Đukanoviću su svi rekli: Ne, deca nisu vlasništvo države

Advokat i „nikako političar”, kako se Vladimir Đukanović potpisuje na društvenoj mreži X, izjavio je da je „dete vlasništvo države do svog punoletstva”. Poslanik Srpske napredne stranke to je izgovorio komentarišući proteste srednjoškolaca i uz poziv centrima za socijalni rad i resornim ministarstvima „da se oglase”. I dolio je ulje na vatru. Njegova izjava za samo dva dana izazvala je hiljade burnih reakcija, reči osude i oštrih odgovora. Potpuno suprotno Đukanovićevom pozivu, ali zaista u cilju zaštite prava deteta koje nije državna svojina, oglasili su se socijalni radnici, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti i organizacije civilnog društva. Poslaniku naprednjaka poruka je stigla i od mladih: „Država je u našem vlasništvu, a ne mi u njenom”.
Foto: Screenshot/TV Happy

Kao i drugi predstavnici vlasti, i poslanik SNS-a Vladimir Đukanović odbacuje mogućnost da su učenici srednjih škola samoinicijativno podržali studentske blokade na kojima se traži odgovornost za nesreću u Novom Sadu i napade na studente i profesore. 

U toj negaciji, tokom gostovanja u jutarnjem programu TV Happy, poslanik naprednjaka ponovio je tezu da neko srednjoškolce i osnovce „tera da izađu na ulicu”, a potom pozvao na reakciju.

„Molim centre za socijalni rad, resorna ministarstva da se oglase. Dete je vlasništvo države do svog punoletstva”, rekao je Đukanović 19. decembra na TV Happy.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Istinomer (@istinomer)

Istog dana, Đukanovićeva izjava naišla je na masovnu osudu javnosti. Advokata i poslanika u Skuptšini Srbije mnogi su podsetili na zakon, Ustav i Konvenciju o pravima deteta UN.

U saopštenju za javnost, Društvo socijalnih radnika Srbije najoštrije je osudilo izjavu da je „dete vlasništvo države do punoletstva”.

„Takva izjava nije samo pravno neutemeljena, već i duboko suprotna osnovnim principima ljudskih prava i najboljeg interesa dece”, navodi DSRS u saopštenju.

Studentske blokade fakulteta
Foto: FoNet

„Pozivamo nosioce državnih funkcija, da se uzdrže od izjava koje promovišu pogrešne i opasne ideje. Takođe, apelujemo na nadležne institucije da podsete sve nosioce vlasti na odgovornost prema javnosti i zakonima naše zemlje”, poručilo je Društvo socijalnih radnika Srbije.

Poslanik Đukanović odgovorio im je na društvenoj mreži X, nazivajući ih „još jednom u nizu izmišljenih i nebitnih organizacija koja služi Đilasu i neoliberalnoj političkoj opciji”.

„Baš mi je drago što sam ovakve bezveznjake koji mrze kada se pomene reč država iznervirao. To znači da sam odličnu izjavu dao čim su oni skočili kao opareni”, napisao je Đukanović.

Putem zvaničnog sajta i naloga na društvenim mrežama, oglasila se i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

„Izjava narodnog poslanika Vladimira Đukanovića na Hepi televiziji da su deca do punoletstva vlasništvo države je apsolutno neutemeljena, opasna i za svaku osudu”, rekla je Janković. Poverenica je pritom ocenila i da su „veoma zabrinjavajuća i sva druga osporavanja prava dece na slobodu udruživanja i mirnog okupljanja”.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Brankica Janković (@brankica_jankovic_poverenica)

Janković je istakla da su deca „ravnopravni članovi društva koja, kao ljudska bića, uživaju sva prava i slobode garantovana Ustavom, zakonima i ratifikovanim međunarodnim dokumentima”

„Ljudska bića nisu i nikako ne mogu biti predmet svojine. Svako pogrešno interpretiranje i protivzakonito pozivanje institucija, naročito centara za socijalni rad, da ograniče nečija prava i slobode je zabranjeno”, poručila je Poverenica.

Ona je podsetila i da je da je Konvencijom o pravima deteta „garantovano pravo dece na participaciju, koja podrazumeva i pravo na slobodu udruživanja i mirnog okupljanja, kao i pravo dece da slobodno izraze svoje mišljenje o svim pitanjima, u skladu sa uzrastom i razvojnim mogućnostima”. Osim toga, istakla je Janković, „država ima obavezu da mišljenje dece uvaži, kao i odgovornost da im pruži zaštitu i bezbednost u svakom trenutku, pa i za vreme okupljanja”.

Protest studenata ispred RTS-a, 12. 12. 2024. godine, Foto: FoNet
Foto: FoNet

Poverenica je naglasila i da u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije „svako dete ima jednaka prava i zaštitu u porodici, društvu i državi, bez obzira na njegova i lična svojstva roditelja, staratelja ili članova porodice”.

Reagovala je i Mreža organizacija za decu Srbije. Sa svog zvaničnog sajta je poručila da „deca nisu vlasništvo nijednog pojedinca, institucije ili države”. „Ona su samostalni nosioci prava koja obuhvataju slobodu izražavanja, pravo na učešće u donošenju odluka koje ih se tiču, kao i pravo na zaštitu njihovog dostojanstva i integriteta”, ističe se u saopštenju Mreže.

Povezan sadržaj
Tijana Đorđević 15. 12. 2024.

Reakcije se tu ne zaustavljaju. Sa protesta koji se šire i okupljaju sve veći broj mladih, poslaniku Đukanoviću poslata je poruka: „Država je u našem vlasništvu, a ne mi u njenom”. Čuo je sigurno i poslanik SNS-a, ali i svi njegovi saborci koji danima plasiraju narativ o „zloupotrebi dece u političke svrhe” i ne priznaju nezadovoljstvo studenata, srednjoškolaca i građana koji ih podržavaju.