Rođena 1961. u Nišu.
U zvaničnoj biografiji navodi da je 1984. diplomirala sociologiju na Filozofskom fakultetu u Nišu. Na istom fakultetu je magistrirala 1992. i doktorirala 2001. godine.
Od 1987. zaposlena na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Nišu, na kome je redovna profesorka od 2008. godine. Na funkciji dekanke nalazi se od oktobra 2016.
„Bila je prodekanka za nastavu od 2004. do 2010. godine, kada je fakultet prvi put dobio akreditacije za svoje studijske programe. U okviru Tempus projekata uspela je da obezbedi otvaranje i dva nova studijska programa. Funkciju dekanke Filozofskog fakulteta obavlja od oktobra 2016, kao prva žena dekan ove visokoškolske ustanove, osnovane pre 46 godina. Tada je najavila osavremenjavanje i poboljšanje kvaliteta nastave, te kreiranje novih studijskih programa prema zahtevima tržišta rada. Fakultet mora da prati promene u obrazovanju, programi koji su kreirani pre više od 20 godina moraće da se menjaju, a nastavnici da primenjuju nove tehnologije, kazala je. Fakultet je poslednjih meseci postao ‘stecište slobodne misli’ za širu javnost, kroz organizovanje tribina, na kojima su učestvovali Ratko Božović, Jovo Bakić, Čedomir Čupić, Miodrag Zec.“ (Danas, 15. 4. 2017. godine)
Autorka je dve monografije posvećene sociologiji obrazovanja i metodici nastave. Objavila je više naučnih radova u domaćim i inostranim časopisima vezanih za sociologiju obrazovanja, školsko (vršnjačko) nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje dece, probleme obrazovanja dece iz ranjivih grupa…
Ističe da nije članica nijedne partije.
„Uprkos informacijama da je bila niška funkcionerka Vuksanovićeve Narodne demokratske stranke (NDS), tvrdi da nikada nije bila članica neke političke stranke. Samo je, navodi, podržavala supruga, Branislava Jovanovića, koji je već tri decenije gradski ili republički funkcioner, te istaknuti pripadnik SPO, Narodne stranke Pravda, Niške pravde, G17 plus ili URS. Bila je učesnica građanskih protesta od početka devedesetih, kao i 2000. godine.“ (Danas, 15. 4. 2017. godine)
Kada je 2017. godine podržala „Protest protiv diktature“, isticano je da je to „prilična retkost među čelnicima državnih univerziteta i fakulteta u Srbiji“.
„Ovaj protest je ispit zrelosti studenata i mlade generacije. Oni hoće da znaju da li će se okolnosti u zemlji promeniti ili će morati da odu u svet. Moje mesto je uz studente, posebno kada je teško, a danas to jeste, kaže Natalija Jovanović, dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu, koja se može sresti na ‘Protestu protiv diktature’, što je prilična retkost među čelnicima državnih univerziteta i fakulteta u Srbiji. U razgovoru za Danas ona još kaže da su predsednički izbori u Srbiji bili ‘kobajagi’, pre svega zbog toga što su apsolutno favorizovali jednu političku ličnost, da u zemlji vlada medijski mrak i da nam je potrebna Vlada nacionalnog jedinstva koja bi pripremila nove izbore na svim nivoima. (…) Oni koji je poznaju kažu da je građanski odvažna, temperamentna, pa i ‘antiprotivna’, ali i ‘kadra stići i uteći’, što joj se istovremeno upisuje i u vrline i u mane, u zavisnosti ko o tome govori. Ima dve ćerke i dva unuka.“ (Danas, 15. 4. 2017. godine)
Učestvovala je i u protestima „1 od 5 miliona“, u ekološkim protestima, protiv projekta „Jadar“, kao i protestima „Srbija protiv nasilja“. Kada su krajem 2024. počele studentske blokade fakulteta, opet je podržala studente.
