Rođena 1970. u Požarevcu.
U rodnom gradu završila je Osnovnu školu „Dositej Obradović“. Uporedo sa osnovnom upisala je i nižu muzičku školu.
„Kao mala sam počela da pevam dečije pesme i da se bavim komponovanjem muzike za decu. Otkrio me je Minja Subota na jednom Muzičkom toboganu kada sam bila osmi razred osnovne škole i izvela svoju kompoziciju sa drugarima iz razreda. Onda sam se opredelila za muziku, studirala muzičku akademiju i komponovala pesme, nastupala na dečijim programima kao mlada studentkinja sa Minjom Subotom, Slobom Stanišićem, čuvenim pesnikom Draganom Lukićem i kompozitorom Acom Koraćem koji je zapravo napisao sve evergrin pesme za decu’, priseća se Leontina (tada) Vukomanović.“ (rtv-kd.com, 23. 9. 2023. godine)
Nakon završetka osnovne škole upisala je Srednju muzičku školu „Josip Slavenski“ u Beogradu.
„Uz pomoć nastavnice klavira Milene Timić iz niže muzičke škole dobila sam preporuku da polažem prijemni u Beogradu. Bilo mi je lepo u odeljenju sa još desetak đaka koji su imali isto interesovanje kao i ja. Mnogo smo se družili i ta prijateljstva su ostala do danas. Prve dve godine srednje škole putovala sam iz Požarevca za Beograd, a od treće godine roditelji su mi iznajmili stan.“ (Informer, 22. 9. 2021. godine)
Pohađala je Fakultet muzičke umetnosti na odseku Opšte muzičke pedagogije.
„Početkom devedesetih Leontina upisuje Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu, a ubrzo je iskusila čari muzičkog festivala Jugovizija, gde je 1991. godine pevala prateće vokale na jugoslovenskom izboru za pesmu Evrovizije. ‘Kompozitor Rade Radivojević tražio je prateće vokale za ekipu Radio-televizije Beograd. Išli smo u Sarajevo gde se održavala poslednja Jugovizija pre raspada SFRJ. Tada sam upoznala Bebi Dol, Danijela Popovića i Alku Vuicu. Te godine u hrvatskoj ekipi bila je Nina Badrić, koja je pevala prateće vokale Ivani Banfić, a obe su kasnije postale velike zvezde. Sestre Kovač i ja smo pratile naše izvođače Zoranu Pavić i grupu ‘Šeri’, priseća se Leontina.“ (Informer, 22. 9. 2021. godine)
Kako se navodi, prve uspehe postiže kao kompozitor i tekstopisac, a potom i kao pevačica pop muzike.
„Osvajala je prve nagrade na svim domaćim festivalima: Pjesma Mediterana, Sunčane skale, Beovizija, Evrovizija, Radijski festival, Zlatiborski festival, Vrnjačka Banja, a kao tekstopisac predstavljala je Srbiju na Pesmi Evrovizije u Istanbulu 2004. godine. Njene pesme izvodili su najpoznatiji pevači na našim prostorima.“ (mojheroj.com, 9. 5. 2015. godine)
Kaže da je prve pesme naplatila kada je imala 25 godina, i to za numere koje je pisala za Vanesu Šokčić, a u godinama pre toga sakupljala je pesme da bi 1996. izdala album prvenac „Nemiri“.
„Album je objavio ‘Laki saund’, čiji je vlasnik bio Aleksandar Radulović Futa. Nas dvoje smo pre toga dugo sarađivali jer sam pevala prateće vokale gotovo svim pevačima kojima je Futa radio muziku, poput Ace Lukasa, Mire Škorić, Vesne Zmijanac i drugih. Nakon izlaska albuma, od Mirka Vukomanovića sam kupila pesmu ‘Jedna od sto’, sa kojom sam nastupila te godine na Sunčanim skalama. Iako se nije našla na albumu, pesma je postala veliki hit i zapravo me je ona vinula u zvezde’, priča Leontina i otkriva da joj je Futa bio kao član porodice.“ (Informer, 22. 9. 2021. godine)
Mediji su je tokom devedestih godina spajali sa Markom Miloševićem, sinom tadašnjeg predsednika Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Miloševića.
„Devedesetih sam puno nastupala i bila u žiži interesovanja, pa su neminovna bila i neka poznanstva, koja su medijski odjeknula na pogrešan način. Danas više zaista ne želim da pričam o tome’. Ispričala je, ipak, kako se upoznala sa Markovim ocem. ‘Bila je neka svečana akademija u Centru ‘Sava’, na kojoj smo pevale Ekstra Nena i ja. Iako mnogi misle da sam ga kao Požarevljanka morala poznavati i ranije, ja sam ga prvi put videla uživo tek tada, 1999. Rukovao se sa celim ansamblom učesnika, prokomentarisao je da mu je drago što sam iz Požarevca i to je sve.“ (Blic, 22. 9. 2021. godine)
Dečji hor „Čarolija“ osnovala je 2006. godine.
