Kada se podignu regleri: Kako propagandna mašinerija „gasi” krizu u Srbiji?

Suočena sa krizom i nezadovoljstvom na ulicama, vlast pokreće mašineriju za obračun sa građanima i političkim neistomišljenicima. Najviši državni funkcioneri rehabilituju narativ iz devedesetih o opoziciji i nevladinim organizacijama kao „stranim plaćenicima“ koji stoje iza pokušaja „obojenih revolucija“ i „rušenja države“, ergo predsednika Vučića. Uigrani mediji ekspresno im se pridruže, plasirajući obmanjujuće vesti u kojima manipulišu strahom i prete „unutrašnjim neprijateljima”. Dežurni kvazianalitičari, po pravilu naklonjeni vlasti, različitim kanalima diskreditujuće tonove dodatno jačaju svojim obmanjujućim tumačenjima. Istovremeno, botovi preplave mreže istim manipulacijama koristeći poruke vladajuće Srpske napredne stranke. Sve se odvija po dobro utvrđenim ruskim metodama progona opozicionih političara, medija, organizacija civilnog društva. I ne samo ruskim, već i onim kojima se Slobodan Milošević služio gušeći demokratske glasove.
Foto: Screenshot/TV Pink (YouTube/Srpska napredna stranka)

Iako su se i početkom novembra provlačili navodi o pokušajima „obojenih revolucija” u Srbiji, prvi tragovi ozbiljnije kampanje delegitimizacije protesta do izražaja su došli 22. novembra. Predsednica parlamenta Ana Brnabić tada je blokade saobraćajnica zbog poginulih u Novom Sadu nazvala „dobro koordinisanom akcijom iz inostranstva“.

Par dana kasnije stiglo je pojačanje. Mediji su u etar pustili poređenje protesta u Srbiji sa protestima protiv ruskog predsednika Vladimira Putina, navodeći da opozicija hoće da „ruši vlast po ukrajinskom receptu” iz „istih centara moći”. Sličnosti su pronašli u crvenoj farbi i crvenim otiscima ruku koji su viđeni i prethodnih nedelja u Srbiji, ali i na anti-ratnim protestima protiv Moskve. Još jedno poređenje bilo je sa protestima 2016. godine u tadašnjoj Makedoniji, kada su pod nazivom „šarene revolucije” organizovani protesti zbog odluke makedonskog predsednika da abolira umešane u aferu sa prisluškivanjem. Predstavnici vlasti i mejnstrim mediji zaključili su, pronalazeći sličnosti u prosipanju farbe i blokadama saobraćajnica, da bi neki „Srbiju da ubiju šarenom revolucijom kao Makedoniju”

Kako su za vinovnike „obojenih revolucija”, osim opozicionih političara, označene i nevladine organizacije, reciklirane su stare i plasirane nove manipulacije o „stranim plaćenicima”. Ovog puta, vezane su i za pobedu Donalda Trampa i uzvike da je „zavladala panika među NVO” u Srbiji jer Trampova administracija „zavrće slavinu” za NED (američku Nacionalnu zadužbinu za demokratiju) i organizacije koje finansira za „rušenje vlasti”.

Protest u Novom Sadu
Foto: FoNet

 

Ključne karike u lancu manipulacija

 

Glavni akteri u novoj akciji obračuna s opozicijom i NVO su najviši državni zvaničnici

„Sve je ovo deo hibridnog rata protiv Srbije. Setite se, svaka tragedija od Ribnikara, Dubone, pa preko tragedije u Novom Sadu se iskoristi za borbu protiv Srbije. I uvek po udžbeniku obojene revolucije. (…) I uvek se radi na potpuno isti način – Putin ubica, Vučić ubica, vi ste ubice, mi smo ubice, krvave su ruke, krvave su ruke, uvek je isto”, rekao je potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin 25. novembra, gostujući u Dnevniku TV Pink.