„Vi se nalazite na sigurnoj i slobodnoj teritoriji koja se zove Filozofski fakultet. Hvala što ste se probudili i uzeli stvar iz naših ruku – mi izgleda nismo umeli da rešavamo probleme’, rekla je Natalija Jovanović, dekanka ovog fakulteta u Nišu, koji je širom otvorio vrata za studentsku blokadu, organizovanu povodom tragedije u Novom Sadu, kada je pri padu nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici poginulo 15 ljudi. Jovanović je jedan od retkih čelnika fakulteta u Srbiji koji je javno podržao aktuelne studentske zahteve i protest. Prema njenom mišljenju, to bi trebalo da učini i svaki drugi profesor ili dekan, jer im to nalaže profesija kojom se bave i lična savest. Studentske zahteve je podržalo, a osudilo represiju prema onima koji učestvuju u protestima povodom novosadske tragedije, i još 171 zaposlenih na ‘njenom’ fakultetu, od ukupno njih 230. ‘Najzad imamo generaciju onih koji su rešili da stvaraju zdravo društvo, bez kojeg nikome od nas neće biti dobro. Pametni mladi ljudi, a naši’, kazala je Jovanović u amfiteatru, prepunom studenata, koji su u petak u 11.52 časova blokirali fakultet.“ (Danas, 8. 12. 2024. godine)
Nakon toga bila je napadnuta u prorežimskim tabloidima koji su tvrdili da je nekoliko meseci ranije uhapšena u akciji SBPOK kao deo grupe koja je nameštala tendere za nišku građevinsku firmu „Avenija sistem“.
„Objavljeno je, pritom, da je njena podrška studentima zapravo lažna, kako bi se predstavila kao politička žrtva za slučaj da bude osuđena. ‘Naravno da ništa od toga nije istina. Ne volim da podnosim tužbe protiv medija, ali ovoga puta ću možda morati. Dosta je bilo laži i zarobljene države. Neka meni rade šta god hoće, vi ćete nastaviti dalje’, rekla je ona studentima, dodajući da joj najteže padaju laži da ih ne podržava.“ (Danas, 8. 12. 2024. godine)
U februaru 2025. verbalno i fizički je napadnuta tokom studentskog i građanskog protesta, nakon čega je hospitalizovana.
„Starija žena je najpre napala studente, ispred Južne Morave, ja sam prišla da pokušam da ih zaštitim. Nešto kasnije, na Bulevaru Nemanjića, ona je fizički nasrnula i na mene, unosila mi se u lice, počela da kune i preti: ’Ubićemo te’ i ‘platićeš za sve’. Počela je da traži nešto po torbi, ali onda je reagovao moj kolega, profesor Ivan Jovanović, koji ju je odgurnuo, kao i studenti redari’, kaže dekanka Jovanović za Danas. Ona kaže da je nakon toga otišla do Policijske uprave, kako bi prijavila slučaj, ali da joj je tu pozlilo, tako da je zbrinuta na Klinici za kardiologiju. ‘Ovo je poslednja faza. Pre ovakvih napada sam targetirana u tablodima, a sad se šalju razni kako bi nas napadali i pretili. Ja sam i danas na protestu rekla – ne smemo da dozvolimo novog Olivera Ivanovića. Šta god da se eventualno bude dogodilo meni ili mojoj porodici direktno optužujem njega (predsednika Srbije i osnivača SNS Aleksandra Vučića, prim, aut,), kao inspiratora i nalogodavca’, rekla je ona.“ (Danas, 7. 2. 2025. godine)
Krajem marta 2025. ponovo je napadnuta, a ovog puta i povređena, kada ju je na ulici jedna žena ubola kuhinjskim nožem.
„Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović, koju je kuhinjskim nožem napala danas u Nišu jedna žena, na zbrinjavanju je ruke u niškom Urgentnom centru, a ima problem i sa visokim pritiskom zbog stresa koji je doživela, preneli su FoNetu članovi njene porodice. Prema rečima Milice Jovanović Vujatović, njena majka je rukom uhvatila nož koji je ta žena potegla na nju i tako joj je ruka posečena.“ (FoNet, 30. 3. 2025. godine)
Dekanka Jovanović za napad je optužila predsednika Srbije, koji je tri dana ranije za nju rekao da je „kriminalka“.
„Doživela sam veliki stres, ostalo je još da nas na komade seku, ne znam šta je sledeće. Nije potrebno da se tenzije dižu dalje na ovaj način, a znamo ko ih širi, i ovoga puta optužujem samo jednu osobu, ona je izvadila nož na mene, a to je predsednik ove države“, rekla je Jovanović. (N1, 30. 3. 2025. godine)
Foto: Screenshot/YouTube@tamponzona