Izborni sistem ocenjen slabom dvojkom
Koliko poslanika treba da ima Narodna skupština, kako rešiti problem nejednake zastupljenosti svih delova Srbije u parlamentu i da li zemlju treba podeliti u više izbornih jedinica, ključna su pitanja o kojima bi trebalo otvoriti široku debatu u društvu kako bi Srbija dobila odgovarajući izborni sistem.
Trenutno stanje ne ohrabruje, jer je prema analizi indeksa demokratičnosti trenutni izborni sistem dobio ocenu 1,95, rečeno je na predstavljanju Izveštaja o napretku u oblasti biračkog prava u Srbiji. Jedan od razloga ovako loše ocene jeste nejednaka teriorijalna predstavljenost, odnosmo dominacija velikih gradova kao što su Beograd i Novi Sad.
Dodaje i da bi se taj problem mogao rešiti podelom Srbije na izborne jedinice.
Pored toga, problem je i nizak nivo odgovornosti koji narodni poslanici iskazuju prema građanima koji su ih izabrali i zbog toga je neophodna promena čitavog izbornog sistema. Međutim, dok do te promene ne dođe, postoje problemi koje je moguće rešiti i izmenama u okviru postojećeg izbornog sistema, smatra advokat Petar Pešić. Na neke od promena smo se obavezali i u okviru pregovora sa Evropskom unijom, odnosno Akcionim planom za Poglavlje 23.
Naime, trenutno zakonodavstvo kaže da biračko pravo imaju samo državljani Republike Srbije, dok je u evropskim država praksa da svako ko ima prebivalište na teritoriji neke zemlje, može učestvovati na izborima.
Jedan od predloga je i da se broj potpisa koje je potrebno skupiti za kandidaturu smanji.
Dodaje i da se iste greške stalno ponavljaju i da niko od nadležnih ne čini nešto da se nedostaci isprave. Sa tim je saglasan i Ivan Radojević iz pravnog tima posmatračke misije CRTE “Građani na straži”.
Naglašava i da je veliki problem neprofesionalnost članova biračkih odbora, koji procedure ne poznaju dovoljno dobro.
Pored nedovoljne obučenosti, veliki problem je i dostupnost informacija.
Dragan Srećković iz fondacije Trag smatra da se svaki put nakon izbora bavimo više formom nego suštinom i time koliko je izborni sistem zaista dobar. Dodaje i da je potrebno urediti niz oblasti kako bismo dobili kvalitetan izborni sistem.