Samo dan kasnije, u Dnevniku Javnog servisa, predsednica parlamenta Ana Brnabić tvrdila je isto. 

„Miroslav Aleksić je čupao mikrofone, Radomir Lazović je lepio ove gluposti, koje su simbol bilo kakve obojene revolucije i u drugim zemljama. Dakle, nema tu ništa, ništa tu nije skriveno, to je jasna poruka: E, neko nam je iz inostranstva rekao šta da radimo, dao nam je i simbole, napravio plakate i rekao – pravite haos. Pa nema tu, pa nisu oni ni smislili ove krvave ruke sami, pa to je već viđeno u mnogim zemljama sveta”, ocenila je Brnabić.

Ana Brnabić, RTS
Ana Brnabić u Dnevniku RTS-a, Foto: Screenshot/RTS (YouTube/Srpska napredna stranka)

Ipak, posle izjava Vulina i Brnabić, predsednik Srbije Aleksandar Vučić naglasio je da je prošlo vreme „obojenih revolucija”. Između ostalog, zbog Trampove administracije, čiji deo će biti i milijarder i vlasnik društvene mreže X, Ilon Mask.

„Da vam kažem nešto, oni misle da vreme obojenih revolucija i dalje postoji. Prošlo je vreme prevarantskih obojenih revolucija, nigde u svetu obojene revolucije više nisu popularne i ne mogu da prođu ni na jednom mestu. (…) Nigde više u svetu ne prolazi, stiže nova era, stiže novo vreme i uveren sam da će veliki posao da obave Ilon Musk i Ramasvami, ako hoćete i (Robert F.) Kenedi (Jr.) i mnogi drugi. Siguran sam u to, potpuno uveren u to, ali neki će da ostanu bez apanaže, neki će da ostanu bez, kako to Vučko kaže ‘ropska porcija čvaraka’”, rekao je Vučić.

Kako će povratak Trampa na vlast značiti kraj za nevladine organizacije, dva dana posle Vučića objasnio je i poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović.

„Momentom smene vlasti u Americi do kraja, znači Trampova administracija ukoliko dođe, ukoliko se ispuni, a vidimo da se najavljuje da će se potpuno prekinuti finansiranje ovih sumanutih nevladinih organizacija koje služe za urušavanje sistema, koji nisu po volji Sjedinjenim Američkim Državama, a to su i ovaj NED, ne znam šta smo tu sve imali, taj National Endowment for Democracy. Pa onda ste imali one, nije NDI nego, NDI je između ostalog institucija koja se bavi izborima, Institut demokratske stranke, nego su imali ove razne USAID i tako dalje”, naveo je Đukanović.

Vladimir Đukanović u emisiji Hit tvit
Vladimir Đukanović u emisiji Hit tvit, Foto: Screenshot/TV Pink (YouTube/Srpska napredna stranka)

Predsednikovoj tvrdnji da je prošlo vreme „prevarantskih obojenih revolucija” pridružio se premijer Miloš Vučević s porukom da „nikakvih revolucija neće biti u Srbiji”. Tandem Vučić-Vulin bavio se posebno i „makedonskim scenarijom”.

„Evo ja vas molim, pogledajte svi, molim vas svi pogledajte, pronađite snimke iz 2016. godine. Potpuno isti scenario u Severnoj Makedoniji, tada je bila Makedonija, u međuvremenu je promenila ime, pa su naravno ti koji su farbali, izgubili vlast i tako dalje. To nije ni bitno mnogo. Pogledajte, potpuno na isti način ofarbali glavni trg u Skoplju, sve govorili sa istim temama ,a gazda je uvek bio isti, uvek je gazda i sponzor bio isti, a žrtva su bili narodi protiv kojih su takve šarene revolucije, kako su ih tad nazivali, ili obojene revolucije kako ih mi danas nazivamo, su samo donosile zlo tim narodima”, rekao je predsednik Vučić 3. Decembra.

