“
U intervjuu su se dotakli i serije „Sablja“, koja je nedavno emitovana na RTS-u. Veruović je rekao da je pretpostavio da je to „jedan tobogan niz koji će se ponovo spustiti i ispričati istu priču oni ljudi na koje zapravo sumnjamo da su ovu sudsku presudu i farsu organizovali, podržavali“. Voditeljku je, s druge strane, zanimalo zašto je baš sada ta serija „ugledala svetlost dana“ i „koja je ta klika kojoj sad to odgovara da se ova stvar aktuelizuje i zbog čega“.
„Amerikanci organizovali atentat“
„Pošto oni imaju glumce, ja imam svedoke jednog vremena“, rekla je Jovana Jeremić u jutarnjem programu Pinka, 24. novembra, referišući na seriju „Sablja“.
U ovoj emisiji njen gost bio je Siniša Vučinić, koji je hapšen u „Sablji“, inače nekadašnji šef obezbeđenja Slobodana Miloševića, a sada član Glavnog odbora Srpske napredne stranke. Pored njega u studiju sedeo je kardiohirurg Miljko Ristić, koji je posle atentata operisao premijera Đinđića. I jedan i drugi podržali su teoriju o „trećem metku“.
Ristić je rekao da je Đinđić pogođen „metkom koji se pravi specijalno za atentate, specijalnim puškama koje imaju strahovitu razornu moć“, dok je Veruović pogođen metkom koji je „imao isto strahovitu razarajuću moć“, ali „nije imao taj metak koji uništava bočna tkiva“. Prema njegovim rečima, „propuštena je prilika da se utvrdi stvarno da li su bila dva atentatora na dva različita mesta“.
„Vi znate i svi mi da je bilo dileme da li je atentat izvršen iz Birčaninove, da li iz Gepratove. Onda, naravno, olakšavajuća okolnost za organizatora ovog atentata je da su dvojica ovih – Legija i njegov saradnik, pucali i priznali da su oni pucali, znate. Ali, nisu ni oni bili svesni da su oni učestvovali sa nekim atentatorom koji se nalazio s druge strane. Da li su oni bili u dogovoru ili nisu ne znam, ali neki vrhovi koji odlučuju o atentatu na premijera sigurno to ne oglašavaju javno“, rekao je Ristić.
Siniša Vučinić i Miljko Ristić, Foto: TV Pink/Screenshot
Vučinić je bio eksplicitniji:
„Bila su dva atentatora. Dakle, Amerikanci su organizovali i ovo je potpuno tačno. Taj pucanj koji je usmrtio premijera sa tim specijalno pravljenim metkom, koji je najsličniji onom dum-dum metku koji razara, praktično razara, nemoguće opstati… Tu je pucano iz Birčaninove, upravo kako reče profesor, i to sa zgrade Hidrometeorološkog zavoda je pucano u premijera Đinđića. I to je bilo smrtonosno, nije mogao da preživi.“
Prema njegovim rečima, postojao je Zemunski klan koji je optužen, obaveštajne službe Sjedinjenih Američkih Država i oni su, kako je rekao, „organizatori zajedno“, ali su „imali pomoćnike u Vladi Republike Srbije, koji su omogućili da se isključe kamere, prvi put u istoriji Vlade“.
Na pitanje voditeljke da li je Zoran Đinđić stradao zbog svog poslednjeg govora „gde govori da Srbija i Republika Srpska treba da budu jedno“ i „da je Kosovo sastavni deo Srbije“, ili „zato što je šuravao sa Zemunskim klanom“, Vučinić je odgovorio da je razlog bio „čisto ekonomske prirode“.
„On je bio čovek koji je želeo, znači, ekonomski da razvije Srbiju, da vlada. I on je bio čovek koji je potpadao Nemačkoj, bio je obožavan čovek u Nemačkoj zaista, i Nemci su ga voleli. I ja sam siguran da je razlog taj zato što kad je došlo do pregovora, Nemci su nudili više za Željezaru, očekivali su i on je to hteo i zbog interesa što dao i više za Sartid u Smederevu, a i zbog toga što je njihov čovek. Međutim, Amerikancima je to smetalo jer oni hoće da vladuju svugde.“
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Siniša Vučinić ocenio je da će u vezi sa atentatom na premijera Zorana Đinđića biti još istraga, jer se to „mora rekonstruisati“. I doktor Miljko Ristić procenio je da „ima prilike da se utvrdi prava istina – da li su bila dva atentata sa dva mesta“.
Jedino nismo čuli mišljenje Saveta REM-a, jer ga nemamo – sada i bukvalno, budući da skupštinski Odbor za kulturu i informisanje ni nakon više od mesec dana od isteka zakonskog roka nije izabrao nove članove Saveta.
Naslovna fotografija: TV Pink/Screenshot