Daleko je Taš
Završetak rekonstrukcije stadiona Tašmajdan, dve godine posle početka radova, još uvek se ne nazire.
Projekat prvobitno procenjen na 646,8 miliona dinara koji sa po 50 odsto finansiraju grad i Republika trenutno se nalazi pred drugom fazom obnove koja treba da počne u zavisnosti od početka realizacije tendera, a koji još nije raspisan. Prethodni rok za početak druge faze bio je septembar.
Navedeni razlozi za dupliranje dužine rekonstrukcije bili su različiti – otkrivanje tunela, sanacije stena, izbor kamena, loše procene, rekonstrukcija okolnih objekata….
Sigurno je da stanovnici Beograda nakon ni ove zime neće moći da uživaju u klizanju na otvorenom kako je to bilo svečano obećano na početku rekonstrukcije. Istinomer podseća kako je u protekle dve godine tekao proces rekonstrukcije.
Radovi su započeti 28. septembra 2011. godine.
“Objekat će biti na raspolaganju građanima početkom 2013. godine , kada će zimi na raspolaganju imati najveće otvoreno klizalište u gradu, a tokom proleća i leta veliki broj terena za mali fudbal, rukomet, odbojku, košarku, tenis, ali i za koncerte, izložbe ili sajmove”,
Aleksandra Radosavljević, pomoćnica direktora Agencije za investicije i stanovanje grada Beograda.
Osim toga Radosavljevićeva je najavila da će se adaptirati i sve pomoćne prostorije ispod tribina, svi prateći objekti, te da će biti obnovljene krovne terase, a stadion će dobiti i nove instalacije vodovoda i kanalizaciju, elektroenergetske i telekomunikacione sisteme.
“Takođe, biće postavljen i novi mobilijar – klupe, korpe za otpatke, granični stubići, a tereni će biti spušteni na nivo koji će ulaz na terene i stadion omogućiti i osobama sa invaliditetom. Beograd će ovom sanacijom dobiti veoma značajan objekat.”
Međutim, umesto realizacije ove lepe ideje, već u jesen 2012. godine je usledilo prvo odlaganje i to na incijativu investitora koji su tokom radova otkrili podzemni koridor ispod objekta. Reč je o prolazu za sklonište koje je 1941. napravljeno za nemačkog generala Aleksandra Lera, komadanta okupacionih nacističkih snaga u jugoističnoj Evropi.
“Problem je što je projektovanje urađeno istovremeno sa rušenjem, a nismo se nadali da ćemo naići na sklonište. Zbog toga smo morali da menjamo kote u podu”,
Dragiša Davinić, rukovodilac gradnje ispred izvođača „MBA Miljković“, Večernje Novosti, 12. 8. 2012.
Radove je tih dana usporilo i renviranje kafane „Poslednja šansa“, a preduzimači se se žalili na vremenske prilike odnosno “sneg i mraz”.
U nedoumici u vezi sa izborom kamena kojim će biti presvučen obnovljeni kompleks stadiona prošla je još jedna godina. S jedne strane bili su oni koji su podržavali ideju o korišćenju bračkog kamena, koji je skuplji, ali kojim je tašmajdan popločan prilikom izgradnje, dok su sa druge strane bili oni koji su se zalagali za to da se iskoristi domaći kamen, jeftiniji i kako tvrde stručnjaci, izdržljiviji.
Iako je brački kamen izabran u procesu javne nabavke još u junu 2012. dilemu su razrešili nadležni iz Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture – tribine će, ipak, ‘presvući’ bračkim kamenom. Ostaje nejasno zašto je pored obavljene javne nabavke bila potrebna i intervencija Zavoda?
Početkom 2013. i jedna stena koja je deo celine već decenijama “iznenadila” je izvođače radova, zbog čega je rok pomeren za drugu polovinu ove godine.
Ovaj problem rešavao se veoma sporo. Iako je detektovan tokom zime, tenderi za izbor izvođača i nadzor radova na zaštiti stene iznad jugozapadne i zapadne tribine stadiona objavljeni su mesecima kasnije, odnosno 14. juna i 12. jula.
Tih dana najavljen je i nastavak, odnosno druga faza adaptacije i sanacije. Ona obuhvata prostor bivše hladnjače u podtribinskom prostoru, deo restorana “Šansa”, službeni prostor kod glavne kapije prema Ulici Ilije Garašanina, završnu oblogu tribina i platoa stadiona, kao i spoljno uređenje. Kao okvirni datum za objavljivanje poziva za podnošenje ponuda naveden je septembar, a za zaključenje ugovora novembar ove godine.
Međutim, to se još nije dogodilo. U Skupštini grada navode: „Javna nabavka za izvođenje radova druge faze adaptacije i sanacije SRC ‘Tašmajdan’ je u pripremi“. Kao novi rok za završetak radova navedena je samo 2014. godina.
To znači da će Beograđani i ove zime preskočiti klizanje na Tašu, a verovatno isto čeka i one koji su planirali da ovde igraju mali fudbal, rukomet, odbojku, košarku, tenis, slušaju koncerte, gledaju izložbe ili posete sajmove.
Zbog svega ovoga, grad Beograd ostaje bez prihoda, dok troškovi obnove rastu. Umesto početnih 646,8 miliona dinara, cena će biti dosta viša. Primera radi, samo za 2013. godinu iz budžeta Beograda će za rekonstrukciju stadiona „Tašmajdan“ biti izdvojeno 418.870.000 dinara, što gotovo za 100 miliona prevazilazi prvobitno planiranu sumu.