Dve godine vladavine Tomislava Nikolića

Na prijemu organizovanom u zgradi Predsedništva Srbije u Beogradu 11. juna 2012. Tomislav Nikolić stupio je na dužnost predsednika Srbije. Za ove dve godine više njegovih izjava, poteza, ali i fotografija izazvalo je pažnju javnosti i naišlo na brojne komentare.

Već u noći izborne pobede Nikolić je, na pitanje kada će posetiti Zagreb, izjavio da „nema genetskih predispozicija da mrzi Hrvatsku”, ali da će ‘imati mnogo poslova pre nego što stigne do Zagreba’.”

U svom prvom obraćanju najavio je da će posetiti Moskvu, Brisel i Vašington (“ne pitajte me za redosled”) i kazao da će tražiti sastanak sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, jer je „Nemačka glavni saveznik Srbije“. Već 26. maja 2012. Nikolić je otišao u Moskvu i sastao se sa predsednikom Putinom, polovinom juna te godine bio je u poseti Briselu, susreo se sa Ketrin Ešton, koja još nije bila upoznata sa tim kako izgleda novi predsednik Srbije.

Nikolić se za ove dve godine sa Putinom sreo više puta. Posle susreta u maju, Nikolić se i u septembru 2012. godine, a potom i u maju 2013. sastao sa Putinom, oba puta u Sočiju. Potpisana je i Deklaracija o strateškom partnerstvu Rusije i Srbije. Novi suret bio je u julu prošle godine u Kijevu na proslavi 1025. godina otkako je Rusija prihvatila hrišćanstvo. Mediji pišu da je sledeći susret Nikolića i Putina, u oktobru, bio neprijatan i da je predsednik Srbije “crveneo”, jer je morao da obeća da se ništa neće promeniti u energetskom sporazumu između dve zemlje iako je, kako navode  mediji, tadašnja ministarka energetike Zorana Mihajlović tvrdila suprotno. Putin i Nikolić sreli su se i na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju u februaru ove godine.

Mandat je počeo ispunjenim obećanjem da će podneti  ostavku na funkciju predsednika SNS. Dok je pred stranačkim kolegama obrazlagao tu svoju odluku, Nikolić je zaplakao.

Krajem septembra te godine Nikolić je pre 67. zasedanja Generalne skupštine UN, razgovarao sa predsednikom SAD Barakom Obamom.

“Predsednik Srbije ističe da je u kratkom susretu sa američkim kolegom Barakom Obamom razgovarao „o svemu, ne samo o Kosovu i Metohiji. On je dodao da je s Obamom razgovarao o tome šta se u svetu dešava, i koliko je značajna uloga SAD u svemu tome.“Danas smo se ponovo sreli, pošto je on završio govor, a ja sam se spremao da ga održim, i onda onako nekurtoazno, neko je hteo da nas upozna, a on je rekao: „Ne, mi smo stari prijatelji“, ispričao je Nikolić anegdotu sa današnjeg susreta s predsednikom SAD.”
Kurir, 25. 9. 2012. godine

Nikolić i Obama

Sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel Nikolić se sreo u januaru 2013. u Čileu, na samitu šefova država i vlada latinoameričkih i karipskih država i Evropske unije.

Kao neistinitu Istinomer je ocenio njegovu izjavu iz juna 2012. da “bar 10 godina, govori da je Hrvatska država koju Srbija priznaje u granicama u kojima je ona članica UN”. Istom ocenom smo označili i izjavu u kojoj “tvrdi da je naštampano na stotine hiljada više listića i da izbori nisu održani regularno.“ Nikolić je obećao da će zajedno sa opozicijom praviti platformu za Kosovo; da će smeniti direktora RTS-a “isto veče kad dođe na vlast”, ali i da “neće dozvoliti da se formira republička vlada i da proglašeni rezultati izbora budu i konačni.” On je, kao lider SNS, isticao da ukoliko njegova koalicija osvoji najviše glasova, neće ustupiti drugima mesto premijera “jer bi to bila prevara naroda.“ Sve ove izjave su se pokazale kao neispunjeno obećanje.

Nakon izjave iz oktobra 2012. da “ne može da se rukuje s Tačijem sve dok je on osumnjičen za ratne zločine”, Nikolić je to ipak učinio u martu 2013. prilikom ustoličenja novog pape u Vatikanu.

