Kada nenadležna institucija preti otkazima u policiji i tužilaštvu
Vlast je prvo pretila otkazima prosvetarima koji su u štrajku, a onda su na red došli policija i tužilaštvo. „Oni policajci koji ne budu želeli da štite poredak i zakon biće promenjeni, oni tužioci koji ne budu štitili poredak i zakon biće promenjeni“, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Pretnje predsednika države do sada je osudilo više od 500 tužilaca i sudija, koji poručuju da je poslednji trenutak da se suprotstave procesu porobljavanja pravosuđa. Istovremeno, Društvo sudija Srbije ističe da izjava predsednika predstavlja zadiranje u nadležnost pravosudnih vlasti, protivno Ustavom proklamovanoj nezavisnosti sudstva i samostalnosti javnog tužilaštva.

Nakon što su u Nišu građani okupljeni u zbor 21. marta jajima gađali funkcionere i članove Srpske napredne stranke, pre i nakon stranačkog skupa, na kom se, iako najavljeni, nisu pojavili Ana Brnabić, Miloš Vučević i Darko Glišić, predsednik države uputio je otvorene pretnje policiji i tužilaštvu.
Iako je prema zakonu javno tužilaštvo samostalno u vršenju svoje nadležnosti i zabranjen je svaki oblik pretnje i prinude, kao i korišćenje javnog položaja i javnog istupanja kojima se utiče na postupanje javnog tužilaštva, Vučić je uputio otvorenje pretnje i tužilaštvu i policiji ukoliko „ne budu štitili poredak i zakon“ onako kako on misli da bi trebalo.
„Oni koji to ne budu činili, menjaćemo ljude u tome. Oni policajci koji ne budu želeli da štite poredak i zakon biće promenjeni, oni tužioci koji ne budu štitili poredak i zakon biće promenjeni.“
Iako je postupak razrešenja, odnosno izbora nosilaca pravosudnih funkcija isključivo u nadležnosti pravosudnih Saveta, predsednik je 22. marta nagovestio i mogućnost promene te prakse:
„Tužilaštvo je samostalni, a ne nezavisni organ, ali to nam je dobar signal kakve reforme moramo da sprovedemo i šta je to što ćemo u budućnosti morati da uradimo.“
Dok je predsednik vršio nedozvoljen uticaj na pravosuđe, funkcioner SNS-a Vladimir Đukanović doveo je u vezu „dobar deo srpskih tužilaštva“ sa „obojenom revolucijom“.
On je na mreži „X“ apelovao na Više javno tužilaštvo u Nišu „da se ne prave mnogo pametni, već da najhitnije reaguju i da nalože identifikaciju i privođenje fašističkih nasilnika“, koji su u Nišu, kako je rekao, „prebijali članove Srpske napredne stranke, posebno žene“.
„U protivnom, biće nam sasvim jasno da dobar deo srpskih tužilaštava učestvuje u sprovođenju obojene revolucije, a tada će nam jedino preostati da sami uzmemo stvar u svoje ruke kako bismo se zaštitili“, napisao je Đukanović.
Meta mogu biti svi koji ne ispunjavaju naloge predsednika
Na pretnju predsednika reagovalo je više od 500 tužilaca i sudija (broj nije konačan), koji su u zajedničkom saopštenju osudili Vučićevu izjavu da će tužioci „koji ne budu štitili poredak i zakon“ biti promenjeni.
Jedna od potpisnica, javna tužiteljka Svetlana Nenadić iz Tužilaštva za ratne zločine, kaže za Istinomer da bi reforme na koje predsednik države misli, a koje bi se sprovodile ka negiranju samostalnosti tužilaštva i promeni izbornog sistema tužilaca, značile potpuni zaokret u politici Srbije ka Evropskoj uniji.
„Jedan od razloga zašto smo menjali Ustav i način izbora sudija i tužilaca i dali garancije samostalnosti tužiocima, bio je taj što je to bilo zahtevano u okviru našeg pristupa Evropskoj uniji. Tako da se bojim da bi to značilo zaokret u politici ka EU. Drugo, to je i pravno-tehnički jako teško izvodivo jer bi podrazumevalo promenu Ustava. Ako izjavu predsednika tumačimo kao volju da se vrši politički uticaj na institucije, očekujem da bi trebalo da reaguje Poverenik za samostalnost Visokog saveta tužilaštva“, kaže Nenadić.

