Rođena 1981. godine.
Ističe da je po obrazovanju strukovna ekonomistkinja, ali ne navodi u kojoj obrazovnoj instituciji je stekla to zvanje.
„Strukovna ekonomistkinja, u privatnom poslu više od 15 godina – porodična firma (oblast telekomunikacije) i konsultantkinja domaćih i međunarodnih organizacija koje se bave osnaživanjem političara i aktivista u Srbiji“, navela je u biografiji koju je dostavila Istinomeru.
Na sajtu „Dosta je bilo“ u njenoj zvaničnoj biografiji pisalo je: „Uživam u svom poslu. Hobi mi je čitanje, pilotiranje, skijanje, kreiranje mapa uma. Posedujem znanja iz medicine i stomatologije“. Međutim, Macura napominje da je u pitanju „nespretna formulacija“. „Svojevremeno je press tim organizacije kojoj sam pripadala očigledno nespretno formulisao da sam nekada studirala medicinu i stomatologiju“, naglašava u mejlu upućenom Istinomeru.
Napominje da je u preduzetničkim vodama, u oblasti telekomunikacija, od 2007. godine,
„Pored svoje, učestvujem i u radu druge porodične firme. Zalažem se za razvoj i unapređenje porodičnog biznisa u Srbiji, za podsticaj ženskog preduzetništva, za uređenje poslovnog okruženja i olakšanu komunikaciju između privatnog sektora i države“.
Naglašava da je liberalka. Bila je članica Glavnog odbora pokreta Dosta je bilo i, kako ističe, suosnivačica pokreta.
Na izborima 2016. izabrana je za narodnu poslanicu.
„Narodna poslanica u XI skupštinskom sazivu (2016-2020); članica više skupštinskih odbora (Odbora za rad i socijalna pitanja, Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, Odbora za prava deteta, Odbora za kulturu i medije, Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo) i jedna od koordinatorki Ženske parlamentarne mreže“, piše u biografiji koju je dostavila Istinomeru.
U aprilu 2018, iako je objavila da će se kandidovati za predsednicu pokreta, napustila je Dosta je bilo.
„Kao razloge, Macura je navela to što nije povučena odluka da se u organizaciju vrate nedavno ‘sramno izbačene’ kolege putem onlajn sednice, kao i zbog činjenice da nije organizovan Glavni odbor koji se ‘izgleda nikada neće ni održati’“. (RTS, 12. 4. 2018. godine)
„Posle samo dve godine od ulaska u Skupštinu, prema njenim rečima, lider grupe građana prevarom je izbacio troje poslaničkih kolega, odrekao se transparentnosti organizacije zbog lične koristi, ali i promenio politiku organizacije ekstremnim skretanjem u desno, nakon čega ona napušta poslanički klub i sa grupom poslanika koji su isto postupili osniva Stranku moderne Srbije u kojoj je kopredsednica od decembra 2018. godine. Iste godine pokrenula je Inicijativu #MameSuZakon, koja se zalaže za izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom. Inicijativa je već 2019. godine prerasla u udruženje građana i danas je ovo udruženje jedno od aktivnijih na polju zaštite žena, dece, porodice i svih ranjivih kategorija. Početkom 2021. godine Ustavni sud prihvata Predlog za ocenu ustavnosti koje je ovo udruženje pisalo, čime se obeštećuju porodilje koje su bile pogođene neustavnim odredbama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom“, navela je u biografiji koju je dostavila Istinomeru.
Naglašava da je najveći doprinos tokom poslaničkog mandata dala prilikom usvajanja tzv. Zakona o nestalim bebama.
Na mesto kopredsednice Stranke moderne Srbije izabrana je u decembru 2018. godine.
Na parlamentarne izbore 2020. godine, koje je bojkotovao veći broj opozicionih stranaka, Stranka moderne Srbije izašla je na izbornoj listi „Ujedinjenja demokratska Srbija“, koju su činile pokret Srbija 21, koalicija oko Lige socijaldemokrata Vojvodine u kojoj je bio i Vojvođanski front, kao i Građanski demokratski forum. Lista je osvojila 30.591 glasova (0,95 odsto) i ostala ispod cenzusa.
Početkom 2021. Stranka modеrnе Srbijе (SMS) odazvala sе pozivu prеdsеdnika Skupštinе Srbijе Ivicе Dačića za učеšćе u mеđustranačkom dijalogu, koji jе organizovan pod pokrovitеljstvom Narodnе skupštinе uz posrеdovanjе Evropskog parlamеnta.
„Koprеdsеdnica SMS Tatjana Macura rеkla jе nakon sastanka u sеdištu Dеlеgacijе EU u Bеogradu da jе zadovoljna atmosfеrom koja jе vladala tokom sastanka, ocеnjujući da jе to bio jеdna od najkonstruktivnijih razgovora izmеđu tе strankе i prеdstavnika Evropskog parlamеnta. Prеma njеnim rеčima, ako okolnosti zbog pandеmijе budu dozvoljavalе, еvroposrеdnici ćе u Bеograd, kako su joj prеnеli, doći srеdinom jula da razgovaraju sa strankama uživo. ‘Stranka modеrnе Srbijе ćе učеstvovati u svim razgovorima koji podrazumеvaju mirno rеšavanjе problеma’, rеkla jе Macura“. (Tanjug, 17. 6. 2021. godine)
U biografiji koju je dostavila Istinomeru napominje da je na funkciji kopredsednice Stranke moderne Srbije bila od 2018. do 2020. godine, a da je stranačku politiku napustila posle izbora 2020. godine.
„Predsednica Udruženja Mame su zakon od 2019. godine (Inicijativu Mame su zakon pokrenula 2018. godine). Koordinirala projektima: Mame su zakon, Nevidljiva radnica, Dižem glas za mame, Mame su ljute, Mame nisu same, Glasam za mame, Mame nisu mafija, Pravni tim Mame su zakon, Prepoznaj nasilje – reci NE, I preduzetnice su mame, Preduzetnice su zakon, Slušam – čujem – reagujem, Porodiljsko odsustvo – pravo, a ne privilegija, Preduzetnica mora biti zdrava, Verujem ti, Demografski izazovi u Srbiji i na prostoru Otvorenog Balkana. Nagrade i zahvalnice: zahvalnica za odbranu prava mama u okviru projekta „Aktivni građani – bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju” za 2021. godinu; nagradu Bring The Noize 2021 BeFem organizacije za “zakonsku borbu za mame preduzetnice’; Blic lista najuticajnijih žena za 2021. godinu; ALPI Women 2022“, piše u biografiji.
U novembru 2023, pred vanredne parlamentarne izbore, Macura je zauzela 22. mesto na izbornoj listi „Aleksandar Vučić -Srbija ne sme da stane“. Ističe da je „kandidovana kao nestranačka ličnost“.
U Vladi Srbije formiranoj u maju 2024. preuzela je funkciju ministarke bez portfelja. Zadužena je za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena.