Rođen 1967. u Beogradu.
„Saša Mirković je rođen Beogradu i sin je čuvenog novinara Borivoja Bore Mirkovića. Dok istorija srpskog novinarstva Boru, osim po izvanrednim intervjuima, pamti i kao jednog od osnivača Radio-televizije Beograd, sin će se u nju upisati kao osnivač Radio-televizije B92 i Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM).“ (Politika, 8. 11. 2015. godine)
Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Usavršavao se Državnom Univerzitetu u Luizijani, SAD i u Evropskom centru za novinarstvo u Mastrihtu, Holandija. Pohađao je školu za poslovni i javni menadžment na Džordž Vašington Univerzitetu u Varšavi. Doktorsku disertaciju „Politička volja kao preduslov za usvajanje i primenu medijskih zakona u Republici Srbiji“ (mentorka – profesorka dr Tanja Miščević) odbranio je 2022. godine na Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum.
Kako ističe u
biografiji, karijeru započeo 1984. na radiju Studio B. Jedan je od osnivača Radija B92, koji je počeo sa radom 1989. Od 1994. do 2004. godine bio je generalni direktor radija i televizije B 92, u okviru kojih je obavljao i funkcije izvršnog direktora i predsednika Upravnog odbora.
Kao generalni direktor RTV B92 dobitnik je niza prestižnih nagrada za novinarsku hrabrost i promociju ljudskih prava: MTV „Free your mind“, Medalja “ Robert Šuman“ koju dodeljuje Evropska narodna partija i Evropske demokrate u Evropskom parlamentu, nagrade Međunarodnog novinarskog instituta „Pionir medijske slobode“, nagrade Danskog mirovnog pokreta, kao i nagrade na festivalu kratkometražnog filma u Beogradu.
Jedan je od osnivača Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) u kojoj je bio predsednik Upravnog odbora od 2006. do 2013. godine. Od 2011. do 2013. godine bio je koordinator Medijske koalicije „koja je okupljala vodeća novinarska udruženja i medijske asocijacije tog vremena“.
„Od 2013. do 2016. godine obavljao je funkcije državnog sekretara i pomoćnika ministra u Ministarstvu kulture i informisanja Vlade Republike Srbije. U mandatu pomoćnika ministra za informisanje рukovodio je Radnom grupom za izradu nacrta tri medijska zakona (Zakona o javnom informisanju i medijima, Zakona o elektronskim medijima i Zakona o javnim medijskim servisima) i i koordinirao je proces usaglašavanja zakonskih odredbi sa ekspertima ipredstavnicima Evropske komisije u Briselu i Beogradu. Bio je govornik u Evropskom parlamentu (spoljnopolitički komitet) na konferenciji ‘Ѕpeak Up Srbija!’. Bio je domaćin međunarodne konferencije ‘Sloboda izražavanja i demokratija u digitalno doba: Mogućnosti, prava i obaveze’, na kojoj su učestvovali predstavnici ministarstava 47 država članica Saveta Evrope“, naglašava u biografiji.
Kao predsednik ANEM-a bio je, navodi, član Radne grupe Ministarstva kulture i informisanja (kao predstavnik Medijske koalicije) koja je radila na nacrtima medijskih zakona predviđenih Medijskom strategijom Vlade Srbije za period 2011-2016. godine.
„Predsedavao je Asocijacijom nezavisnih elektronskih medija (ANEM) sa preko 80 članica – radio i televizijskih članica i internet portala u periodu u kome su sve članice dobile višegodišnje dozvole za emitovanje programa na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou. Aktivno je učestovao u formulisanju Medijske strategije Vlade učestovao u formulisanju Medijske strategije Vlade Republike Srbije za period 2011-2016. godine“, piše u biografiji.
Dodaje da je kao direktor radija i televizije B 92 „rukovodio sa tri medijske platforme: radio stanicom, web odeljenjem i dokumentarnom filmskom produkcijom (koja je vremenom prerasla u televiziju B 92).
„Bio je ko-producent nagrađenih filmova: ‘Vidimo se u čitulji’, ‘Tito po drugi put među Srbima’, ‘Marble Ass’, ‘Poludeli ljudi’ i niza dokumentarnih filmova.“
Član je Radne grupe Ministarstva informisanja i telekomunikacija za izradu i praćenje Akcionog plana za primenu Strategije razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji (Medijske strategije) za period 2020-2025. godine u periodu 2023-2025. godine.
„Bio je član Radne grupe za izradu radne verzije Nacrta zakona o javnim medijskim servisima, član Radne grupe za izradu radne verzije Nacrta zakona o izmenama Zakona o javnom informisanju i medijima. Bio je predsednik komisija Ministarstva kulture i informisanja za sufinansiranje proizvodnje medijskih sadržaja za radio i medijske sadržaje za internet medije tokom 2021. i 2022. Bio je predsednik komisija Ministarstva kulture i informisanja za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja za radio i proizvodnju medijskih sadržaja za televizijske sadržaje tokom 2023. i 2024. godine“, piše u biografiji.
„Ako ste ikada dali Saši Mirkoviću svoju vizitkartu budite sigurni da je on i danas čuva. I ne samo to, na njoj je zapisao datum kad ste se videli i o čemu ste tog dana razgovarali. Čuva i pozivnice sa svih prijema na kojima je bio poslednjih 25 godina. Poznanici kažu da je Saša riznica informacija o pojedincima, skoro pa noćna mora Rodoljuba Šabića. Zbog količine podataka kojima raspolaže, miljenik je diplomata, naročito onih koji u Beograd dolaze na početku karijere. Sašini prijatelji kažu da izbegava sukobe, da je konstruktivan i kao takav – idealan za državnog činovnika, iako je cela njegova karijera protekla u nezavisnim medijima. (…) Retko kad čeka jutro da vidi šta je štampala štampa, pa ga dobro poznaju i prodavci prvih izdanja na Terazijama. Kolege ga zovu da se s njim konsultuju kada izveštavaju o dešavanjima 30 godina unazad. Kažu – pamti kao ‘Gugl’.“
(Politika, 8. 11. 2015. godine)
Krajem 2024.
podneo kandidaturu za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).