Snimak šminkanja “lažnom krvlju” ne prikazuje lažiranje stradanja civila u Ukrajini

Viralan snimak na kojem su dvoje mladih glumaca na koje šminkeri stavljaju lažnu krv, deli se na društvenim mrežama kao dokaz da zapadni mediji lažiraju civilne žrtve u ratu u Ukrajini. Ali video je zapravo sa snimanja serije i nema nikakve veze sa aktuelnim dešavanjima u rusko-ukrajinskom sukobu.

 

“Западним дип-стејт медијима потребни су снимци рањених цивила у Украјини. Такав проблем они једноставно решавају”, navodi se u jednoj od spornih objava na Fejsbuku.

 

 

 

 

Međutim, ispod viralne objave stranice “Put do istine”, jedna korisnica Fejsbuka je napisala da je u pitanju snimak sa filmskog seta.

“Dijelite snimku s filmskog seta, objavljenu 28.12.2021. na Tiktok profilu ukrajinske produkcijske kuce Driu Production, dajte se saberite.”

 

Foto: Facebook/Screenshot

 

Zahvaljujući tome, daljom pretragom smo, kao i naše kolege iz AFP činjenica, ustanovili da je ovo tačna informacija.

Snimak je 28. decembra 2021. godine na TikTok okačila ukrajinska fimska producentkinja zaposlena u „Driu Production“, Daria Driušenko.

 

Foto: Tik Tok/Screenshot

 

Ona je u jednom komentaru napisala da je video nastao tokom snimanja serije pod nazivom “Kontamin” koja nema nikakve veze sa aktuelnim dešavanjima u Ukrajini.

Serija “Kontamin” postoji i kreirao ju je nemački filmski producent Harald Frenklin.

Radnja serije zasniva se na pandemiji koju je izazvao virus napravljen u laboratoriji.

 

***

U sukobu ginu civili, ističe AFP.

Šefica Komesarijata Ujedinjenih nacija za ljudska prava Mišel Bačelet izjavila je 28. februara 2022. da su najmanje 102 civila, uključujući sedmoro dece, ubijena u Ukrajini tokom ruske invazije. Ona je upozorila da bi stvarne brojke mogle biti daleko veće.

Visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbeglice Filipo Grandi izjavio je u tvitu 28. februara 2022. da je „više od 500.000 izbeglica do sada pobeglo iz Ukrajine u susedne zemlje.“

 

 

Naslovna fotografija: Facebook/Screenshot