Kad frizeri šišaju i kosu i budžet
Pod pritiskom dažbina mali preduzetnici sele posao u sivu zonu zbog čega se i kaže da neke delatnosti, poput molera, frizera ili vodoinstalatera, polako umiru u legalnim tokovima.

Trivunovićeva opservacija stanja u njegovoj delatnosti puna je gorčine i po tome se ne razlikuje od poslovnih ispovesti drugih preduzetnika koji posluju legalno, ali sve teže zbog pritiska smanjene tražnje i velike konkurencije u sivoj zoni. Siva ekonomija cveta najviše među zanatskim delatnostima i malim preduzećima čiji se promet obavlja uglavnom u kešu i kontaktu sa građanima. To znači da prostora za sivo poslovanje najviše ima među molerima, frizerima, automehaničarima, servisima kućnih uređaja, uslugama čuvanja dece i starih, uslugama davanja časova i sl.
Broj u sivoj zoni
Njegove reči potvrđuje statistika i analiza APR-a u kojoj je primetan blagi trend u padu broja osnovanih preduzetnika.
Posmatrano prema delatnostima, trendovi se godinama ne menjaju. Najviše osnovanih, ali i obrisanih preduzetnika bilo je registrovano za delatnosti restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata, pripremanje i posluživanje pića, frizerskih i kozmetičkih salona, trgovina na malo u nespecijalizovanim prodavnicama, taksi prevoz, računarsko programiranje, trgovina na malo odećom u specijalizovanim prodavnicama i proizvodnja hleba, navodi se u analizi APR-a.
Svi Istinomerovi sagovornici koji legalno posluju prvenstveno ističu velike dažbine prema državi i javnim preduzećima kao glavnu kočnicu u razvoju biznisa. Šezdesetpetogodišnji moler Dragan Knežević iz Beograda je 13 godina vlasnik radnje za završne radove u građevinarstvu.
Njegova firma je iz sistema paušala prešla u sistem PDV jer je tako moguće dobiti veći građevinski posao. Računajući koliko daje državi godišnje, Knežević kaže da mu od milion dinara realizacije, kad oduzme troškove materijala i prevoza, ostane 500 hiljada dobiti. Od toga država za poreze uzima 40 odsto ili 200 hiljada dinara. Plus se mesečno plaća knjigovođa 100 evra, i 14.500 dinara svakog meseca za doprinose budući da je prijavljen na minimalnu zaradu. Sa druge strane, moler u „sivoj zoni“ sve ove dažbine stavlja u svoj novčanik.
I vlasnik frizerskih salona Marko Trivunović ima preciznu računicu o tome koliko država gubi samo zbog frizeraja na sivo u samo jednom gradu u Srbiji. Kako navodi, 150 neregistrovanih salona u Novom Sadu pravi mesečno štetu zbog neplaćanja poreza Poreskoj upravi, po osnovu vlasništva lokala, od dva miliona dinara. On procenjuje da i u registovanim i u neregistrovanim salonima ima neprijavljenih 1500 frizera što je 14 miliona dinara štete za državni budžet. Na primer, baš 14 miliona dinara je u jesen 2015. država morala da izdvoji na ime pomoći opštini Kanjiži zbog povećanog priliva migranata.
Nema grižu savesti što druge kolege frizeri redovno izmiruju obaveze jer u suprotnom, kako kaže, ne bi imala od čega da živi.
Rešenja
Legalni preduzetnici očekuju da država bude agilnija u borbi protiv sive ekonomije. U protivnom, ili će dobar deo njih poslovati na sivo ili će staviti katanac na bravu i tako ostaviti bez primanja veliki broj porodica.
Preduzetnici koje je kontaktirao Istinomer smatraju da je nephodan paket mera, i da je smanjenje dažbina na teret preduzetnika samo jedna od njih. Očekuju da bi inspekcije trebalo da budu agilnije u zatvaranju ilegalnih radnji, kao i u kažnjavanju. Traže i da država poveća broj inspektora i uloži u njihovu obuku i opremu.
On ističe da država mora dobro da osmisli podsticajne mere jer među zanatlijama koje rade na sivo ima dosta ljudi nižeg nivoa obrazovanja, prekvalifikovanih i žena starijih od 50 koje su izgubile posao, a neće niko da ih zaposli.
U izjavi za Istinomer, ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Kori Udovički ukazuje na Predlog Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije koji je Vlada Srbije usvojila u decembru 2015. godine.
Istinomer će, u sklopu podrške projektu „Sivom do crne, ili ne“, serijom tekstova i priloga na temu sive ekonomije pokušati da upozori javnost na njeno pogubno dejstvo na privredu, ali i na standard građana.