Vlada Srbije je 2009. godine osnovala Koridore Srbije, sa osnovnim ciljem obavljanja poslova iz oblasti saobraćajne infrastrukture, odnosno izgranje autoputeva na teritoriji Srbije, uključujući i poslove eksproprijacije, izrade planske i projektne dokumentacije i izvođenja radova, organizovanja stručnog nadzora nad izgradnjom autoputeva, kao i planiranja izgradnje autoputeva. Za koridore je zaduženo više resornih ministarstava, a odgovorni su za izgradnju Koridora 10 i 11.
Izgradnja tunela Manajle na Koridoru 10 / Foto: FoNet/Koridori Srbije
Inače, o Koridoru 10 priča se već deceniju i po. Prema prvim najavama, deo koridora kroz Srbiju trebalo je da bude završen još 2010. U međuvremenu su različiti političari davali različite rokove od kojih nijedan nije ispunjen. Milutin Mrkonjić je obećavao da će sve biti gotovo do 2010, da bi posle pogrešno tvrdio da je to pogrešno interpretirano. Mlađan Dinkić je 2008. obećavao da neće izaći na izbore ukoliko Koridor 10 ne bude završen do kraja mandata, 2012, ali se nije držao obećanja.
Ta se obećanja nisu mnogo promenila ni sa novom vlašću, ali su se promenili glavni govornici. Nekadašnji premijer Aleksandar Vučić i resorna ministarka Zorana Mihajlović nekoliko puta su najavljivali da će svi autoputevi biti gotovi u martu 2017, ali se ni to nije dogodilo. Mihajlović je čak jednom prilikom izjavila da je za nju “Koridor 10 završen”, iako je rok opet pomeren za 2018. godinu, a u više navrata je srušen potporni zid za vreme izgradnje, što će verovanto dodatno pomeriti rok za završetak radova.
Isto tako, probijeni su rokovi za završetak Koridora 11, od Obrenovca do Preljine. Prema prvobitnim obećanjima, sve je trebalo da bude gotovo na proleće 2017, da bi rok zatim bio pomeren na kraj godine, kada je za kašnjenje okrivljen prethodni ministar Milutin Mrkonjić, u vreme čijeg mandata je završena deonica od Uba do Lajkovca. Na ovom delu navodno su se pojavili problemi, pa sada mora da se sanira, a protiv nekoliko osoba na čelu sa Mrkonjićem podnete su krivične prijave. Nije, međutim, objašnjeno kako to nije utvrđeno ranije, niti zašto kasne druge deonice.
Poslednji put ažurirano: 17. 12. 2019.