Istog dana, u emisiji Fokus na TV B92, potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin je izjavio: „Znate, u svakom udžbeniku obojene revolucije vam jasno stave do znanja da ako ste manjina, morate da budete jako agresivni. (…) U Novom Sadu prepisan makedonski model – farbanje trgova, Makedonci iz nekog svog razloga, ovi danas iz tog razloga, prepisan takođe beloruski, honkoški model, uzimanje, pravljenje spiskova gde se stavljaju političari, policajci, državni službenici.”

Aleksandar Vulin u emisiji Fokus na TV B92
Aleksandar Vulin u emisiji Fokus na TV B92, Foto: Screenshot/YouTube/B92 TV

 

Propagandni eho

 

Poruke predstavnika vlasti ponavljali su akteri koji (sada) nemaju nikakvu državnu funkciju, ali u emisijama najuticajnijih medija aktuelna dešavanja analiziraju u skladu s narativima vlasti. Prethodnih dana posebno su se istakli glavni i odgovorni urednik Informera Dragan J. Vučićević i bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović.

Kao jedan od sagovornika TV Pink, u prilogu emitovanom u Nacionalnom dnevniku ove televizije, Vučićević je rekao: „Šta oni u životu znaju da rade, samo da budu plaćenici, da ruše svoju državu za interese stranih fondacija, organizacija, raznoraznih NED-ova i ostalih. Zato oni moraju što pre da dođu do nekih para, pošto im ukidaju Amerikanci pare, oni se nadaju oteće srpske pare, al neće, ne da Srbija.”

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, Dijana Hrkalović, Dragan J. Vučićević u emisiji Hit tvit
Foto: Screenshot/YouTube/RTV Pink Official

Bivša državna sekretarka MUP-a, komentarišući proteste posle nesreće u Novom Sadu, targetirala je nevladine organizacije kao „strane plaćenike” isto kao što je to radila u avgustu ove godine, u jeku protesta protiv iskopavanja litijuma. U emisiji Hit tvit, na TV Pink, Hrkalović se kao i pre nekoliko meseci pozvala na kineski izveštaj o delovanju američke organizacije NED.

„Kina je dala izveštaj gde je rekla da NED sprema obojenu revoluciju, majdanizaciju, odnosno građanski, bratoubilački rat u Srbiji. A NED ovde plaća Građanske inicijative, to je Savo Manojlović, a njima su pare uplaćivali SSP, Đilas, Pavle Grbović, KRIK i RERI, Rajić Jovan”, rekla je Hrkalović, navodeći potom i da NED finansira Inicijativu mladih za ljudska prava, BIRN i „pored njih Crtu”.

 

Kanali za plasiranje manipulacija

 

Osim što su predstavnicima vlasti i „poznavaocima prilika” ostavili prostor da u udarnim terminima manipulišu – targetiraju političke protivnike, neistomišljenike i organizacije civilnog društva – mejnstrim mediji su uradili i svoj deo posla. 

Isti manipulativni narativi plasirani su i u okviru informativnog programa. U centralnim vestima TV Pink, 30. novembra, voditelj Bojan Dacović jedan prilog je najavio rečima: „Dolaskom nove američke administracije na vlast, kako je to i najavio Ilon Mask, smanjiće se troškovi koji se iz američkog budžeta izdvajaju za Nacionalnu zadužbinu za demokratiju. To bi moglo da utiče i na nevladine organizacije u Srbiji, iza kojih mahom stoje opozicione stranke koje žele da izazovu obojene revolucije u našoj zemlji.”

Povezan sadržaj
Tijana Đorđević 31. 8. 2024.

Samo nekoliko dana kasnije, ali istog dana kada je i predsednik Vučić pomenuo „makedonski scenario”, voditelj Ivan Golušin, najavljujući novi prilog gledaocima Dnevnika TV Pink, rekao je: „Pokušaj izazivanja obojene revolucije u Srbiji veoma podseća na makedonski scenario iz 2016. godine. Poznavaoci prilika kažu da je recept praktično prepisan i da dolazi iz iste kuhinje sa namerom da se destabilizuje zemlja.”

