Džozef Bajden u očima medija: „Mašina za pravljenje gafova“ kojoj „gori pod nogama“

Njemu neretko „gori pod nogama“, dobija „šamarčinu“ od pojedinih šefova država, pročitamo i da je „u panici“, kao i da mu se „crno piše“. Osim toga, „svaki drugi dan ne zna gde se nalazi“, a ako se malo bolje oslušnu glasovi iz Rusije, čuje se da je „očajni deda“ i „veoma bolestan i nesrećan čovek“. Uz sve to, on je dobio i etiketu „mašine za pravljenje gafova“, ali i titulu „najkontroverznijeg predsednika u istoriji svetske supersile“. Ovako izgleda portret predsednika SAD Džozefa Bajdena u srpskim medijima, i to kada na drugu stranu stola odložimo sve ostale vesti o njegovim političkim potezima i aktivnostima.
Džozef Bajden
Foto: FoNet/AP

Iako poslednjih nedelja gotovo da nema pauze u izveštavanju o sudskim procesima bivšeg šefa Bele kuće Donalda Trampa, po svemu sudeći njegov najveći rival na predstojećim izborima i aktuelni predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden ni u kom slučaju ne dobija manje pažnje medija. Svi hoće da čuju šta prvi čovek SAD ima da kaže o padu Prigožinovog aviona, o optužbama koje se pripisuju njegovom sinu Hanteru Bajdenu, pa i koje će poruke poslati drugim svetskim liderima.

Prate se i Bajdenovi susreti sa zvaničnicima drugih država, odluke koje donosi na polju spoljne i unutrašnje politike, a povrh svega odnos prema ratu u Ukrajini. Kroz najveći broj ovih tema, američki predsednik dobija poseban tretman u domaćim medijima, kao i u dezinformacijama na društvenim mrežama. 

 

Bajdenu se „crno piše“

 

Otkako je potvrdio da će se kandidovati i na sledećim predsedničkim izborima, mediji posebno „analiziraju“ da li Džo Bajden zaista treba da zadrži poziciju u Beloj kući. Odmah nakon potvrde kandidature, na portalima srpskih tabloida osvanuli su „neprijatni podaci“ i osvrt na tekući mandat sa naslovom „saplitao se, ređao gafove – on budućnost Amerike?!“ (Informer.rs).

A i pre zvanične objave da će trčati izbornu trku, mediji su iz Beograda prognozirali da se Bajdenu „crno piše“ jer u određenim grupama birača ima „veoma malu“ podršku, pa je i „demokratama jasno šta ih čeka“ (Informer.rs).

Zajedno sa republikancima koji su uz pomoć veštačke inteligencije napravili video kako bi predstavili posledice reizbora 80-godišnjeg demokrate, mediji su se zapitali i „kako bi izgledao svet ako Bajden dobije drugi mandat“. I razume se, video je već u naslovu najavljen kao „zastrašujuć“ (Alo.rs). Nisu u tim predviđanjima izostala ni dramatična upozorenja da će ukoliko ostane u Ovalnom kabinetu Bajden „izazvati i svetski i građanski rat“ (Informer.rs).

Džozef Bajden
Foto: FoNet/AP

„Ako ovako bude pred izbore, Tramp će počistiti Bajdena“ (Informer.rs). Tako su na jednom od portala protumačena i istraživanja javnog mnjenja koja su, kako smo mogli da pročitamo, i demokrate „ostavila u šoku“ (Informer.rs). Za „povratak Trampa“, kažu tabloidi, „sprema“ se i Izrael, pa je to još „šamarčina“ aktuelnom predsedniku (Informer.rs).

Uz žustre najave „čišćenja“ na izborima, mediji su u više navrata tvrdili i da je „Tramp razvalio Bajdena(Alo.rs). Tako je Bajden posle svake Trampove kritike u domaćim tabloidima bio sve inferiorniji, a predstojeći izbori u Americi u konačnici nazvani „ratom koji će odlučiti gde ide planeta“ (Srpski telegraf).

 

Bajden u „problemima“


Osim što su prenosili niz „loših vesti“ za Bajdena, mediji u Srbiji često ističu i to sa kakvim se izazovima američki predsednik suočava. Tu možda ne bi bi bilo ničeg spornog da je stvarno reč o analizama, a ne o duboko ukorenjenim i pre svega manipulativnim tezama da „Americi uskoro preti apokalipsa“, te je „u opasnosti i ceo svet“. Pozadina „apokalipse“ je ekonomske prirode, zbog čega su do srpske javnosti stigli i navodi da „Amerika srlja u bankrot“, „Bajdenu gori pod nogama“, a Vašington je u „velikim problemima zbog federalnog duga“.

