Početak višestranačja na četiri M
I samo raspisivanje izbora predstavljalo je malu, ali teško izvojevanu pobedu zametka buduće opozicije. Iako su prve političke stranke u Srbiji nastale krajem 1989. i početkom 1990. godine, a zapadne republike tadašnje Jugoslavije na višestranačakim izborima izabrale svoja nova rukovodstva, Srbija je, kao i obično - kaskala. Od ideologa buduće Socijalističke partije Srbije čuli su se stavovi da Srbiji i nije potrebno višestranačje već "partijski pluralizam", dakle više mišljenja, ali u okviru jedinstvenog Saveza komunista.
Tek nakon pritisaka iz zemlje, ali i sveta, na talasu promena koje su se dogodile u Istočnoj Evropi, Slobodan Milošević pristaje na formiranje višepartijskog političkog sistema, pa u julu 1990. donosi Zakon o političkim organizacijama, a u istom mesecu registrovao je i svoju SPS, sjedinjujući Savez komunista Srbije sa republičkim Socijalističkim savezom radnog naroda (SSRN).
Ipak, želeo je da jednopartijska Skupština najpre donese novi Ustav, pa da se tek potom ide na izbore. Rezultati prvih izbora mogli su se naslutiti već nakon referenduma, na kome su se građani izjašnjavali da li treba prvo menjati Ustav Srbije, pa zatim raspisati izbore. Opcija da se najpre promeni Ustav, za koju se zalagalo rukovodstvo SPS-a, pobedila je sa 98 odsto glasova!
Predizborna kampanja je, bar što se tiče Miloševića, sada mogla da počne. A kampanja je, nezvanično, startovala sa prvim pendrecima po leđima (nezvaničnih) opozicionara, u junu te godine, kada je došlo do sukoba između pristalica opozicije i vlasti ispred zgrade Televizije Beograd. Tom prilikom policija je tukla desetine demonstranata među kojima i predsednika i potpredsednika Demokratske stranke Dragoljuba Mićunovića i Borislava Pekića. Situaciju u kojoj su sve poluge vlasti u rukama jedne opcije na budućim izborima, možda je najbolje opisao tadašnji generalni sekretar Narodne radikalne stranke.
O iznuđenom kraju komunizma u Srbiji govorio je i predsednik Demokratke stranke Dragoljub Mićunović.
Kao najozbiljniji pretendent na mesto prvog čoveka Srbije iz redova opozicije izdvojio se predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković.
Tema koja je dominirala u kampanjama za sve republičke izbore u tadašnjoj Jugoslaviji bila je sudbina SFRJ.
Drašković je imao i konkretne predloge za slučaj raspada države.
Lider SPO je izraženom nacionalističkom retorikom pridobijao veliki broj pristalica.
Iako je 1990. bila godina poboljšanja materijalnog statusa najširih slojeva stanovništva zahvaljujući programu saveznog premijera Ante Markovića, ekonomija uprkos tome, ili možda baš zbog toga, nije bila najvažnija tema u političkim programima većine stranaka. Ipak, čula su se obećanja da Srbija može uskoro da bude poput većine najbogatijih zemalja.
Najveći broj stranaka podržavao je srpske partije u drugim jugoslovenskim republikama.
'Raškovićeva stranka u Kninu, Karadžićeva u BiH i ona u Crnoj Gori, stranke su programski nama veoma bliske. U početku smo čak razmišljali da to bude jedna stranka. Međutim, zbog specifičnih razloga koji je su imali ovi u Kninu, odustali su od toga, pa su postali posebna SDS. Mi smo neka vrsta prirodne koalicije, jedna demokratski blok...'
Nastaviće se…
Naslovna fotografija: Naslovna strana lista „Vreme“, decembar 1990.
Korišćena arhiva izdanja iz 1990: „Politike“, Borbe“, „Večernjih novosti“, „Vremena”, NIN-a, “Duge”, “Srpske reči”…
Knin, Kosovo i(li) bojkot izbora (2. deo)
Nesložna opozicija i bahati režim – 1990. godine (3. deo)
Ruke, barjaci i prvi raskoli (4. deo)
Ko je „lažni prorok“, a ko „ludak“? (5. deo)
Izbori kao „lutkarsko pozorište“ (6. deo)
U redu – evo vam amandmani! (7. deo)
Drašković Miloševiću daje milion glasova „fore“ (8. deo)
I Branko Kockica u trci za poslaničko mesto (9. deo)