Da li nam je bolje posle godinu dana?
“Evo, pročitajte ove brojeve. Mene je sramota da ih pročitam koliko su dobri. Sramota me, bolje da ne govorim narodu zato što… Naravno da mi je drago, skoro da sam plakao od sreće danas” (TV Pink, 30. 1. 2015. godine), kazao je premijer Srbije Aleksandar Vučić u januaru prilikom predstavljanja ekonomskih rezultata njegove vlade. U ove dobre rezultate premijer je nabrojao investicije od 576 miliona evra, što je omogućilo otvaranje 7.437 radnih mesta. Stopa nezaposlenosti u Srbiji je krajem 2014. smanjena na 16,8 odsto, što je 5,6 odsto manje nego krajem 2012. godine, rekao je Vučić. On je naveo i da je stanje javnih finansija u Srbiji sve bolje, pre svega zbog veće ozbiljnosti i odgovornosti Vlade Srbije. „Ove godine nećemo se zadužiti više od 1,2 do 1,3 milijarde“ (TV Pink, 30. 1. 2015. godine), kazao je Vučić i naveo da je namera Vlade Srbije da stvori zdrave javne finansije koje su uslov za rast privrede, investicija i uslov za zdravu državu.
- Smanjenje plata u javnom sektoru za 10 odsto, a plate će nastaviti da rastu po trenutnim fiskalnim pravilima od 2015. godine. Paralelno sa ovom merom će biti ukinut i solidarni porez, koji je bio neophodna mera u kratkom roku. Na kraju 2016. godine u zdravoj srpskoj ekonomiji, plate u javnom sektoru dostići će viši nivo nego što je to danas.
- Značajno smanjenje diskrecionih rashoda na dnevnice za službena putovanja i drastično smanjenje troškova reprezentacije i putovanja.
- Značajno smanjenje materijalnih troškova povezanih sa korišćenjem službenih vozila. Minimalan broj ljudi ispod nivoa ministra imaće pravo na službeno vozilo.
- Smanjenje donacija države za sportske klubove i podsticaj za sprovođenje privatizacije u tom segmentu.
- Odlučna borba protiv sive ekonomije.
- Bolji poreski obuhvat pojedinih grupa i delatnosti.
- Druge manje promene poreskog sistema u oblasti akciza i drugih indirektnih poreza.
- Usvajanje parametarske reforme penzijskog sistema.
Od svega nabrojanog najviše pažnje javnosti, svakako, izazvala je mera smanjenja plata u javnom sektoru i penzija u novembru 2014. godine. Plate u javnom sektoru veće od 25.000 dinara smanjene su lineralno po stopi od 10 odsto, penzije tako što je iznos veći od 25.000 dinara smanjen po stopi od 22 odsto, dok je iznos veći od 40.000 dinara umanjen po stopi od 25 odsto. Planirano je da se ovim smanjenjem plata i penzija u 2015. godini uštedi 400 miliona evra.
Vučić je naglasio da je “naša zemlja prvi put u modernoj istoriji u prva dva meseca ove godine ostvarila suficit od milijardu i 895 miliona dinara” (B92, 3. 3. 2015. godine). Premijer je odavno od građana tražio strpljenje do 2017. godine, a u martu je izjavio da postoji mogućnost da se plate i penzije u ovoj godini povećaju. On je istakao da “dosadašnje uštede u budžetu to nagoveštavaju, ali o tome prethodno mora da se razgovara sa Međunarodnim monetarnim fondom” (Večernje novosti, 26. 3. 2015. godine).