Kad ujak krene o politici: Kako preživeti porodične debate u vreme slava (Drugi deo)
Sezona slava je u punom jeku, a na slavama se nekada razgovara i o stvarima koje možda vama lično nisu preterano bliske- trebalo bi da se pripremite i za teme teže od domaće politike. To je svetska politika i teorije zavere, to je ono što je neko pročitao ili čuo, pa mu se učinilo da je odlična prilika da zablista u neobaveznom ćaskanju. “Videste li kako je Donald Tramp pobedio u Americi, ma nema šta, naš predsednik je uvek znao sa kim treba da se druži! Sad kad je Tramp opet tu, nama niko više ništa neće moći, to je ta promena svetske politike “ - možda će neko reći. “Sad će on i Putin da se udruže, i još Kinezi, i mi.” Budućnost zaista može biti svetla, samo ako nas prethodno ne potruju ovi što nas zaprašuju iz aviona. Ili ako se niste slučajno vakcinisali. Reč je naravno o ekstremnoj opciji, jer rodbina ipak ne može da se bira.
O domaćim političkim temama, putevima prugama i nikad boljoj zdravstvenoj zaštiti smo već pisali, sad je vreme za “svetske teme.
Bravo Trampe Srbine!
Ako ste gost na nekoj od novembrskih slava, nakon nedavno završenih američkih izbora, velike su šanse da razgovor ode u pravcu “Trampe Srbine”. Ukoliko niste pratili kampanju i budete začuđeni strašću sa kojom pojedini gosti govore o Trampovoj velikoj pobedi i očekivanjima Srbije od toga, nudimo vam podsetnik- kako su srpski mediji pisali o američkim izborima. Tako ćete biti spremni i znaćete zašto je Tramp lider koji zaustavlja ratove i njegova pobeda je „nada za mir u Ukrajini”, dok je Kamala Haris „nesposobna”, “ne baš bistra” i “zla” pa je glas za nju bio istovremeno „glas za rat”.
Ako razgovor krene ozbiljno, podsetite se kakva su bila očekivanja kad je Tramp prošli put izabran. “Od povratka Kosova, do ‘vraćanja’ Crne Gore i dozvole za ujedinjenje sa Republikom Srpskom, preko ukidanja vojne baze „Bondstil“ kod Uroševca, pa sve do dogovora sa Putinom oko mira u svetu, Trampova vladavina trebalo je da bude početak novog zlatnog doba Srbije”, pisao je Istinomer 2017. godine, a zvuči kao da je bilo juče.
Setimo se i susreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa Trampom 2020. godine, kada je Srbija donela odluku da premesti svoju ambasadu u Izraelu u Jerusalim, a onda to nije uradila. To je isti onaj susret kad je predsednikova savetnica za medije tvrdila da je sedenje na stoličici ispred Trampa, u stvari deo kovid protokola i da je isti za predstavnike svih zemalja, iako brojne fotografije iz tog perioda svedoče da je prilikom poseta drugih stranih delegacija protokol izgledao drugačije, da su se ostali državnici rukovali sa Trampom i da su sedeli jedni pored drugih.
Ako razgovor slučajno ne bude baš toliko ozbiljan, znajte, koliko god ta priča bila zabavna za slavska ćaskanja, Simpsonovi ipak nisu predvideli atentat na Trampa, već je reč o montiranom vizuelnom sadržaju koji je predstavljen izvan konteksta u cilju manipulisanja.
Zelenski bahati milioner, Putin odlučni vođa
Velike su šanse da se sa Trampa pređe na očekivanja da će on doneti mir u svetu, jer je “dobar sa Putinom”. Za početak, često deljena fotografija Donalda Trampa i predsednika Rusije Vladimira Putina nasmejanih na večeri, nije autentična, već je reč o sadržaju kreiranom uz pomoć generativne veštačke inteligencije.
