Crvena šaka, srednji prst i poruke na nadvožnjacima: Ko je nadležan da ih ukloni?

U nizu spinova i propagandnih obračuna sa studentskim protestima pokrenutih nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i smrti 15 osoba, proteklih dana pojavili su brojni grafiti (crvena šaka i ispruženi srednji prst), objave na društvenim mrežama i transparenti sa istim simbolima, praćeni porukom: „odgovor srpskog naroda na pokušaj obojene revolucije“.
Simbol crvenog srednjeg prsta i obojene revolucije; Izvor: Istinomer

Ovo nije prvi put da (kako saznajemo, nelegalno postavljene) manipulacije s političkom pozadinom osvanu na nadvožnjacima i ulicama. Pre samo nekoliko meseci, na istim lokacijama, postavljeni su baneri „Mi nismo genocidan narod.“ 

Pokušali smo da saznamo ko je nadležan za njihovo uklanjanje.

***

Nov potez „u ogledalu“ i isprobani recept, kao reakcija na pobunu studenata i građana poslednjih nedelja, osvanuo je na društvenim mrežama na storijima pojedinih naprednjaka. 

Crvena šaka — ali ne ispružena, koju možemo da vidimo na protestima, nego šaka sa ispruženim srednjim prstom, zavrtela se ne samo u virtuelnom svetu.

Pojedinci su je crtali tokom noći na različitim lokacijama. A rano jutros uočene su poruke sa nadvožnjaka na različitim lokacijama, koje su neke grupe ljudi nastavile da čuvaju tokom dana.

Ispred Više elektrotehničke škole u Beogradu dogodio se napad na studente.

MUP je saopštio da je uhapšen  osumnjičeni za nasilničko ponašanje prema studentima Visoke škole elektrotehnike i računarstva u Beogradu i iscrtavanje uvredljivih grafita na zidu te obrazovne ustanove.

Pre samo nekoliko meseci, u vrlo sličnom maniru, spin o Rezoluciji o Srebrenici prelio se na bilborde i ulice. 


Da li su dozvoljeni transparenti na nadvožnjacima?

 

Za razliku od zakupa oglasnog prostora na za to predviđenom mestu, postavljenje bilo kakvog promotivnog materijala, transparenta i poruka na ogradama nadvožnjaka nije dozvoljeno, saznajemo iz Puteva Srbije.

Iz Odeljenja za zaštitu puteva i Odeljenja za bezbednost saobraćaja Puteva Srbije ističu da zakonski, nije legalno postavljanje spornih oznaka na ograde nadvožnjaka.

„Mi, kao Odsek za izdavanje uslova, ne dajemo saglasnost za postavku transparenata u putnom pojasu, što svakako uključuje nadvožnjake iznad autoputeva na teritoriji Srbije“, objašnjavaju za Istinomer iz Puteva Srbije.

S tim u vezi, Inspekcija za bezbednost puteva, kako potvrđuju za Istinomer, jeste u izričitoj obavezi da kontroliše i uklanja svaki nepropisno postavljen transparent na nadvožnjacima. 

Pored vremenski adekvatne reakcije i uklanjanja transparenata, Inspekcija je u obavezi i da, u skladu sa propisima, sankcioniše pojedince koji su postavljali transparente na ogradama nadvožnjaka.

Za sada nije jasno precizan način na koji Inspekcija ulazi u trag osobama koji su nalogodavci i izvršioci usluge postavljanja transparenata o „obojenim revolucijama“ ili „negenocidnom narodu“ na nadvožnjake na Novom Beogradu.

Odgovor od nadležnih inspektora, do objavljivanja ovog teksta, nismo dobili.

Putevi Srbije izdaju pisanu saglasnost za oglašavanje na totemima i bilbordima koji se nalaze van putne parcele, odnosno auto puteva i nadvožnjaka.

Putevi Srbije, takođe, direktno kontrolišu, uređuju i postavljaju poruke na portalima sa izmenjivim porukama koje je moguće uočiti na auto-putevima. Međutim reč je o bezbednosno-informativnim porukama za smanjenje brzine, naplatne rampe, ili slične oznake koje prate  kampanje Puteva Srbije.


Spin o Rezoluciji o Srebrenici i poruke mi nismo genocidan narod

Podsetimo, Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala je 23. maja rezoluciju kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid i osuđuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

U isto vreme, širom Srbije, a posebno u većim gradovima naše zemlje, osvanuli su bilbordi sa porukom „Mi nismo genocidan narod, Ponosna Srbija i Srpska“.

Uporedo sa zakupljenim oglasnim prostorima u centru glavnog grada i na jednoj od gradskih kula, na Novom Beogradu, od 23. maja pa sve do kraja juna stajali su transparenti sa istom porukom o „negenocidnom narodu“.

Jedna od glavnih tema u javnosti tokom prošle gosine bila je Rezolucija o Srebrenici, iako se u finalnom tekstu rezolucije ne spominje niti jedna država ili narod. Bez obzira što rezolucija nije donela ništa što već nije potvrđeno presudama Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde, nametnut je spin o kolektivnoj odgovornosti. Iako krivica čitavog naroda za zločine ne postoji već samo individualna, od predsednika Vučića, funkcionera vladajuće većine i Srpske napredne stranke, njoj bliskih analitičara i medija, sedmicama smo slušali suprotno.

Transparente istovetnog dizajna locirali smo tada i na nadvožnjacima iznad kružnih petlji oko Beogradske arene (Antifašističke borbe, Španskih boraca, Bulevar umetnosti), od Gazele do Omladinskih brigada. Plakati sa porukom „Mi nismo genocidan narod“ postavljeni su celom dužinom nadvožnjaka u oba smera na pomenutim lokacijama, ali na pojedinim delovima iznad auto-puta zabeležili smo i poruke ispisane rukom.