Ona i njene kolege navele su u saopštenju da je predsednik države „ispisao novu stranicu u dvanaestogodišnjem porobljavanju i ponižavanju pravosuđa“.
„Danas se predsedniku Republike ne sviđaju tužioci koji ne postupaju u skladu sa njegovim očekivanjima, a već sutra to mogu biti i sudije i advokati, pa i svi drugi građani koji ne pristaju na ispunjavanje političkih naloga nenadležne institucije. Zato smatramo da je poslednji trenutak da sudije i tužioci koji su do sada ćutke posmatrali proces porobljavanja pravosuđa dignu svoj glas i suprotstave se ovakvom i sličnom delovanju“, navodi se u saopštenju tužilaca i sudija iz cele Srbije.
Oglasilo se i Društvo sudija Srbije, koje je podsetilo da „niko, osim zakonom propisanih organa, u zakonom propisanom postupku, nije ovlašćen da ocenjuje zakonitost rada pravosudnih organa“. Naglasili su i da su nosioci državnih funkcija svih grana vlasti – zakonodavne, izvršne i sudske, dužni da poverene funkcije obavljaju u okviru svojih nadležnosti i da se uzdrže od mešanja u nadležnost druge dve grane vlasti.
Pokušaj zastrašivanja policajaca
Iz MUP-a nismo čuli reakciju na pretnju predsednika države, ali Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kaže za Istinomer da Vučićeva izjava predstavlja pokušaj zastrašivanja policajaca, koji „ne žele da postupaju po neformalnim nalozima lojalista vlasti“.
„Prema Ustavu i zakonima Republike Srbije, predsednik nema nadležnosti nad radom policije. Čak i kada bi ih imao, Zakon o policiji jasno propisuje procedure za utvrđivanje odgovornosti policijskih službenika za nezakonito ili neprofesionalno postupanje. Taj zakon ne predviđa mogućnost ‘zamene’ policajaca na osnovu odluka političkih funkcionera, poput predsednika ili premijera. Policajci su se zakletvom obavezali da će štititi Ustav i zakone i savesno služiti građanima Srbije, a ne interesima političkih lidera“, naglašava Petrović.
Ovom izjavom, dodaje, Vučić „otvoreno pokazuje nezadovoljstvo zbog toga što policija ne štiti njegov lični režim u dovoljnoj meri“.
„On bi očigledno želeo da se policija ponaša kao njegova politička vojska – represivno, van zakona i pod neformalnim naređenjima njemu odanih ljudi“, zaključuje Petrović.
Spin: „Pravosuđe je u rukama opozicije“
Dok je predsednik pretio policiji i tužilaštvu, u prorežimskim medijima tema je postala vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac.
Informer je objavio video, u kom se postavlja pitanje „zašto ćuti Zagorka Dolovac“ dok je „većinska Srbija mesecima izložena teroru ekstremističke manjine“ i „kada bi neki plenumi i zborovi da otmu državu“.
Informer kritikuje vrhovnu javnu tužiteljku i „njene tužioce“ i zbog slučaja „zvučni top“ jer, kako navode, nisu preduzeli ništa da se uhapse oni „koji su napravili pometnju u društvu“. „Pravni tim Informera“ Dolovac je postavio niz pitanja, između ostalih i da li podržava stav predsednika države da svi koji su „širili neistinite informacije oko navodne upotrebe zvučnog topa ili vorteksa prema demonstrantima treba da odgovaraju“.
I nije Informer jedini koji je prozvao vrhovnu javnu tužiteljku. Iako su studenti u blokadi u više navrata protestovali ispred zgrade Višeg javnog tužilaštva zahtevajući da Dolovac „radi svoj posao“, a Inicijativa Pobunjeni univerzitet tražila njenu ostavku zbog „neadekvatnog vršenja nadležnosti i opstrukcije rada tužilaštva“, spinuje se da je „pravosuđe u rukama opozicije“ i da „republičko tužilaštvo postaje alat u rukama političke sabotaže i otvorene opstrukcije države“.
U tekstu Vaseljenske TV, koji su prenele Novosti, Dolovac se optužuje da „zaustavlja istrage“ i „štiti nasilnike“, te da „aktivno učestvuje u guranju zemlje u pravni i politički haos“. Kao primer „sabotaže“ navode slučaj rušenja nadstrešnice. Dolovac optužuju da „štiti one koji bi morali da budu predmet istrage“, a ističu zasluge višeg javnog tužioca u Beogradu Nenada Stefanovića.
„Svesno prolongiranjem istrage, uliva nadu blokaderima da mogu da vrše pritisak, napadaju, maltretiraju i da za to neće odgovarati. Onog trenutka kada je Više javno tužilaštvo i tužilac Nenad Stefanović, konačno, pokrenulo postupak – Dolovac je ponovo uradila ono što radi najbolje: opstrukciju. Smesta je oduzela predmet Višem tužilaštvu i prebacila ga u TOK, računajući da će tamo sve opet biti spušteno ispod tepiha“, pišu Vaseljenska i Novosti.

Dolovac se optužuje i da ćuti na „fizičke napade“ na naprednjake u Nišu, a tvrdi se i da je krenula kampanja „ne protiv nasilnika, nego protiv predsednika i svakoga ko traži pravdu“, dok Dolovac navodno brane opozicija, „njeni mediji“ i Marinika Tepić.
Povrh svega, skoro svi režimski mediji su objavili saopštenje Foruma pravnika Srbije, u kom se navodi da je „Srbiji potrebna reforma javnog tužilaštva“. Ova organizacija posebno ističe da je „nelegitimno da 15 godina ista osoba bude na čelu Vrhovnog javnog tužilaštva“ i smatra da bi „uvođenjem adekvatnih reformi, transparentnih procedura i reformisanjem postojećih kadrova, bilo moguće značajno poboljšati odnos između pravosudnog sistema i društva, a građanima vratiti poverenje u javno tužilaštvo“.
Indikativno je da je saoštenje Foruma pravnika Srbije na mreži „X“ podelilo i Udruženje sudija i tužilaca Srbije, čiji je predsednik Nenad Stefanović, glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Naslovna fotografija: Instagram/buducnostsrbijeav