Mrežama kruži manipulativno tumačenje nove odbrambene strategije EU
Novi strateški plan za jačanje odbrane Evropske unije iskorišćen je na društvenim mrežama za širenje obmanjujućih navoda da EU šalje Ukrajini 800 milijardi evra.

- Reč je o obmanjujućem tumačenju novog plana odbrambene strategije EU pod nazivom 'ReArm Europe'. EU ne šalje Ukrajini 800 milijardi evra pomoći. Sredstva iz paketa su namenjena jačanju odbrane Evropske unije.
- U strateškom planu Evropske komisije “White paper” među neophodnim koracima za izgradnju evropske odbrane navodi se “podrška Ukrajini kroz povećanu vojnu pomoć i dublju integraciju evropske i ukrajinske odbrambene industrije” – ali to je samo jedna od stavki iz plana.
- U objavama na mrežama se manipuliše činjenicama.
“Ursula rezerviše 800 milijardi evra evropskih odbrambenih troškova za podršku Ukrajini”, navodi se u objavama na Fejsbuku koje se dele zajedno sa videom sa TikTok-a sa istim tvrdnjama.
Reč je, pak, o obmanjujućem tumačenju novog plana odbrambene strategije EU pod nazivom „ReArm Europe Plan/Readiness 2030„, u kojem je predstavljen cilj mobilizacije oko 800 milijardi evra, uključujući 150 milijardi kredita, za jačanje odbrambenih sposobnosti kontinenta.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je 4. marta predložila plan „ReArm Europe“ kako bi se “smanjio uticaj potencijalnog povlačenja Sjedinjenih Država i kako bi se Ukrajini pružila vojna podrška za pregovore s Rusijom nakon zamrzavanja američke pomoći”, izvestio je RSE.
Lideri 27 zemalja Evropske unije dali su na samitu u Briselu 6. marta zeleno svetlo za usvajanje plana Evropske komisije o jačanju odbrane, izvestila je Al Džazira.
Prema saopštenju na sajtu Evropske komisije, “ReArm Europe Plan/Readiness 2030” navodi konkretna pravna i finansijska sredstva za podršku investicijama u odbranu država članica.
“To je ambiciozan odbrambeni paket koji pruža finansijske poluge koje su odmah na raspolaganju državama članicama EU za brzo i značajno povećanje odbrambenih investicija i odbrambenih sposobnosti”, navodi Evropska komisija.
Glavni ciljevi “ReArm Europe” plana podrazumevaju:
- Oslobađanje korišćenja javnih sredstava za odbranu na nacionalnom nivou.
- Novi namenski instrument Security Action for Europe – SAFE – za sprovođenje hitnih i velikih investicija u odbranu kroz zajedničke nabavke.
- Korišćenje EIB Grupacije i mobilisanje privatnog kapitala ubrzavanjem Unije štednje i investicija.
Evropska komisija je 19. marta predstavila i odvojeni dokument pod nazivom “White Paper for European Defence – Readiness 2030”, u kojem je predstavljen strateški plan jačanja odbrambenih sposobnosti EU.
U dokumentu je “uokviren novi pristup odbrani i identifikovane su investicione potrebe za zatvaranje kritičnih praznina u sposobnostima i izgradnji jake odbrambene industrijske baze”, navodi se u saopštenju na sajtu Evropske komisije.
U dokumentu “White paper” navodi se niz ključnih pravaca delovanja:
- Otklanjanje nedostataka u sposobnostima, sa fokusom na kritične sposobnosti koje su identifikovale države članice.
- Podrška evropskoj odbrambenoj industriji kroz agregiranu potražnju i povećane zajedničke nabavke.
- Podrška Ukrajini kroz povećanu vojnu pomoć i dublju integraciju evropske i ukrajinske odbrambene industrije.
- Produbljivanje odbrambenog tržišta širom EU, uključujući i pojednostavljivanje propisa.
- Ubrzavanje transformacije odbrane kroz razorne inovacije kao što su AI i kvantna tehnologija.
- Povećanje evropske spremnosti za najgore moguće scenarije, poboljšanjem vojne mobilnosti, gomilanjem zaliha i jačanjem spoljnih granica, posebno kopnene granice sa Rusijom i Belorusijom.
- Jačanje partnerstva sa istomišljenicima širom sveta.
“‘ReArm Europe Plan/Readiness 2030’ jača panevropske odbrambene kapacitete novim finansijskim sredstvima, dok ‘White Paper for European Defence – Readiness 2030’ uokviruje novi pristup odbrani i identifikuje potrebe ulaganja. Ove mere imaju za cilj da odgovore na kratkoročnu hitnost podrške Ukrajini, ali i da odgovore na hitnu dugoročnu potrebu za jačanjem bezbednosti i odbrane Evrope”, navodi Evropska komisija.
Dakle, nisu tačne tvrdnje da “Evropska unija šalje Ukrajini 800 milijardi evra pomoći”. Sredstva iz paketa u iznosu od 800 milijardi evra namenjena su jačanju odbrane Evropske unije.
U strateškom planu Evropske komisije među neophodnim koracima za izgradnju evropske odbrane navodi se “podrška Ukrajini kroz povećanu vojnu pomoć i dublju integraciju evropske i ukrajinske odbrambene industrije” – ali to je samo jedna od stavki iz plana.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas predstavila je nedavno plan za mobilizaciju do 40 milijardi evra nove vojne podrške Ukrajini, što bi predstavljalo dvostruko povećanje u odnosu na odbrambenu pomoć koju je EU pružila Ukrajini tokom 2024. godine, piše Euronews.
Plan, koji je u Briselu nazvan “inicijativa Kalas”, nastoji da ispuni prioritetne potrebe Ukrajine u borbi protiv agresorskog rata Rusije, sa posebnim naglaskom na artiljerijsku municiju, sisteme protivvazdušne odbrane, rakete, bespilotne letelice i borbene avione.
Međutim, nakon samita u Briselu 20. marta, lideri EU nisu podržali plan pomoći Ukrajini koji je osmislila Kalas, prenosi Politico.
Od početka rata u Ukrajini, EU i njene države članice stavile su na raspolaganje blizu 145 milijardi dolara finansijske, vojne, humanitarne pomoći i pomoći izbeglicama, od čega je 65 odsto obezbeđeno u vidu grantova ili podrške u naturi, a 35 odsto u obliku visoko povlašćenih zajmova, navodi se na sajtu EU.