Među problemima koji se „gomilaju“ američkom predsedniku jeste i onaj koji se tiče optužbi protiv njegovog sina Hantera Bajdena, odnosno stranih poslovnih poduhvata za koje se vezuje. Mediji su činjenicama da je Hanter Bajden optužen za neplaćanje saveznog poreza i ilegalno posedovanje oružja, promptno dodali i spekulacije o tome da bi i kokain pronađen u Beloj kući mogao da pripada nekome ko je „u orbiti porodice Bajden“.

Džozef Bajden
Foto: FoNet/AP

Ostali Bajdenovi problemi su, iz perspektive tabloida, uglavnom zdravstveni, pa je izjava bivšeg lekara Bele kuće i republikanca Ronija Džeksona poslužila za konstatacije da predsednik SAD „svaki drugi dan ne zna gde se nalazi“. Korak dalje odlazi se i sa naslovom da bi Bajden „svakog časa mogao da umre“ jer ga „kad legne da spava priključe na aparate“. Ova doza „kreativnosti“ u smišljanju klikabilnih naslova javila se nakon što je Bela kuća objavila da Bajden koristi uređaj za apneju u snu.

Na koncu zdravstvenih problema, sa medijske tačke gledišta, jesu i lapsusi i padovi američkog predsednika Džozefa Bajdena, koji se za kratko vreme prošire na svim društvenim mrežama, a koje je srpska štampa iskoristila da mu izgradi i reputaciju „mašine za pravljenje gafova“.

Pored istorije bolesti, mediji su arhivirali i „Džoov arsenal psovki“, pošto se, kako su objasnili, ovaj „’pristojni’ demokrata pretvara u razjarenu zver kad ostane sa svojim podređenima“.

 

Kroz ruski objektiv

 

Deo Bajdenovog portreta mediji u Srbiji su izgradili i na osnovu izjava ruskih zvaničnika. U tom maniru su preneli i da je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev nazvao Bajdena „očajnim dedom“ i to nakon što je on najavio kandidaturu za izbore 2024. godine.

Klikove je skupljao i tekst u kome predsednik ruske Dume Vjačeslav Volodin o Bajdenu govori kao o „veoma bolesnom i nesrećnom čoveku“ i predlaže da mu se „ponudi medicinska pomoć“ u Rusiji.

Kada se na šefa Bele kuće gleda sa političkog Istoka, a kroz internet portale srpskih medija, može se videti da je Bajden s vremena na vreme „u panici“ jer poruke ruskog predsednika Vladimira Putina ostavljaju njegovu administraciju „bez odgovora“. Ovakve ocene smeštene su u kontekst rata u Ukrajini, u kom su se, osim vesti o podršci koju Vašington pruža Kijevu, pre nekoliko meseci javile i „crne prognoze za lidere Ukrajine i Amerike“ u slučaju propasti ukrajinske kontraofanzive. A mračna budućnost Volodimira Zelenskog i Džozefa Bajdena za domaće medijske kuće najčešće znači jedno – povlačenje sa pozicija vlasti. 

 

Bajden ne traži svoju pokojnu majku

 

Koliko mediji, toliko i korisnici društvenih mreža u pitanje dovode uračunljivost predsednika Bajdena, a kao osnovu za svoje komentare uzimaju – dezinformacije. Jedan od takvih primera je deljenje video snimka na kojem se predsednik Sjedinjenih Država Džo Bajden osvrće oko sebe i pita: „Gde je mama?“. Ovaj video su korisnici Fejsbuka koristili kao dokaz njegove senilnosti i takozvanog „zamrzavanja mozga“ („brain freeze“). Na snimku, o kom je Istinomer ranije pisao, zapravo čujemo Bajdena kako razgovara sa jednom aktivistkinjom, gošćom ceremonije, o njenoj majci.

Predsednik SAD neretko je zanimljiva tema i teoretičarima zavera. Od tvrdnji da „ima dublera“, da je imao različite inauguracije za različite televizije, stizalo se i do toga da su Bajden i doktor Entoni Fauči rekli da je „buster doza vakcine protiv kovida potrebna na svakih pet meseci“, odnosno da bi „deca rođena danas biti vakcinisana 175 puta protiv kovida tokom svog života“.

I dok se nizu dezinformacija ne vidi kraj, početak se gotovo uvek lako pronađe. U slučaju američkog predsednika taj početak smesti se i na portal „Russia Today Balkan“ i tekst u kom se navodi da je Bajden izjavio da je njegova administracija „iskorenila rak kakav poznajemo“. Bajdenove reči istrgnute su iz konteksta, ali su poslužile da „dokaž demenciju” aktuelnog šefa Bele kuće.

Korisnicima društvenih mreža u Srbiji pažnju je privukao i TV prilog emitovan na radikalnoj desničarskoj televiziji „One America News” (OAN) u kojem voditelj Pirson Šarp prezentuje svoju konspirativnu teoriju o „lažnom ratu u Ukrajini“. Šarp je u prilogu uvezao neke odavno dekonstruisane dezinformacije sa mnoštvom neosnovanih optužbi na račun američkog milijardera i filantropa Džordža Sorosa i predsednika SAD Džoa Bajdena.