Izjave predstavnika vlasti pratili su i drugi mediji. Dva, odnosno tri dana nakon izjave predsednice parlamenta da su blokade „dobro koordinisana akcija iz inostranstva”, Novosti, Kurir, Alo!, Informer, Republika i Politika pisali su kako je „performans sa crvenom farbom viđen i protiv Putina”, da bi opozicija po „ukrajinskom receptu” da „ruši vlast” po „instrukcijama koje stižu iz istih centara moći”.

Iste manipulacije samo par dana kasnije, plasirao je i portal Pravda, ruski portal na srpskom koji je, prema istraživanju francuske državne agencija Viginum i Radija Slobodna Evropa, deo „jedne od većih ruskih dezinformacionih operacija”.

Foto: Screenshot/serbia.news-pravda.com

O „panici” u opoziciji i NVO sektoru i tome kako je Vučić „bio u pravu” kada je „predvideo” da Mask „zavrće slavinu NED-u koji finansira obojene revolucije” pisali su portali Pink, Kurir, Informer, Novosti, Alo!, Republika, B92, Srbija Danas, Euronews.

Mesta je bilo i za tezu da „opozicija po modelu makedonske obojene revolucije hoće da zaustavi Srbiju”. Kroz izjave potpredsednika Vlade Aleksandra Vulina, ali i „analize”, te manipulacije plasirali su i prenosili Pink, Kurir, Informer, Politika, Novosti, Alo!, B92.

 

Viralne obojene revolucije

 

Spinom o „obojenim revolucijama” preplavljena je i društvena mreža X. Udarni kanal bio je nalog Detektor laži, koji danima objavljuje kako opozicija „sprovodi obojenu revoluciju kakvu su pokušali i protiv Putina”, „želi novi 5. oktobar” i „srpski Majdan”.

Foto: Screenshot/X/@LaziDetektor

Identične manipulacije vidljive su i u desetinama postova drugih korisnika koji su ili delili postove Detektora laži, ili pisali svoje. Među tim postovima su i oni sa heštegom „#vucic” ili oznakom predsednikovog naloga.

Svoj doprinos dao je i poslanik SNS-a Vladimir Đukanović, koji je na ovoj mreži takođe ukazivao na „pokušaje izvođenja obojenih revolucija”, isticao kako je on „kontrarevolucionar” i poslao poruku „stop obojenim revolucijama”.

***

Da ovakva propaganda „radi” pokazuje i Crtino istraživanje javnog mnjenja, prema kom čak svaki treći građanin nevladine organizacije vidi kao organizacije koje zastupaju interese stranih država i rade protiv svoje države.

I dok je spin o „pokušajima obojenih revolucija” iza kojih stoje opozicija i nevladine organizacije dolazio do usijanja, javnost je saznala da su narodni poslanici vladajućeg Pokreta socijalista Aleksandra Vulina podneli Skupštini Srbije predlog Zakona o registru agenata stranog uticaja.

Po tom zakonu, agentima stranog uticaja smatraju se „sva udruženja i neprofitne organizacije koje u pretežnom delu finansiraju ili na drugi način pomažu druge države, njihovi organi, međunarodne i strane organizacije, strani državljani ili registrovane nevladine organizacije koje se finansiraju iz inostranstva“. Predlog Vulinovih poslanika zamirisao je na rusku kuhinju. Isto kao što na rusku kuhinju, ali i na devedesete mirišu i sve druge manipulacije o „stranim plaćenicima” koji novcem sa Zapada „ruše državu”. Ta obmana i metod obračunavanja sa političkim neistomišljenicima opstali su i decenijama nakon što je sa državom bio izjednačen Slobodan Milošević. Sada je samo drugo ime.