„Vukomanovićeva je osvojila Nagradu Beogradski pobednik za najboljeg autora 2006. godine. Iste godine osnovala je dečji hor Čarolija koji ima više od trista članova. Umetnički je direktor i autor dečjeg muzičkog festivala Čarolija. Od 2009. je član upravnog odbora Beogradskog džez festivala a od 2010. je član i Artimedia srednje umetničke škole. Hor Čarolija je izveo Leontininu pesmu ‘Čuvajte nam đake’ za šta je odlikovana počasnom značkom Kluba prijatelja IPA. Autor je poznatih pesama za Željka Joksimovića, Bojana Marovića, Mikija Perića, Romanu, Maju Nikolić, Andrijanu Božović, Koktel bend i druge. Godine 2013. je izdala svoju prvu knjigu poezije ‘Nije tačno sve što lepo zvuči’. Od 2014. u emisiji muzičkog takmičenja za decu Pinkove zvezdice stalni je član žirija.“ (Naxi.rs, 13. 12. 2015. godine)
Pomoćnica je direktora Dečjeg kulturnog centra Beograd – „rukovodilac sektora za programske poslove“.
U martu 2017. u Opštinskom odboru SNS Vračara dala je potpis za kandidaturu Aleksandra Vučića za predsednika Srbije.
„Leontina Vukomanović kaže da je došla da da podršku Vučiću kao nestranačka ličnost, te da to radi ‘čisto iz srca’. Kako kaže, već tri godine radi u Dečjem kulturnom centru Beograd i da su u toj ustanovi promene vidljive, menja se kulturna politika kada su u pitanju mladi i deca. ‘Tu su sada brojni programi, oživele su mnoge kulturne manifestacije kada je Beograd u pitanju. Zato je važno da se nastavi kontinuitet, da idemo napred i nikako da se vraćamo u prošlost’, zaključila je Vukomanović.“ (Tanjug, 3. 3. 2017. godine)
Kada je 2017. godine otvorena muzička fontana na Slaviji, u javnosti se pojavila informacija da je upravo ona zadužena za izbor muzike koja će se emitovati na Slaviji, što su ubrzo demantovale gradske vlasti.
„U Skupštini grada nikada nije postojalo mesto urednika muzičke fontane, niti će ikada postojati’, izjavio je gradski menadžer Goran Vesić. Od kako se bavim ovim poslom slušao sam svakodnevno velike gluposti, ali ovo je stvarno jedna od najvećih gluposti, najvećih laži koje sam ikada čuo. Nažalost, to je izrekao narodni poslanik u Narodnoj skupštini, čovek koji bi morao da vodi računa o onome šta i kako govori i morao bi da govori istinu’. Vesić je istakao da u Skupštini grada postoji ‘komisija koja se bavi određivanjem pesama koje će emitovati muzička fontana na Slaviji, a da je jedan od članova te komisije Leontina Vukomanović’. On navodi da članovi te komisije nisu plaćeni i da rade potpuno besplatno. Osim toga, Vesić je naveo da je Leontina Vukomanović ‘napadnuta samo zato što je jedna od javnih ličnosti koja podržava Aleksandra Vučića i to ne krije’, rekao je Vesić za Studio B.“ (B92, 6. 12. 2017. godine)
U februaru 2018, pred beogradske izbore, objavljena je pesma „Prestonica nade“, izborne liste „Aleksandar Vučić – Zato što volimo Beograd“, za koju je Leontina Pat pisala muziku, a kompoziciju je i otpevala zajedno sa grupom estradnih umetnika.
Njeno ime našlo se i na spisku od 2.000 ljudi koji su u decembru 2023. potpisali podršku listi „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“.
U februaru 2024, na Dan državnosti Srbije, odlikovao ju je predsednik Republike.
„Ukazom predsednika Republike Srbije od 2024. godine zlatnom medaljom za zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u javnim i kulturnim delatnostima odlikovana je Leontina Pat, pomoćnik direktora – rukovodilac sektora za programske poslove u Dečjem kultunrom centru Beograd. (…) Razvijanju identitetske pripadnosti Srbiji i srpstvu doprinela je kroz svoje pesme ‘Pojte i utrojte’, ‘Čuvajmo srpski jezik’, potom pesmama o Ćirilu i Metodiju, Svetom Savi, Tesli, Srbiji… Pored kreativnog, umetničkog rada, brojnim edukativnim seminarima Leontina Pat pomaže učiteljima i profesorima muzike širom Srbije da osnuju školske horove, da unaprede nastavu novim stihovima i notama koji su, koliko pevljivi, toliko i edukativni. Nije Leontina Pat samo tekstopisac i kompozitor za decu. Ona je posvećeni učitelj učiteljima koji ih vodi kroz delikatni proces vaspitanja putem muzike i horskog pevanja, ona je posvećenik radu sa decom, obnovi i osmišljavanju novih muzičkih festivala, ona je odana napornim, ali radosnim odlascima u dijasporu gde priređuje koncerte za mališane, ali i podučava učitelja dopunske nastave.“ (dkcb.rs, 15. 2. 2024. godine)
Foto: FoNet, Milica Vučković