Gledajte me, opet hoću da vidim narod
"Neću, bre, da gledam te tašne, hoću da gledam naš narod", uzviknuo je jednom prilikom pred članovima Glavnog odbora SNS predsednik Srbije i te partije Aleksandar Vučić, koji je više puta u proteklih deset godina, mimo zvaničnih predizbornih kampanja, kretao “u narod”. Čini se da se to dešavalo najčešće u periodima kada su istraživanja javnog mnjenja beležila podrhtavanja do tada stabilnog političkog tla i(li) kada je trebalo pripremiti teren za nove poteze.
U toku je jedna od tih kampanja u kojima se organizuju susreti sa “običnim ljudima” širom Srbije, a ovog puta predsedniku države namera je, kako je kazao, da pozove građane da se priključe Narodnom pokretu za državu i da dobije “podršku naroda za odbranu Srbije”, uz napomenu „da ćemo mi tu podršku znati da uzvratimo“. Nazire se namera budućeg košarkaškog trenera da na ovaj način usmerava pažnju, vodi igru, diktira tempo, da se, u trenucima kada od njega malo toga zavisi na spoljnom planu, pozicionira kao jedini plejmejker na domaćem terenu.
Obilazak Srbije i ovog puta počeo je sa juga, iz Pčinjskog okruga. To je učinio i početkom 2019, u vreme kada se širom Srbije rasplamsao protest „Jedan od pet miliona“, započet nekoliko meseci ranije zbog napada na Borka Stefanovića u Kruševcu. Vučić je tada najavio da će početi kampanju „Budućnost Srbije“ i da će u okviru nje „obići svih 29 okruga u Srbiji kako bi građanima predstavio postignute rezultate, kakvi su dalji planovi i da čuje njihove primedbe“.
„Moja želja je bila da, a razgovarao sam i sa predsednicom Vlade gospođom Brnabić, da obiđemo, to pokrećem kao predsednik Republike, otići ću i razgovaraću u svih 29 okruga u Srbiji – 25 u centralnoj Srbiji, Vojvodini i Beogradu, i četiri na Kosovu i Metohiji. Hoću da razgovaram sa svim ljudima, hoću da kažem šta je to što smo uradili, da pokažemo rezultate, da podnesemo izveštaj narodu, ali, pre svega, pokažemo šta je to što ćemo da radimo u budućnosti. (…) Očekujem da u okviru ovakve vrste rada, kakvu smo nekad imali sa Nišom i Nišavskim okrugom, da uspem da obiđem više od stotinu opština u Srbiji, možda 120 opština, da razgovaram sa ljudima, da čujem njihove primedbe, da čujem šta je to što tišti ljude, šta je to što možemo mnogo bolje da uradimo, ali i da pokažemo koliko smo škola, vrtića, domova zdravlja, bolnica uradili, u kakvom katastrofalnom stanju je to bilo.'
Borba za svakog čoveka
Istakao je da „hoće da čuje obične ljude“, da „hoće da čuje njihov glas“ i vidi „šta je to što možemo da pomognemo“.
'Ono što postoji kao problem, nesumnjivo, to je da ljudi neretko kažu – pa dobro, vodite vi tu veliku politiku, pričate sa Putinom, pričate sa Merkel, pričate sa tim i tim, ali nedovoljno obraćate pažnju na nas. Hoću da čujem obične ljude, hoću da čujem njihov glas i hoću da vidim šta je to što možemo da pomognemo. Ne kažem da ćemo svima da pomognemo, ne kažem ni da je to moguće, ali da ćemo da se borimo za svakog čoveka, to hoćemo. Pogledao sam raspored za četvrtak veče i petak, to je od 7 ujutro do 10 uveče, nabijeno i teško, ali to ćemo pokušati sve da ostvarimo, da bismo mogli i sve ostale obaveze da ispunimo.'
Nekoliko meseci kasnije, obraćajući se članovima Glavnog odbora stranke, poručio im je da na skupovima u okviru kampanje „Budućnost Srbije“ ne želi da vidi ograde između njega i naroda.
