Rođen 1981. u Puli.
Kako
navodi u zvaničnoj biografiji, Gimnaziju „Svetozar Marković” završio je u Novom Sadu, a nakon toga diplomirao je sociologiju na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.
„Tokom studija, pola godine provodi u Sjedinjenim Američkim Državama, pohađajući ‘Work and travel’ program“, piše u biografiji.
Ističe da u politiku ulazi 2008. godine, kao jedan od osnivača Srpske napredne stranke u Novom Sadu. U Glavni odbor SNS ulazi 2012, a 2014. godine postaje potpredsednik Izvršnog odbora stranke. Član Predsedništva SNS-a postaje 2016. godine.
„Na prvu političku funkciju stupa 2009. godine, kada postaje predsednik mesne zajednice Sremska Kamenica. Nakon toga, postaje odbornik u Skupštini Grada Novog Sada, a 2012. godine je izabran za poslanika u Skupštini AP Vojvodine po većinskom izbornom sistemu. Obavljao je funkciju savetnika gradonačelnika Novog Sada od 2012. do 2016. godine“, navodi u biografiji.
U mandatu od 2016-2020. godine bio je poslanik i potpredsednik Skupštine AP Vojvodine, sa liste „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje“, a na mesto potpredsednika Skupštine AP Vojvodine reizabran je u mandatu 2020-2024. sa liste „Aleksandar Vučić – za našu decu“. U aprilu 2024. ponovo je izabran za potpredsednika Skupštine AP Vojvodine.
Član je Upravnog odbora Razvojnog fonda Autonomne pokrajine Vojvodine od 2016. godine. Bio je član Upravnog odbora JP „Poslovni prostor” Novi Sad, kao i član Nadzornog odbora „Slobodne carinske zone” Novi Sad.
„Od 2016-2017. godine bio je potpredsednik Komiteta 1 Skupštine evropskih regija (Assembly of European Regions, najveće mreže regija Evrope) koji se bavi ekonomskim i pitanjima regionalne privredne saradnje. Od 2017-2019. izabran je za potpredsednika Skupštine evropskih regija zadužen za diplomatiju i Crnomorsku saradnju, a od 2019. godine reizabran je za potpredsednika Skupštine evropskih regija zadužen za regionalni i ekonomski razvoj. Za potpredsednika Komiteta 1 Skupštine evropskih regija (Assembly of European Regions) reizabran je 2023. godine“, dodaje u biografiji.
U novembru 2024. potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić je na svom Instagram nalogu
objavila audio snimak na kome se navodno čuje Zobenica kako daje instrukcije pristalicama SNS-a da vređaju opoziciju i izazovu incidente tokom blokade raskrsnice kod Železničke stanice u Novom Sadu.
„Ove lokacije će biti blokirane. Treba pratiti da li će još neke od lokacija biti blokirane. Imamo zadatak da na svim ovim lokacijama, sem Železničke stanice, raskrsnice kod Železničke stanice u Novom Sadu obezbedimo ljude koji nisu prepoznatljivi, koji nisu funkcioneri, koji će doći da vređaju ove ljude i da se bune što se blokira tj. da se vređaju opozicioni lideri. Neka budu kreativni… Sve to mora da se snimi i da se meni šalje snimak, da bih ja mogao da prosleđujem medijima’, čuje se na snimku koji je objavila Tepić.“
(Nova.rs, 1. 12. 2024. godine)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je za TV Pink istog dana da mu je Zobenica rekao da je snimak napravljen veštačkom inteligencijom.
„Ja nisam hteo ni da ga pitam. Evo, poslao mi je poruku da je to veštačka inteligencija, ne znam šta. Baš me briga’, rekao je Vučić.“
(Slobodna Evropa, 28. 11. 2024. godine)
Ostavku na mesto poslanika u Skupštini AP Vojvodine
podneo je „iz ličnih razloga“ 13. decembra 2024. godine.
„Reagujući na vesti da su potpredsednik Skupštine Vojvodine Damir Zobenica, član Veća opštine Novi Beograd Milija Koldžić i Koordinator za distributivno područje ED Beograd Aleksandar Jokić podneli ostavke na te funkcije predstavnici opozicionih partija poručuju da ostavke nisu dovoljne te da je potrebno da svi nasilnici odgovaraju pred zakonom.“
(N1, 13. 12. 2024. godine)
U februaru 2025. javnost je saznala da je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu odbacilo krivičnu prijavu koja je bila podneta protiv njega.
„Iz VJT u Novom Sadu nam je stigao odgovor da je ovom tužilaštvu podneta krivična prijava protiv Zobenice u vezi audio-snimka, ali da je tužilaštvo zaključilo da tu nema elemenata bilo kakvog krivičnog dela već da eventualno postoje elementi podstrekivanja na vređanje, ali da se za to delo gonjenje preduzima po privatnoj tužbi. ‘Nakon izvršenog uvida u krivičnu prijavu i video i audio snimke koji su dostavljeni u njenom prilogu, krivična prijava je odbačena, jer je utvrđeno da prijavljeno delo nije krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, a imajući u vidu da je analizom dostavljenog audio snimka, nađeno da glas koji je snimljen na tom snimku poziva na vređanje, ali ne i da se to vređanje vrši u cilju izazivanja nasilja, niti fizičkog obračuna, zbog čega je zaključeno da se u radnjama prijavljenog lica, niti u radnjama bilo kojeg drugog lica, nisu tekli bitni elementi krivičnog dela nasilničko ponašanje na javnom skupu, niti bilo kojeg drugog krivičnog dela, za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, već da bi se u konkretnom slučaju moglo eventualno raditi o podstrekivanju na krivično delo uvreda, za koje se gonjenje preduzima po privatnoj tužbi’, stoji u odgovoru VJT.“ (Danas, 25. 2. 2025. godine)