Raspirivanje mržnje i targetiranje studenata: Čemu služi spin o hrvatskim „pipcima” u protestima?
Studenti ne odustaju od zahteva i blokada, a hajka protiv njih ne jenjava. Novosti su je pojačale objavljivanjem hrvatskih pasoša dvojice studenata uz tvrdnje da je to „još jedna potvrda snažnog hrvatskog upliva u pokušaje destabilizacije Srbije”. Taj članak je, ipak, više od manipulacije koja ima za cilj diskreditovanje studentskih protesta. On je primer za kršenje Ustava, zakona, ali i Kodeksa novinara i novinarki Srbije. „Ekskluzivno saznanje” Novosti prelilo se i na ostale portale, koji su ga iskoristili za dalje targetiranje studenata, raspirivanje mržnje i zastrašivanje spoljnim „udarima na Srbiju”. Spin o prstima Hrvatske u aktuelnim protestima je, dakle, dobio nastavak. I to posle višednevne kampanje tabloida protiv hrvatskih studenata u Beogradu, izjava predstavnika vlasti i drugih pokušaja da se protesti prikažu kao neprijateljski akt, a ne traženje odgovornosti.
U četvrtak, 2. januara, Novosti su na svom portalu objavile članak pod naslovom „HRVATI VOĐE BLOKADA NA FON-U U BEOGRADU: Još jedna potvrda snažnog hrvatskog upliva u pokušaje destabilizacije Srbije”. Ispod tog naslova nema imena autora, ali su se našle fotografije hrvatskih pasoša dvojice studenata. U prvoj verziji članka, lični podaci iz putnih isprava studenata bili su u potpunosti nezaštićeni, dok su u verziji koja je sada dostupna na ovom portalu oni prikriveni.
Svoje „ekskluzivno saznanje” Novosti su malo prepravile i to posle burne reakcije javnosti zbog targetiranja studenata, insinuacija da Hrvatska stoji iza studentskih protesta, ali pre svega zbog protivzakonitog objavljivanja ličnih podataka studenata.
Protiv Ustava, protiv zakona, protiv Kodeksa novinara
Ustav Republike Srbije u članu 42 propisuje da je „zabranjena i kažnjiva upotreba podataka o ličnosti izvan svrhe za koju su prikupljeni, u skladu sa zakonom, osim za potrebe vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predviđen zakonom”.
Osim najvišeg pravnog akta, zaštita ličnih podataka regulisana je i zakonima. Zakon o zaštiti podataka o ličnosti kaže da „povreda podataka o ličnosti” predstavlja „povredu bezbednosti podataka o ličnosti koja dovodi do slučajnog ili nezakonitog uništenja, gubitka, izmene, neovlašćenog otkrivanja ili pristupa podacima o ličnosti koji su preneseni, pohranjeni ili na drugi način obrađivani”.
Podaci o ličnosti uživaju krivičnopravnu zaštitu, pa je tako, Krivičnim zakonikom propisano da krivično delo čini svako ko „neovlašćeno pribavi, saopšti ili na drugi način upotrebi podatke za svrhu kojoj nisu namenjeni”. Za krivična dela učinjena putem medija odgovara autor članka (informacije) odnosno odgovorni urednik, u slučaju kada autor nije poznat.
Dakle, bez obzira na to na koji je način medij došao do objavljenih podataka, on ih ne sme neovlašćeno objaviti naročito ako se to ne može pravdati interesom javnosti. U slučaju članka inicijalno objavljenog na portalu Novosti, objavljeni su ime i prezime, datum i mesto rođenja, broj pasoša, svojeručni potpis kao i fotografije studenata.
I tu nije kraj. Zakon o javnom informisanju i medijima takođe propisuje da se informacija iz nečijeg privatnog života ne može objaviti bez pristanka te osobe, naročito „ako bi objavljivanjem bilo povređeno njegovo pravo na privatnost ili koje drugo pravo”.
Osim objavljivanja podataka, s pravnog aspekta je sporan i kontekst u koji su oni smešteni. U članku na portalu Novosti, ali i na portalima drugih medija (pa i onih koji nisu objavili fotografije pasoša), studenti su, zbog hrvatskog državljanstva, predstavljeni kao osobe koje su povezane sa grupama koje navodno imaju agendu „destabilizacije Srbije”. Zakonom o javnom informisanju i medijima zabranjeno je podsticanje diskriminacije, mržnje ili nasilja zbog na osnovu „pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva”. Istim zakonom zaštićeno je i dostojanstvo ličnosti na koju se odnose informacije objavljene u medijima, kao i njeno pravo na autentičnost.
Krivični zakonik kaže i da će se zatvorom od šest meseci do pet godina kazniti svako „ko izaziva ili raspiruje nacionalnu, rasnu ili versku mržnju, ili netrpeljivost među narodima ili etničkim zajednicama koje žive u Srbiji”.
