Brnabić ima „glupe ideje“ i(li) njima štiti Vučića?
Namera da se zbog virusa zatvore pojedini gradovi u Srbiji bila je “glupa ideja” predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić, priznala je ona, ali ostaje dilema - da li je to trenutak iskrenosti ili (još jedan) pokušaj premijerke da zaštiti predsednika Srbije i na sebe preuzme njegovu odgovornost?
Naime, na pitanje da li će se mere koje će doneti Krizni štab razlikovati “po zonama”, odnosno zašto se donose iste mere za Beograd i za mesto u kome nema zaraženih, premijerka je izjavila da je raniji takav pokušaj, “u julu i avgustu”, bio neuspešan.
Ali, mogućnost izolacije centralnih gradskih opština u Beogradu, zato što, kako je istaknuto, predstavljaju žarište virusa korona, prvi je pomenuo predsednik Vučić i to odmah po zvaničnom proglašenju epidemije u našoj zemlji, a svega desetak dana od uvođenja vanrednog stanja. Kako je rekao, razmišljalo se o tome da se izoluje Beograd.
I savetnica predsednika Suzana Vasiljević kazala je, dan kasnije, da su lekari rekli da još ne treba zatvarati Beograd, Niš i Valjevo, ali da će “ta mera biti sagledana u naredna 24 sata”. Ona je u uključenju za TV Prva istakla da je predsednik Vučić na sastanku oba krizna štaba, kojem je prisustvovala i predsednica Vlade Ana Brnabić, pitao lekare da li je potrebno da dođe do zatvaranja ta tri grada.
Nakon toga i dvojica najviših beogradskih funkcionera, gradonačelnik Zoran Radojičić i njegov zamenik Goran Vesić, isticali su da je moguće da se zatvore centralne gradske opštine. Radojičić je 27. marta izjavio da smatra da se bliži trenutak kada će centralne gradske opštine biti potpuno izolovane i sprečeno kretanje građana iz jednog dela grada u drugi.
A zamenik gradonačelnika dodao je da “ni zatvaranje centralnih beogradskih opština nije isključeno”.
Potom, 7. aprila u emisiji “Upitnik” na RTS-u predsednik Srbije je na pitanje da li će Beograd biti izolovan kao karantin na 24 sata, odgovorio:
Početkom jula, kada su zvanično počeli da se iznose podaci o vrtoglavom rastu broja zaraženih, Vučić je kazao da bi, “kada bi mogao da odlučuje sam”, zatvorio Beograd na sedam dana.
A kada je 7. jula Vučić na konferenciji za medije najavio da će se u Beogradu od petka do ponedeljka uvesti policijski čas, što je izazvalo velike proteste ispred Skupštine Srbije, dodao je da bi “lično voleo da to važi za celu Srbiju”, ali da će videti da li će ga u tome “podržati Krizni štab i premijerka Brnabić”.
Ipak, pošto su zbog te odluke izbili neredi, Vučić sutradan saopštava da “verovatno neće biti uvođenja policijskog časa”, da za to nije imao podršku, mada i dalje smatra da je to trebalo učiniti. Kazao je da premijerka i ministar zdravlja smatraju da ima prostora da se još nešto uradi, dodajući da “poštuje saradnike i prijatelje koji imaju drugačije mišljenje“.
Podsetimo, ovo nije prvi slučaj da premijerka Brnabić tvrdi da je zbog njene “gluposti”, načinjena šteta.
Tako je početkom aprila Vlada Srbije donela odluku da je za sve informacije u vezi sa virusom korona isključivo zadužen Krizni štab na čijem je čelu predsednica Vlade. Medijski stručnjaci su odmah reagovali stavom da ta odluka nije u skladu sa Ustavom i sa zakonima, i da može da vodi u cenzuru. Ubrzo je novinarka Ana Lalić privedena i određena joj je mera zadržavanja od 48 sati, jer je njen portal “Nova.rs” objavio tekst o o problemima zaštitne opreme Kliničkog centra Vojvodine. Suočavajući se sa burnim reakcijama novinara i jednog dela javnosti, premijerka sutradan saopštava – Vlada Srbije povlači Zaključak o informisanju tokom pandemije koronavirusa i to – na izričitu molbu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Naslovna fotografija: FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević