Rođen 1979. godine.
U zvaničnoj biografiji navodi da je završio X Beogradsku gimnaziju (opšti smer). Diplomirao je 2004. godine na Policijskoj akademiji u Beogradu.
Karijeru je započeo 2004. godine u Policijskoj stanici Savski venac, gde je tri godine proveo na poziciji pomoćnika komandira policijske ispostave, stoji u zvaničnoj biografiji.
Godine 2007. postao je zamenik komandira policijske ispostave takođe u Policijskoj stanici Savski venac.
Ristić 14. maja 2014. godine dolazi na mesto načelnika Komunalne policije Beograd nakon što je u aprilu 2014. dotadašnji načelnik i kadar SPS-a Slobodan Šolević postao član Gradskog veća.
„Da uživamo poverenje građana Beograda govori i to da su nam poslali više od 100.000 prijava, a kojima smo mi pristupili sa posebnom pažnjom. Pored toga, Komunalna policija je pružila veliki broj asistencija gradskim i opštinskim inspekcijama, kao i preduzećima kako bi se njihove izvršne odluke lakše realizovale“, rekao je Ristić na proslavi četvrtkog rođendana Komunalne policije. (beograd.rs, 06. 11. 2014)
Zalagao se za uvođenje „biber spreja“ u obavezni arsenal komunalne policije jer to „neće biti represivno sredstvo, već da se odbije napad na policajca i samo kada je krajnje neophodno“. (Tanjug, 30. 04. 2015)
Na petom rođendanu ove gradske institucije ocenio je da „pripadnike Komunalne policije mora da odlikuje profesionalizam, hrabrost i nepokolebljivost. „Iako su nam data ograničena ovlašćenja, trudili smo se da radimo za naš grad i da se sugrađani osećaju bezbednije u njemu“. (telegraf.rs, 04. 11. 2015)
Ova izjava je došla samo mesec dana nakon što je Komunalna policija 25. septembra 2015. zabranila novinarskoj ekipi Istinomera snimanje ispred restorana “Savanova“ i uz neovlašćenu primenu sile napisala prekršajne prijave.
Već 21. oktobra 2015. i sam Nikola Ristić je učestvovao u novom incidentu kada su novinari KRIK-a (Mreža za istraživanje kriminala i korupcije) fizički napadnuti, a načelnik je učestvovao u oduzimanju njihove opreme za snimanje. Zaštitnik građana je zbog nezakonitog postupanja prema novinarima uputio Komunalnoj policiji 32 preporuke koje je ova služba prihvatila. Zaštitnik je u preporuci tražio i razrešenje Ristića koji je, prema oceni Zaštitnika, davao neistinite iskaze u saradnji sa ovom institucijom.
Gradska uprava je u aprilu 2015. odbacila preporuku o razrešenju navodeći niz argumenata o Ristićevom doprinosu unapređenju rada Komunalne policije. Kako stoji u izjašnjenju Gradske uprave na preporuke Zaštitnika građana, Ristić je lično odmah po stupanju na dužnost, učestvovao u spasilačkim aktivnostima i otklanjanju posledica razornih poplava u maju 2014. na teritoriji Obrenovca, Lazarevca, Grocke i Rakovice, а radio је i na jačanju bedema u Šapcu. U Ristićevu odbranu, načelnica Gradske uprave Sandra Pantelić ocenila je i da je u Ristićevom mandatu reorganizovana služba, a u 2015. urađeno 10 puta više predmeta nego što je prosek perioda 2011-2013.
I sam gradonačelnik Mali je rekao da nema razloga za smenu Ristića jer se izvinio novinarima.
Iako se Ristić nalazi u registru funkcionera Agencije za borbu protiv korupcije, zaključno sa 25. februarom 2016. nije predao izveštaj o prihodima i imovini zbog čega je Agencija pokrenula postupak radi utvrđivanja postojanja povrede Zakona o Agenciji. Međutim, krajem maja 2016. portal Krik objavio je da su od Agencije dobili odgvor da protiv Ristića ne može da se pokrene prekršajni postupak pred sudom, jer je slučaj zastareo. Jedino što je Agencija mogla da učini jeste izricanje mere upozorenja, jer nije na vreme dostavio podatke o imovini i prihodima.
Ristić je ipak 3. marta 2016. dostavio izveštaj Agenciji u kojem navodi da mu je jedini prihod plata od 109.000 dinara. Ističe da ne poseduje nekretnine niti štedni ulog na svoje ime, a vlasnik je jedino 20 godina starog automobila „folksvagen golf 3“.
Pobednik je trke za Časni krst na Adi Ciganliji 19. januara 2016. godine, a plivao je kao član viteškog udruženja Svibor.