I Kodeks novinara i novinarki Srbije jasno ukazuje na to da je privatne podatke i zapise, „uključujući i privatne fotografije, video i druge zapise objavljene na društvenoj mreži ili drugoj platformi, moguće objavljivati samo uz prethodnu saglasnost te osobe ili njenih zastupnika”. Kodeksom je predviđeno i da „u prikupljanju podataka, fotografija, dokumenata, zvučnih i video zapisa i njihovom objavljivanju novinari/novinarke moraju da koriste samo časna sredstva”, kao i da „ne smeju da diskriminišu, između ostalog, na osnovu rase, pola, roda, starosti, ličnih svojstava, seksualne orijentacije, jezika, vere, političkog i drugog mišljenja, nacionalnog ili društvenog porekla”.
I spin i mržnja
Pre skoro mesec dana Istinomer je pisao o prvim manipulacijama kojima su vlast i mediji reagovali na studentske blokade. Kampanja diskreditacije studentata, osporavanje motiva zbog kojih su započeli blokade počela je i nastavila se po ustaljenom obrascu – mediji ih vezuju za već satanizovane ličnosti u opoziciji, kritičkoj javnosti, veštački stvorene figure neprijatelja u regionu, narative o „stranim plaćenicima”.
Studentski zbor Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu koji je, kako su preneli mediji, podržao blokade kolega u Beogradu, Informer je tada nazvao „ustaškim zborom”. Istoj vesti, Alo! je dao naslov „PALE MASKE, SAD JE SVE JASNO! Pogledajte ko se iz komšiluka sad uključio u kampanju rušenja Srbije”.
Prethodnih dana i mediji i vlast okrenuli su novi list. Studenti iz Zagreba, koji su bili u poseti kolegama u Beogradu, u tabloidima su nazvani „špijunima” koji „vršljaju po Srbiji, organizuju proteste i hoće da ruše državu”. Tvrdili su i da su „pipci hrvatske službe svuda oko protesta i blokada”, povezujući u nekim tekstovima studente iz Zagreba i sa hrvatskom obaveštajnom službom (Sigurnosno-obavještajna agencija, SOA). Na osnovu navoda Informera, pa i Lažomera o kom je Istinomer već pisao.
Hrvatski mediji i pojedini mediji u Beogradu pisali su da su studenti Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) iz Zagreba posetili Beograd, a da je poseta realizovana u saradnji sa Klubom Studenata Tehnike (KST). Isti portali naveli su i da su hrvatskim studentima u povratku, na srpskoj granici, u autobus ušli srpski carinik i osoba u civilu koji su im predali paket s istaknutom porukom na ćirilici.
„Dragi ‘studenti’, hvala vam što ste posetili našu zemlju, nadamo se da vam je prijao boravak, kao i da ćete ubrzo ponovo doći. U Srbiju ste uvek dobrodošli! P.S. Pozdravite kolege iz SOA“, pisalo je, kako su preneli mediji, na kutiji u kojoj se nalazilo oko 50 flašica rakije s nalepnicama sa srpskom zastavom.
Studenti zagrebačkog FER-a u saopštenju su naveli da su bili „zatečeni i iznenađeni apsurdnom situacijom koju im je Informer pripremio, a koju su preneli i drugi srpski i hrvatski mediji“. Saopštili su i da su „razočarani neodgovornim ponašanjem novinara koji su na takav način pokušali da uplaše studente i okrive ih za pomaganje u protestima koje organizuju studenti iz Srbije”.
„Teško je opisati osećaj jeze i neugode naših članova kada su usred stranog grada saznali da su postali javna meta i glavna tema medija zbog turističkog obilaska i posete kolegama. Takođe smo razočarani i osobama koji su neovlašćene snimke iz hostela u kojima su naši članovi odsedali tokom iste noći objavili na svojim društvenim mrežama i time dodatno ugrozili njihovu sigurnost“, navodi se na sajtu Kluba studenata elektrotehnike, u saopštenju koje su preneli i beogradski mediji.
„Domaćinski” je studente iz Zagreba „ispratio” i predsednik Srbije Aleksandar Vučić – izjavom da bi bili „najureni” da su došli u vreme kada je on bio student.
View this post on Instagram
„U moje vreme, kad sam bio student, davno je to doduše bilo, nama da su dolazili neki iz Zagreba, mi bi ih najurili napolje, a sad je to sve lepo i normalno. Oni ih još i pomažu i obučavaju, ali smo mi njih baš lepo domaćinski ispratili, nismo mi njih hapsili kao što oni hapse Srbe zbog pevanja pesama i objavljivanja na Fejsbuku”, izjavio je Vučić 31. decembra u odgovoru na pitanja novinara.