Gotovo je neizbežno da se u tom razgovoru pomene i ukrajinski lider Volodimir Zelenski i verovatno ćete čuti šta je sve kupio- od Stingove vinarije, Hitlerovog mercedesa ili rezidencije kralja Čarlsa, do vile u Egiptu i luksuzne jahte, da ima zlatni voz, ali ni za jednu od tih tvrdnji ne postoje dokazi. I njegova supruga Olena Zelenski nije kupila najskuplji automobil na svetu, “Bugati” od 4,5 miliona evra, što je demantovalo i predstavništvo “Bugatija” u Parizu. I domaći tabloidi koji su na naslovnim stranama plasirali ovu vest, preuzetu sa francuskog sajta, na kraju su objavili da je vest lažna, ali zna se kakav je odjek naslovne strane ma koliko se posle demantovalo.
Nasuprot bahatoj i bogatoj porodici Zelenski, u domaćim medijima ruski predsednik predstavljen je kao veliki državnik, mirotvorac, vođa koji se suprotstavlja čitavom zapadu. “Jasna poruka, slikovit opis, emocionalni naboj i istina u tragovima – ovo je, ukratko, recept za ‘uspešnu’ manipulaciju informacijama” zabeleženu tokom prvih mesec dana rata u Ukrajini, a tokom vremena sve se samo dodatno pojačalo. I u prve dve godine rata zabeležena je uporna propaganda i antizapadni narativi, targetiranje Volodimira Zelenskog i oživljavanje starih teorija zavera. Zato se nemojte čuditi ako i danas čujete da je Zapad kriv za rat u Ukrajini i hoće da uništi Rusiju, da je Ukrajina nacistička država, da Ukrajina lažira žrtve (a Zapad joj pomaže u tome), da je Rusija moćna, a Ukrajina slaba.
Na mrežama se mogu naći i brojne druge manipulativne informacije i izmontirani snimci. Kako Putin svira srpsku himnu, kako navija za “orlove”, odnosno za srpsku reprezentaciju na svetskom prvenstvu u fudbalu ili fda je rešio da vrati Aljasku, ili da je doneo zakon koji dozvoljava ženama da ubiju silovatelja u samoodbrani.
Kada smo već kod ratova…
Kad smo već kod ratova, vojski i velikih lidera, moguće je da se neko seti svojih vojničkih dana i tu razgovora praktično više nema, dok svako ispriča svoju anegdotu, biće vreme za rastanak. Ukoliko pak neko “mudro” izbaci frazu da “vojska od dečaka pravi ljude” i da su nove generacije razmažene, pa bi im disciplina dobrodošla, pa pohvali najavu da se obavezni vojni rok vraća u septembru sledeće godine, setite se da je vraćanje obaveznog vojnog roka tema koja se ponavlja svakih par godina. Predsednik Vučić 2017. godine govorio je da Hrvati vraćaju “nešto mesec dana, nemam pojma”, ali da Srbije o tome ne razmišlja jer želi dobro opremljenu profesionalnu vojsku. Već 2018. čekale su se procene, početkom 2019. tadašnji ministar vojni Aleksandar Vulin služio je vojsku celih 15 dana, a 2021. ušlo se u široku raspravu i “vaganje”, pa sve do danas kada se navodno zna da se vojni rok vraća.
Možda se usudi da kaže kako se vojsci raduju samo “trećepozivci” koji opravdavaju ratne zločine, i naša je preporuka da tada ustanete i smesta odete kući jer ćete upasti u vrtlog teme “zločin, ali nije genocid”. Setite se najčešćih manipulacija o Srebrenici, kako se od genocida stiglo do “srebreničkih dešavanja” ili primenite taktiku gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića koji kaže da ne zna šta je radio Ratko Mladić, jer nije bio u Bosni. Na kraju, to što se po Srbiji neguju murali osuđenom ratnom zločincu, nije posao države, ali će oni koji gađaju jajima zid sa Mladićevom slikom, ipak biti uhapšeni.
Političke teme zaista valja izbegavati u većem društvu, ali nije uvek dobar znak ako vaši sagovornici nisu zainteresovani za svetsku i domaću politiku. Onda se valja pripremiti za najteži od svih teških dijaloga- raspravu sa teoretičarima zavere!
…..Nastaviće se
Naslovna fotografija: Istinomer