Nikolić i Tači

Medijima nije privuklo pažnju samo to što se Nikolić sreo sa Tačijem, već i samo prisustvo novog predsednika Srbije na ustoličenju pape, budući da je on bio recezent dve knjige Vojislava Šešelja protiv Vatikana. Nikolić je na to odgovorio:

“To su knjige o Vatikanu iz prošlih vremena. Papa Francisko dolazi u drugo vreme, u vreme kada nam je veoma potrebno da Vatikan ne prizna nezavisnost Kosova.“
Blic, 27. 3. 2013. godine

Posle tvrdnji da je “veoma opasno kad se predsednik jedne zemlje izvinjava drugoj u ime svog naroda” i da  je “to obično dodvoravanje koje i liči na američkog plaćenika”, zamerajući bivšem predsedniku Tadiću što je to učinio, Tomislav Nikolić je u intervjuu sarajevskoj televiziji “tražio pomilovanje za Srbiju zbog zločina koji je počinjen u Srebrenici.”

Nikolić je obećao da će država do marta 2013. ispuniti sve svoje obaveze prema “Fijatu”, što je, uglavnom učinjeno, a na predizbornom obećanju, koje je dao kao lider stranke, da će “buduća vlada koju formira koalicija „Pokrenimo Srbiju“ preispitati sve sporne privatizacije i dalje se radi. Govoreći o zahtevu za pomilovanje bivšeg šefa DB-a Radomira Markovića, izneo je tvrdnju da “nikada nije doneo pogrešnu odluku”, pa da nema razloga da tako ne bude i ovog puta, što je Istinomer ocenio kao neistinu, jer je i sam Nikolić za neke svoje poteze govorio da su bili pogrešni.

Budući da je prošao put od radikalnog nacionaliste, protivnika Evropske unije, do zagovornika evropskih integracija, Nikolić je morao da objašnjava takvu promenu stava i strancima.  U intervjuu “Fajnenšal tajmsu” kazao je da “samo budala ne menja sebe”.

“Nisam imao nikakav konflikt sa sobom po tom pitanju. Može se biti i nacionalista i proevropljanin, ali to je teško objasniti vama u Evropi jer je srpski nacionalizam ovde oduvek predstavljen kao nešto negativno. Međutim ja volim svoju zemlju baš kao što vi volite svoju. Počeo sam sa odbranom Jugoslavije, nastavio čuvanjem Srpske Krajne, Republike Srpske, kao i čuvanjem Kosova u granicama Srbije. A sve vreme Evropa prigovara svemu što radimo. Stavljaju te na listu nepoželjnih i nameću izolaciju i sankcije. Pošto su se vremena promenila, morali smo da postavimo sebi nove ciljeve. Ima izreka u našoj zemlji koja glasi ′Samo budala ne menja sebe! ′ – objasnio je Nikolić i dodao da je sada vreme da obezbedi narodu bolji život, socijalnu zdravstvenu zaštitu.”
Blic, 29. 10. 2013. godine

Nikolićeva promena bila je očigledna. Tako smo imali priliku da vidimo Tomislava Nikolića u kožnoj jakni na rok koncertu, kako navija za našu reprezentaciju na Olimpijskim igrama, kako se fotografiše sa američkim predsedničkim parom Mišel i Barakom Obamom na sahrani Nelsona Mandele. Tu fotografiju objavio je i na Instagramu, pokazajući da je aktivan i na društvenim mrežama.

Tomislav Nikolić

Pozirao je u bajkerskom prsluku koji je dobio na poklon od vođe “Noćnih vukova”, organizacije motociklista iz Rusije.

Tomislav Nikolić

Na poligonu „Pasuljanske livade“, kraj Ćuprije, u junu 2013. izvedena je velika vojna vežba „Resava 2013“, a Nikolić se pojavio u uniformi.

Danas, Nikolić zamera zbog toga što Srbija nije išla brže ka EU.

„Srbija je na svom evropskom putu još od 2001. godine. Nije sve došlo promenom vlasti pre dve i po godine. Vrata su bila otvorena i 2001, ali Srbija nije dobro iskoristila otvorenost EU prema integraciji Srbije i izgubila je dragoceno vreme.“
Beta, 1. 4. 2014. godine

Nikolić sve vreme govori o tome da Srbija nikada nеćе priznati nеzavisnost Kosova, a pokrenuo je i pitanje ratne odštete koju NATO treba da plati Srbiji.

“Osvrćući se na nedavno priznanje NATO-a da je Srbija bombardovana bez dozvole SB UN, predsednik Srbije juče poručio da je opravdano da očekujemo da Srbija stane na noge i uz naknadu štete načinjene nepravdom.”
Politika, 17. 4. 2014. godine

Prilikom posete Strazburu u knjigu gostiju Gradske kuće upisao je : „Ponosan sam što Strazbur nazivam svojim drugim gradom. Za vaš grad me vezuju najlepše uspomene“, a kada je bio u Moskvi istakao je da “jedino Srbiju voli više od Rusije”.