“Ljudi, postavite ogradu, ali iza ograde onda svi, a ne postavite ogradu, a ispred ograde funkcioneri. Pa ‘valentino’ tašnica, pa ‘šanel’ tašnica, pa ova, pa ona. Ma, neću, bre, da gledam te tašne, ‘oću da vidim narod. Naš narod koji glasa za nas, koji vidi da mu napravimo nešto bolje. Ne interesuju me, bre, te vaše tašne. I neka sam ja i Hitler i džiber i svi ćutite na to, nikakav problem nemam. Ali, imam problem s ovim. Neću da vidim nikoga ispred ograde. (…) Hoću da razgovaram s narodom, s ljudima, neka me opsuju, neka me gađaju paradajzom, neka me gađaju jajima, neka urade šta god hoće, ne brinite imaću odgovor i pitaću ga za šta sam mu kriv i reći ću mu koliko sam se borio za taj okrug.”
Vučić je kao predsednik Vlade Srbije, krajem 2015, pred, ispostaviće se, nove vanredne parlamentarne izbore, obećao da će u 2016. godini biti obnovljeno više od hiljadu škola, bolnica i domova zdravlja, a da će on da obiđe „svaku školu, dom zdravlja i bolnicu u Srbiji“.
'Nijednu školu nećemo da zaboravimo i ja ću da odem u svaku školu, u svaki vrtić i u svaku bolnicu i dom zdravlja u celoj Srbiji. Dakle, u svaku. Je l' možete da verujete? Ima tamo neki lud premijer kako god da ga zovu. U svaku školu, u svaku bolnicu, u svaki dom zdravlja, svaki vrtić ću da odem. I lično ću da proverim kako izgledaju ti toaleti. To je moj posao. Meni to nije teško, zadovoljstvo mi je. Ja mislim da je to istorijska stvar', govorio je premijer krajem prošle godine najavljujući obilazak radova na objektima javne namene.'
Na vanrednoj konferenciji za novinare u Vladi Srbije u maju 2016. ponovio je obećanje, ali je broj objekata planiranih za obnovu smanjio na 500. Krajem te 2016. Istinomer je objavio da je, prema podacima iz medija i onim sa sajta Vlade Srbije, Vučić „obišao oko 15 škola, vrtića, domova zdravlja i drugih zdravstvenih institucija“, a sam je izjavio da se „radi na 324 objekta“.
Krajem maja 2016. Aleksandar Vučić, u to vreme mandatar za sastav nove Vlade, obećao je da će ubuduće u Beogradu, ali i u drugim gradovima, redovno primati građane kako bi čuo sa kakvim se problemima suočavaju.
„Jedanput nedeljno ću da primam od pet do osam, i jedanput mesečno ću da primam od šest do 20 ili 22, u zavisnosti od umora. I to ću da radim u nekim drugim sredinama, ne samo u Beogradu. Da bih čuo ljude šta će da kažu o lokalnim i pokrajinskim funkcionerima, da bih čuo šta će meni u lice da kažu. Da bih video da li možemo da im pomognemo i neki problem da rešimo.“
Nakon mesec dana, u rano jutro 8. jula 2016. organizovan je prvi prijem građana.
'Već u 5.00 sati jutros, pola sata pre nego što je najavljen početak razgovora građana sa mandatarom za sastav nove Vlade Aleksandrom Vučićem, ispred zgrade u Nemanjinoj 11 okupilo se oko pedeset ljudi. Oni su, u nadi da će danas biti primljeni kod Vučića, došli sa hoklicama i hranom za ceo dan, iako mnogi od njih nisu dobili poziv.'
Vlada u Nišu, premijer u kasarni
Vučić je tada najavio i da će „jedanput u najmanje dva meseca na sedam dana Vladu premestiti van Beograda“, kako bi „bila bliža građanima i čula šta ih tišti“.
