Brankica Janković

Datum rodjenja: 18. 1. 1973.
Mesto:
Datum rodjenja: 18. 1. 1973.
Mesto:

Rođena 1973. godine u Čačku.

U zvaničnoj biografiji navodi da je diplomirala na Pravnom fakultetu u Beogradu i da je doktorantkinja na Fakultetu bezbednosti u Beogradu. 

„Aktivna je predavačica na master studijama Fakulteta političkih nauka u Beogradu na predmetu: multikulturalni socijalni rad – antidiskriminacione politike i praksa i Visokim studijama bezbednosti i odbrane Škole nacionalne odbrane. Završila je Specijalni kurs za učešće civila u mirovnim misijama Centra za mirovne operacije Ministarstva odbrane. Mentorka je na programu ‘Podeli svoje znanje’ u organizaciji Evropskog pokreta u Srbiji, uz podršku Misije OEBS“, piše u biografiji.

Tokom profesionalne karijere bila je državna sekretarka u Ministarstvu rada, zapošlјavanja i socijalne politike od 2012. do 2014. godine, a pre toga je sedam godina bila na čelu Gerontološkog centra Beograd.

U biografiji na sajtu “Ženske vlade” navela je detaljnije podatke o svom profesionalnom radu. Istakla je da je u periodu 1996-1997. radila kao koordinatorka marketinga u “Karić banci”, da je bila producentkinja marketinga u RTV “Politici” od 1997. do 2000. godine; direktorka marketinga u RTV Jugoslavija i YU info kanalu (2000-2002) i ponovo direktorka marketinga u RTV “Politici” (2002 – 2003). Zatim, od 2003. do 2006. bila je sekretarka i profesorka ustava i prava građana i sociologije u Obrazovnom sistemu „Ruđer Bošković“, a od 2006. generalna direktorka Gerontološkog centra Beograd.

Zamenica je glavnog i odgovornog urednika časopisa „Socijalna politika“, predsednica uređivačkog odbora časopisa „Aktuelnosti“, a članica je i redakcije časopisa „Socijalna misao“.

„Bila je šefica Pregovaračke grupe 19 (Socijalna politika i zapošlјavanje) u pregovorima o pridruživanju EU, predsednica Pododbora za istraživanja, inovacije, informatičko društvo i socijalnu politiku u okviru Odbora za sprovođenje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, Nacionalna koordinatorka u Radnoj grupi za starenje stanovništva Ekonomske Komisije Ujedinjenih Nacija za Evropu UNECE, koordinatorka projekta DILS – unapređenje socijalnih i zdravstvenih usluga na lokalnom nivou – informatizacija sistema (Svetska banka), predsednica Upravnog odbora IPA projekta Socijalna inkluzija (UNICEF), šefica Vladine međuresorne radne gupe za izradu programa reformi zapošlјavanja i socijalne politike (ESRP), članica Političkog saveta za primenu Rezolucije 1325 Žene, mir bezbednost, Nacionalna projektna direktorka na projektima Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilјa i Integrisani odgovor na nasilјe nad ženama. Bila je na čelu tri Saveta Vlade Srbije: za pitanja starosti i starenja, za osobe sa invaliditetom i za prava deteta“, navodi u biografiji.

Ističe da je ekspertkinja u oblasti socijalne zaštite, zaštite žena, starijih lica, zaštite prava deteta i javne uprave i bezbednosti i da je objavila više stručnih radova u ovim oblastima.

Članica je, navodi, Gerontološkog društva Srbije, Udruženja stručnih radnika socijalne zaštite, Upravnog odbora Fondacije „Podrži život“ i Etičkog komiteta Vojne medicinske akademije Srbije. Takođe, članica je Evropske asocijacije direktora rezidencijalnih ustanova za starije osobe (EDE), Evropske socijalne mreže (ESN), Evropske ženske mreže za smanjenje rizika od vanrednih situacija (we4DRR) i Evropske mreže tela za ravnopravnost (EKVINET).

„Dobitnica je više nagrada, među kojima su: ‘Doprinos godine Evropi’ za 2018. godinu, koju dodelјuje Evropski pokret u Srbiji; ‘Ličnost godine’ za 2017, koju dodelјuje Misija OEBS u Srbiji; republičke nagrade za doprinos razvoju sistema socijalne zaštite, koju dodelјuje Udruženje stručnih radnika socijalne zaštite Republike Srbije; kao i Zlatnog točka za doprinos zaštiti lјudskih prava romske nacionalne manjine koju dodelјuje Nacionalni Savet Roma“. 

Sebi, kako napominje, zamera „preteranu iskrenost“. 

„Mislim da bolujem od viška odgovornosti. Tolerantna sam, komunikativna, ekstravertna, analitična… Sebi najviše zameram preteranu iskrenost (to, valjda danas i nije neka vrlina).“ 

Skupštine Srbije izabrala ju je u maju 2015. godine za poverenicu za zaštitu ravnopravnosti.

Mandat joj je istekao 27. maja 2020, ali izbor novog poverenika kasnio je mesecima. 

„U članu 30 Zakona o zabrani diskriminacije piše da ‘Narodna skupština u roku od tri meseca od prestanka mandata Poverenika bira novog Poverenika’, a taj rok istekao je 27. avgusta. Zašto proces izbora poverenika za zaštitu ravnopravnosti nije počeo pre isteka mandata doskorašnje poverenice Brankice Janković? Ona tumači da je u pitanju ‘tehnička greška koja će biti ispravljena’. ‘Ovako imamo pravni vakuum, pa već tri meseca niko ne obavlja funkciju poverenika, jer u zakonu piše da mu funkcija prestaje danom isteka mandata’, kaže Janković za Istinomer.“ (Istinomer, 6. 9. 2020. godine) 

Skupština Srbije izabrala ju je ponovo, 26. novembra 2020, za Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

Foto: Istinomer, Zoran Drekalović

Poslednji put ažurirano: 26. 11. 2020.