Nikolic-Putin

Za ove dve godine Nikolić je, u više navrata, imao problema sa automobilom. Tako je dva puta presečena kolona pod pratnjom u kojoj se nalazio. Njegov blindirani automobil,  vredan milion evra, koji je Srbiji u januaru 2013. godine poklonio šeik Abu Dabija, potpuno je uništen u aprilu ove godine. Naime, posle zamene guma, radnik je posle servisa izvezao predsednički automobil na ulicu i posle samo nekoliko minuta udario u autobus.

A da je bezbednost u saobraćaju važna za Nikolića videlo se i po tome što je učestvovao u kampanji za veće korišćenje sigurnosnog pojasa u automobilu.

Prema pisanju medija, upravo je bezbednost njegovog automobila bila razlog  da poželi da otkaže policijsko obezbeđenje.

“Predsednik Srbije Tomislav Nikolić razmišlja da otkaže policijsko obezbeđenje, zbog nemara MUP Srbije prema njemu i jedinici koja ga obezbeđuje, saznaje danas FoNet u izvorima bliskim kabinetu predsednika Srbije. Prema istim izvorima, Služba za obezbeđenje predsednika Srčbije više puta je bezuspešno tražila da se na Nikolićevom službenom automobilu zamene letnje gume.”
Blic, 5. 12. 2013. godine

Ali nije samo zbog toga Nikolić bio ljut na MUP. Izjavio je da ga i dalje tajno prisluškuju i da nije zadovoljan radom pojedinih službi MUP-a.

„Eto, mi sada sedimo ovde, a ispred je možda parkiran automobil iz kojeg nas prisluškuju, kazao je Nikolić za Televiziju B92. Predsednik je napomenuo da zna da ga prislušuju i da želi da to mediji objave. „Zato ponekad u razgovoru sa nekim ljudima izgovorim neke stvari da vidim da li će se pojaviti u medijima. I pojave se“, rekao je Nikolić, istakavši da ‘ne curi iz Predsedništva’.“
Blic, 23. 12. 2013. godine

Dosadašnji mandat predsednika obeležilo je nekoliko diplomatskih gafova. Krajem 2012. kabinet hrvatskog premijera demantovao je da su se Milanović i Nikolić sreli u Brazilu.

“U kabinetu hrvatskog premijera danas su demantovali izjavu predsednika Srbije Tomislava Nikolića o njegovom susretu i razgovoru sa Zoranom Milanovićem u Rio de Žaneiru, prenela je agencija Hina. Nikolić je u intervjuu agenciji Beta, govoreći o odnosima sa susedima, rekao da je predsednika Hrvatske Ivu Josipovića sreo u Londonu na prijemu kod kraljice i da su razgovarali oko sat, dok se sa premijerom Hrvatske sreo u Rio de Žaneiru i da su razgovarali oko pola sata.”
Blic, 28. 12. 2012. godine

Godinu dana kasnije, desio se  gaf prilikom posete šeika Muhameda bin Zajeda el Najhana kada je predsednik “pomešao šeike”.

“Predsednik Srbije Tomislav Nikolić saopštio je juče medijima da će se danas sastati sa šeikom Muhamedom bin Rašid el Maktumom, vladarom Dubaija i premijerom Ujedinjenih Arapskih Emirata. Kako saznaje “Blic”, u Beograd, međutim, dolazi Muhamed bin Zajed el Nahjan, prestolonaslednik Abu Dabija, dok poseta Bin Rašida nije ni u planu.”
Blic, 12. 12.2013. godine

Prilično komentarisana bila je njegova izjava o lošim navikama stanovništva.

“U Srbiji ima sve manje ručnih radova: žene gledaju serije, više ne heklaju, ne štrikaju. Ja to moram da kažem, jer sam rođen i odrastao u kući u kojoj je sve bilo drugačije. Svako je ponešto radio. Svako se nečim zanimao. Ili je bar čitao, ako nije nešto radio. Ja danas odem kod nekih prijatelja kojima se ništa ne desi ceo dan. Koji ne promene ništa u svom životu ceo dan. Nego – daljinski. Trebalo bi ukinuti daljinske. Pa bar da prošeta do televizora. Da mora da škljocne, kao što smo nekada.”
RTS, 16. 10. 2013. godine

Sumnje u regularnost fakultetske diplome koje ima Nikolić i dalje se neretko mogu čuti u javnosti, a predsednik je na Dan studenata ove godine dao savet akademcima:

„Pravo vreme za učenje je mladost. Ne igrajte se sa time. Sve što želite da naučite, naučite jako mladi. Ja sam učio sad, znam koliko je to teško“.
Beta, 4. 4. 2014. godine

Komentarisana je i nedavna izjava predsednika Nikolića data u poplavljenom Obrenovcu, kada je kazao da su poplave opomena za građane, a ne za državu.
I Nikolićeva supruga je, ubrzo po njegovom stupanju na dužnost, dobila kancelariju na Andrićevom vencu. Tu je, jedno vreme bila smeštena njena fondacija “Dragica Nikolić”. Burne komentare izazvala je informacija da je Nikolićeva  tašta dobila diplomatski pasoš.