'On je najavio da će to biti najpre slučaj sa Nišom, gde će sedam dana boraviti, i to u kasarni, kako ne bi trošio novac na drugi smeštaj. 'Sedam dana primaću građane, jednom nedeljno ću od pet ujutru do osam primati sve građane koji žele prijem u vladi, da bi od osam mogao da se posvetim drugim obavezama', naglasio je Vučić. Želi, kako kaže, da bude bliži običnim ljudima, da vidi kakve ih muke muče, da građani vide kako vlada želi da čuje njihovu muku i probleme, da bi razumeli šta su najveći problemi u zemlji.'
Polovinom oktobra članovi Vlade Srbije su se na nekoliko dana preselili u Niš. Premijer Vučić spavao je u kasarni, a u Domu vojske organizovao prijem građana.
'Vučić je opet 'bocnuo' svoje ministre da su razmaženi. 'Razmaženi su, ne mogu da izdrže u kasarni sedam dana, posle dva dana se odmah razbeže', rekao je Vučić u šali. Premijer je ranije danas, tokom obilaska 'Jure' u Leskovcu kritikovao neke od ministara koji su, kako je rekao, jedva dočekali da iz Niša, gde Vlada Srbije zaseda, odu za Beograd ili da se iz kasarne presele u hotel. Vučić je udovoljio novinarskoj znatiželji i rekao da su sa njim u kasarni ostali samo ministri poljoprivrede i zdravlja Branislav Nedimović i Zlatibor Lončar. Vučić je tokom obilaska kompanije 'Jura' rekao da su neki ministri u kasarni proveli tri, neki četiri ili pet, a neki dva dana, a da su se neki vrlo brzo vratili za Beograd. 'Oni imaju porodice, imam i ja, ali sam ja disciplinovan i težak čovek, ne moram da vidim kadu sedam dana, meni je dovoljno da imam tuš i baš me briga... Neki ne mogu, posebno ne žene', rekao je Vučić.'
Obećao je da će do kraja te godine ponovo doći u Niš, a do kraja januara 2017. u neki drugi deo Srbije.
'Rekao je da je morao da se izvini Nišlijama koje su ostale do pola 11 uveče. 'Rekao sam im da ću doći do kraja ove godine ponovo u Niš da razgovaram sa njima ceo dan', dodao je premijer. 'Posle mnogo godina, Vlada je otišla na noge svojim građanima da vide da im se jednako posvećuje pažnja kao Beogradu i Novom Sadu', ukazao je premijer, ističući da očekuje da Vlada do kraja januara ode na sledeću destinaciju. 'Naša je procena da bismo mogli da okupimo Borski, Zaječarski i Braničevski okrug', napomenuo je premijer.'
Ipak, do tih susreta članova Vlade Srbije sa građanima nije došlo, a već u aprilu 2017. Vučić je postao predsednik Srbije, iako je u više navrata tvrdio da mu „ne pada na pamet da se kandiduje“.
Da predsednik Vučić „započinje formiranje Narodnog pokreta za državu“ i da će „u narednom periodu obići sve delove zemlje“, potvrđeno je Tanjugu 8. marta u Predsedništvu. Već posle nekoliko dana posetio je Vranje, Bujanovac, Trgovište, Bosilegrad i Vlasinsko jezero.
'On je danas posetom Pčinjskom okrugu započeo obilazak Srbije, gde će tražiti podršku za Narodni pokret. Istakao je da će u naredna dva meseca raditi na organizacionoj formi tog pokreta. 'Molim vas, kada završimo krajem maja, početkom juna, da se priključite Narodnom pokretu za jednu jedinu državu Srbiju. Onaj ko misli da se politika vodi tako što lupaš čekićem o sto, politika se tako ne vodi. Velike sile neka vode svoje ratove, a mi da se borimo za svoju Srbiju. Za to vas molim', rekao je Vučić. Kako je dodao, 'mi ćemo tu podršku znati da uzvratimo'.'
Foto: FoNet/Instagram predsednika Srbije