Oktobar je, a gde je Centralni registar stanovništva?
Centralni registar stanovništva (CRS) uspostavljen je 1. septembra, u roku koji je predviđen Zakonom o Centralnom registru stanovništva, tvrde iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, ali odgovor na pitanje kako građani mogu da pristupe registru prepuštaju Kancelariji za informacione tehnologije i elektronsku upravu, iz koje, pak, do danas nismo uspeli da saznamo tu informaciju.
“Centralni registar stanovništva uspostavljen je u roku koji je predviđen Zakonom o Centralnom registru stanovništva („Službeni glasnik RS“, br.17/2019) – 1. septembra 2020. godine. U njemu se nalaze poslednji ažurni podaci o građanima iz 13 različitih službenih evidencija, a cilj je da ove podatke koriste organi i institucije za potrebe vođenja postupka. Takođe, jedna od funkcionalnosti ovog registra je da će građani moći da izvrše uvid u svoje podatke preko Portala eUprave. Za sve dodatne informacije potrebno je obratiti se Kancelariji za informacione tehnologije i elektronsku upravu”, odgovoreno nam je iz Ministarstva.
Inače, portal Nova.rs objavio je informaciju da je za izradu softvera za CRS Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu krajem 2019. godine sklopila ugovor sa firmom “Asseco South Eastern Europe”, čiji je jedan od direktora Igor Brnabić, brat premijerke Srbije. Reč je o javnoj nabavci u vrednosti od 1,5 miliona evra. Direktor Kancelarije Mihailo Jovanović izjavio je da je pre sklapanja ugovora, kontaktirao sa upravom za javne nabavke koja mu je potvrdila da u tom slučaju nije došlo do sukoba interesa.
A pre nedelju dana Jovanović je za “Večernje novosti” izjavio da će Kancelarija u narednom periodu raditi na potpunoj digitalizaciji javne uprave, dodajući da je “od strateškog značaja i završetak Centralnog registra stanovništva”.
Da će Centralni registar stanovništva biti uspostavljen do septembra 2020, najavio je početkom prošle godine ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić. Naime, on je u martu 2019. u Skupštini Srbije predstavio Predlog zakona o Centralnom registru stanovništva i istakao da će CRS objediniti podatke kao što su registar matičnih knjiga, evidencije o državljanstvu, matičnim brojevima građana, prebivalištima, boravištima i privremenim boravcima u inostranstvu, ličnim kartama, putnim ispravama, Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja, evidencije poreskih obveznika, evidencije o strancima.
Kako je napomenuo, ovo je prvi put da će se podaci o građanima koji su od značaja za ostvarivanje njihovih prava naći u okviru jedne jedinstvene, centralizovane i pouzdane državne baze podataka koja sadrži tačne i ažurne podatke o stanovništvu Srbije u elektronskom obliku.
Po rečima Marine Dražić, pomoćnice ministra državne uprave i lokalne samouprave za matične knjige i registre, ideja je da građani više ne moraju da idu od šaltera do šaltera kako bi prikupili različitu dokumentaciju da bi završili neki posao. “Sve elektronske baze koje imamo u državi biće povezane, a sistem ćemo proširivati po uspostavljanju novih baza”, kazala je Dražić za “Večernje novosti”.
Kako se naglašava, trenutno Zakon o centralnom registru povezuje 13 evidencija, a postupak će teći tako da kada građanin podnese zahtev, službenik koji ima pristup sistemu preuzme podatke i obavesti ga da je postupak završen. Dražić je istakla da će samo ovlašćene osobe imati pravo da koriste registar, tačnije da će institucija odrediti ljude koji će moći da „uđu“ u sistem. On će pamtiti ko je ulazio, koje je podatke koristio, u kom trenutku, a sve je to neophodno zbog kontrole i što veće zaštite podataka.
Naslovna fotografija: Pixabay.com