Kada se u imovinskoj karti predsednika pojavio “audi A6” iz Predsedništva Srbije objašnjeno da ga je dobio od sina Radomira, koji je “taj automobil poklonio svom ocu iz tehničkih razloga pošto ga povremeno vozi.”  Otrkiveno je da Nikolić ima i vikendicu na obali Save. I to nelegalnu.

“Nelegalno sagrađena kuća Tomislava Nikolića na obali Save u Novom Beogradu zvanično se vodi na njegovog sina Radomira Nikolića, a u komšiluku je bespravno podigao vikendicu i njegov drugi sin Branislav. To pokazuju izvodi iz katastra nepokretnosti do kojih je došao ‘Blic’.”
Blic, 21.  1. 2014. godine

U svojoj rodnoj Bajčetini Nikolić je postavio temelje crkve “koja će biti izgrađena na imanju i sredstvima srpskog predsednika”.

Tokom dosadašnjeg mandata predsedniku je zamerano što dodeljuje veliki broj odlikovanja. Tako su ordenje od predsednika Srbije dobili predsednik Ruske Federacije Vladmir Putin, ali  i još 11 predsednika država. Ordenom Republike Srbije na lenti za zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa odlikovani su predsednik Jermenije Serž Sargasjan, predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev, predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko, predsednik Gruzije Mihail Sakašvili, predsednik Kazahstana Nursultan Nazarbajev. Istim oredenom odlikovani su i predsednik Kirgiske Republike Almazbek Atambajev, predsednik Moldavije Nikolaje Timofti, predsednik Tadžikistana Emomali Rahmon, predsednik Turkmenistana Gurbanguli Berdimuhamedov, predsednik Ukrajine Viktor Janukovič i predsednik Uzbekistana Islam Karimov. Svima koji su se pitali zašto predsednik deli tolika odlikovanja on je odgovorio:

“Nikolić je istakao da su ga građani Srbije ovlastili da „menja vrednosna merila kojima nisu bili zadovoljni“ i da je zato u njihovo ime dodelio društvene pohvale onima čiji je doprinos u različitim oblastima zavredeo divljenje ne samo Srbije, nego i znalaca širom sveta.”
Blic, 15. 2. 2014. godine

Međutim i predsednik je dobio priznanja. Od tadašnjeg predsednika Ukrajine odlikovan je Ordenom Republike Ukrajine prvog stepena; primio je orden svetog vladike Nikolaja “za trud i brigu za Srbiju i srpski narod i rad na unapređenju odnosa između države i SPC” , a džudo savez Bosne i Hercegovine dodelilo mu je pojas i titulu džudo majstora.

Tomislav Nikolić

Neretko je izbor savetnika bio zameran predsedniku Nikoliću. Kada je Oliver Antić krajem 2013. najavio je da će biti obelodanjeni detalji međunarodne finansijske afere u koju su uključeni i domaći političari i ocenio da će tako biti jasnija „pozadina napada na predsednika Tomislava Nikolića“, pokazalo se da je u pitanju Antićeva podrška kontroverznom hrvatskom novinaru Domagoju Margetiću, koji je za malverzacije optužio Mlađana Dinkića i strane savetnike koje je doveo Aleksandar Vučić. Antić je izrazio kajanje, podneo ostavku na sve stranačke funkcije i na članstvo u SNS, ali je ostao na mestu savetnika.  I bivši ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić, nakon što je ostao bez te funkcije, postao je Nikolićev savetnik. Posle pisanja “Blica” da je njegov savetnik Predrag Mikić, ucenjivao direktorku Agencije za privatizaciju Vidu Uzelac i tražio od nje da po ubrzanom postupku proda „Radničko prihvatilište“ njegovom sinu Žarku, Nikolić je optužio taj list da „iz njemu nepoznatih razloga, u kontinuitetu nastoji da naruši njegov ugled i ugled institucije predsednika Srbije“.

Odluka predsednika da upravo na dan kada se premijer Srbije Aleksandar Vučić u Berlinu sastaje sa kancelarkom Angelom Merkel, bude domaćin Aleksandru Lukašenku, predsedniku Belorusije, u pojednim medijima okarakterisana je kao skandal.  Nikolićev savetnik Mrkić kaže da je u pitanju “čista slučajnost” i da je Lukašenku poziv upućen pre više od pola godine, mnogo pre nego što je nemačka kancelarka pozvala Vučića.