Rođen je 1967. u Drvaru (Bosna i Hercegovina).
U zvaničnoj biografiji navodi da je po zanimanju tehničar za poslove radnih odnosa, ali ne i u kojoj obrazovnoj instituciji je stekao to zvanje.
Pošto mu je otac bio sudija, često su se selili, pa je živeo u Lebanu, Negotinu, Velikoj Plani, Požarevcu.
Član Demokratske stranke Srbije postao je odmah po osnivanju te partije 1992. godine. Bio je član Odbora za odbranu i bezbednost i Odbora za omladinu i sport u tri mandata.
*“Mašina za mlevenje opozicije“ slavi 11. rođendan
*Šormaz je kao pocepani šporet sa otpada
U maju 2010. isključen je iz DSS-a nakon što je kritikovao rad stranačkog rukovodstva. U narednih nekoliko meseci u Skupštini Srbije bio je nezavisni poslanik, da bi u decembru 2010. pristupio SNS i poslaničkoj grupi „Napred Srbijo“. Bio je član Glavnog odbora SNS.
Nakon izbora 2012. godine, ponovo je izabran za narodnog poslanika. Bio je član Odbora za spoljne poslove, Odbora za evropske integracije, Odbora za kontrolu službi bezbednosti, zamenik člana u Odboru za ustavna pitanja i zakonodavstvo i u Odboru za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu.
I nakon vanrednih parlamentarnih izbora održanih 24. aprila 2016. godine dobio je poslanički mandat.
U septembru 2019. na Tviteru je prokomentarisao to što su za vreme lokalnih izbora u Medveđi po tom mestu kružili džipovi sa registarskim tablicama iz drugih opština u Srbiji.
„To su funkcioneri zaduženi za izbore! Šta je tu sporno? Svaki šraf je u obavezi da radi svoj deo! Mašina – zato i meljemo opoziciju’, napisao je Šormaz odgovarajući na kritike da lokalni izbori ni u ovoj opštini nisu mogli da prođu bez džipova s tablicama iz drugih gradova Srbije.“ (N1, 8. 9. 2019. godine)
Za narodnog poslanika izabran je i na redovnim parlamentarnim izborima održanim 21. juna 2020. godine.
Bio je šef stalne delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO-a.
U više navrata, uglavnom od 2019, iskazivao je stavove koji su odstupali od zvaničnih stranačkih. Tako je u septembru 2019. izjavio da naprednjaci ne bi trebalo da prave koaliciju sa SPS.
„Ne mogu da se odredim prema PUPS-u, ali manji broj mandata svakako. Gospodin Vulin je lojalan partner i treba da ostane u koaliciji, SPO takođe. SDPS treba pustiti da traži drugi put, stranku g. Popovića takođe, a sa SPS-om ne treba praviti koaliciju. Vreme je da počnu da stiču iskustvo opozicionog rada.“ (Danas, 23. 9. 2019. godine)
U julu 2021. istakao je da Vojska Srbija ne bi trebalo da izvodi vojne vežbe ni sa Rusijom, ni sa Kinom, dodajući da je „cilj Rusije da Srbija ne postane deo EU i NATO-a“ .
U avgustu 2021. tražio je zabranu delovanja „Fondacije Kapetan Dragan“, Dragana Vasiljkovića.
„Ukoliko nadležno tužilaštvo ne bude reagovalo ovih dana, ja ću lično podneti prijavu protiv takozvanog kapetana Dragana, osuđenog ratnog zločinca, zbog svega što je radio u ratovima tokom devedesetih, sramoteći srpski narod, jer danas veliča ubice premijera Zorana Đinđića. Tražiću da se njegovoj organizaciji zabrani delovanje, kaže za Danas Dragan Šormaz, poslanik SNS, upitan šta je konkretno mislio u vezi sa objavom na društvenoj mreži Tviter, reagujući na vest da fondacija Dragana Vasiljkovića, deli majice sa likom Zvezdana Jovanovića, ubice Zorana Đinđića, kao i da planira peticiju za njegovo oslobađanje.“ (Danas, 22. 8. 2021. godine)
U aprilu 2022. na svom Tviter nalogu predlagao je ko treba da čini novu Vladu Srbije i šta bi ona odmah trebalo da uradi.
„On je napisao da ‘novu vladu treba da čine samo oni koji su spremni da odmah: uvedu sankcije Rusiji, nacionalizuju NIS, izbace 90 odsto ambasade zbog špijunaže, zatvore ruski špijunski centar u Nišu, potpišu izjavu da će raditi na što skorijem učlanjenju Srbije u EU i NATO, pošalju kao pomoć Ukrajini sve migove 29, tenkove T72 i ostalo rusko oružje koje imamo da se brane od Zloputina (mi ćemo dobiti i nabaviti bolje i savremenije)’.“ (Danas, 28. 4. 2022. godine)
U aprilu 2023. najavio je da će se kandidovati za predsednika SNS ukoliko se Aleksandar Vučić povuče sa najviše stranačke funkcije.
„Kada sam se 2010. godine učlanio u SNS, u vrhu stranke mi je rečeno da će glavni cilj biti članstvo u Evropskoj uniji i rešavanje kosovskog pitanja. Danas, posle više od deset godina na vlasti, evrointegracije su potpuno zaustavljenje, a kosovsko pitanje nije rešeno. U Srbiji ne funkcioniše pravna država, a ugrožena je i sloboda medija’, rekao je Šormaz.“ (Beta, 28. 4. 2023. godine)
Naglašavao je kako smatra da mu je mesto u izvršnoj vlasti.
„Nisam rekao da očekujem, nego da je vreme da budem angažovan u izvršnoj vlasti. Moj odnos sa američkim ambasadorima, zvaničnicima, kongresmenima, senatorima je već deceniju na veoma visokom nivou, a kakav je njihov odnos prema meni vidite i sami, samo to nije na meni da komentarišem.
Da li vas je iznenadilo to što ste na listi SNS bili dosta nisko i samim tim nećete biti poslanik, nakon toliko godina provedenih u skupštinskim klupama?
Nije me iznenadilo, očekivao sam to. Moji prijatelji znaju da sam to i najavljivao. Razlog su moji stavovi i nepopustljivost u njima. Mnogima u stranci je to smetalo, nekim koalicionim partnerima i Rusima.“ (Danas, 6. 5. 2022. godine)
U maju 2023. najavio je izlazak iz SNS.
„Čekao sam da oni mene izbace, kao što su me izbacili iz DSS jer sam imao kritike na račun rukovodstva. Vučić je lukaviji, neće od mene da napravi žrtvu, ali svakako ćemo se razići. Ovo što se radi, ne mogu da se smatram više delom toga, tako da teško da ću više biti član.“ (N1, 22. 5. 2023. godine)
U septembru 2023. bivša ministarka i potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović osnovala je pokret “Uvek za Srbiju” i najavila da će u njemu biti i Šormaz.
„Formirali smo pokret ‘Uvek za Srbiju’ još ranije ali smo čekali pravi trenutak da to objavimo. Imamo dosta članova, kontakata i organizacija, poznatih ljudi, koji su sa nama… Učestvovaćemo na izborima’, kazao je Šormaz.“ (Danas, 29. 9. 2023. godine)
Foto: Fonet, Božana Pavlica