Kako su studenti postali „separatisti“?
Paralelno sa narativom da ne protestuju studenti već „stranački aktivisti“, predstavnici vlasti nedeljama plasiraju tezu da iza studentskih blokada stoji plan o otcepljenju Vojvodine. Budući da od studenata nikada nismo čuli bilo šta o statusu Vojvodine, vlast, tabloidi i analitičari „povezali su neke ljude sa nekim prostorima“, manipulišući da su „vođe“ studentskih protesta pojedinci iz Vojvodine, koje su već etiketirali kao „secesioniste“ i „separatiste“. I ovaj spin služi da se skrene fokus sa ključnih tema koje su studenti pokrenuli, pre svega sa pitanja odgovornost za tragediju na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15 ljudi.

Manipulacija da će se tragedija u Novom Sadu zloupotrebiti i iskoristiti za odvajanje Vojvodine od Srbije lansirana je pre nego što su studentski protesti i počeli.
Samo nekoliko dana nakon nesreće, a već posle prvog protesta u Novom Sadu, tokom kog su mladići pod kapuljačama demolirali Gradsku kuću, za nerede su okrivljeni vojvođanski „secesionisti“, „separatisti“, „autošovinisti“ i „srbomrsci“ iz opozicionih redova.
Kao glavni predvodnici „nasilnih protesta“ označeni su novosadska studentkinja novinarstva Mila Pajić, novosadski novinar i univerzitetski profesor Dinko Gruhonjić, te Marinika Tepić iz opozicione Stranke slobode i pravde.
Zamenom teza, skupovi zbog tragedije okvalifikovani su kao protesti koji imaju za cilj „destabilizaciju Srbije i dolazak na vlast nasilnim putem“. Figura neprijatelja stvorena je pripisivanjem negativnih karakteristika ovom „antisrpskom triju“ – „tvrde da su Srbi počinili genocid u Srebrenici, udaraju na Srpsku pravoslavnu crkvu i zalažu se za otcepljenje Vojvodine“.
Za targetiranje Pajić, Gruhonjića i Tepić napravljen je i video uradak, koji je deset dana nakon tragedije objavljen u režimskim medijima (Novosti, Alo, Informer), kao i na društvenim mrežama poslanika i člana predsedništva SNS-a Nebojše Bakareca.
Gledaoci televizije Pink mogli su da vide i tajno snimljene fotografije, koje im je u jutarnjem programu pokazivao Perko Matović iz kabineta Aleksandra Vulina, tadašnjeg potpredsednika Vlade i bivšeg direktora BIA. Iste fotografije prethodno je objavio Informer.
Matović je govorio o „obojenoj revoluciji“, pokazivao kako se Mila Pajić „cereka“ na protestu, objašnjavao da je tu došla „da ostvari svoj dublji politički interes“.
„Ovde vidite Dinka Gruhonjića i njegovu mladež. Dakle, Dinko Gruhonjić i njegova mladež, koji organizuju, dakle, koji sede u kafiću dok njihovi nasilnici uništavaju Gradsku kuću, dok oni podmeću te nasilnike i primaju instrukcije, dakle, od Dinka Gruhunjića“, pričao je Matović.
Zamena teza i zašto je Novi Sad „centar pobune“
Ovim je pripremljen teren za spin o odvajanju Vojvodine od Srbije, koji su desetak dana nakon tragedije u Novom Sadu počeli da šire analitičari i novinari bliski vladajućoj stranci.
„Ide taj narativ iz kog se vidi da će oni pokušati ovo da iskoriste i za pokušaj otcepljenja Vojvodine“, izjavio je 10. novembra novinar televizije Informer Dejan Vukelić.
U međuvremenu se širio spisak „separatista“ i „antisrba“, a paralelno s njim i manipulativni narativ da bi „autonomaši“ „da cepaju Vojvodinu“ , da se „otvara“ pitanje „vraćanja na vojvođanski separatizam“, da se „ide na rasrbljavanje Vojvodine“, da je „sumnjivo što Novi Sad postaje centar“.

„Ovde ljudi ne znaju kako da čitaju što je sad centar pobune postao Novi Sad, kao da je neko držao Vojvodinu izvan vidokruga svetske javnosti. Sad internacionalizuju sukob, koristi se tragedija kao nekad Kosovo u vreme ratova, Slovenija, Hrvatska, Bosna. Kao da je neko aktivirao Vojvodinu“, izjavio je početkom decembra Milomir Marić na Hepiju.
„Oni žele da povampire separatizam u Vojvodini i to je cela poenta priče. Vidite te njihove portale autonomija.info… Oni naglašavaju da je Novi Sad glavni grad Vojvodine. Nikada ne koriste termin Pokrajinska Vlada, nego Vlada Vojvodine. Namerno se forsira priča o autonomaštvu“, rekao je sredinom istog meseca poslanik SNS-a Vladimir Đukanović .
Kako su studenti postali deo spina
U to vreme fakulteti su već bili u blokadi, pa je i to trebalo uklopiti u spin o otcepljenju Vojvodine. Pošto su se studenti više puta ograđivali od političkih stranaka, isticali da nemaju lidere i da odluke donose na plenumima, morala je da se pronađe figura koju će vlast i njoj bliski mediji predstavljati kao vođu studenata i da se preko njene diskreditacije delegitimišu protesti.
Za „vođu“ je odabrana Mila Pajić, koja je već targetirana u tabloidima kao neko ko se „predstavlja kao Jugoslovenka“, „tvrdi da su Srbi počinili genocid“, „slavi Oluju“ i „sočno psuje majku“. I koja je, naravno, već povezana sa Dinkom Gruhonjićem, „vojvođanskim separatistom“, „fašistom“ i „kroatofilom“.
Ni Mila Pajić, niti bilo ko od studenata u blokadi nisu govorili politički o Vojvodini, ali to nije bila prepreka da ih optuže da se iza protesta kriju separatističke namere.
Protest u Novom Sadu, 1. 2. 2025. godine; Foto: FoNet
„Ja sam iznenađen kako znate za taj odnos gospođe Pajić i Gruhonjića, pošto je to inače istina. Tu se doda još i Ješić, i uskoro očekujte i Vojvođansku platformu koju će da promovišu“, izjavio je krajem decembra na Pinku predsednik Aleksandar Vučić.
Nakon manipulativnog narativa „to nisu studentski protesti, to su stranački protesti“, u režimskim medijima ubrzo su počele da se šire i manipulacije da su „vođe studentskih protesta Dinko Gruhonjić, Mila Pajić i Goran Ješić uz pomoć ProGlasa“ i da je „Ješić priznao da je glavni koordinator“.
Jovan Babić, novosadski student Fakulteta tehničkih nauka i čest gost režimskih medija, tvrdio je čak da su blokade krenule sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu „gde je najdominantniji Dinko Gruhonjić koji je poznat po izjavi da bi sve crkve pretvorio u pabove“.
Reč je, naravno, o neistini, jer su blokade počele na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, nakon što su studente i profesore tog fakulteta 22. novembra napali funkcioneri i članovi SNS-a.Talas blokada potom se proširio na sve univerzitete u Srbiji.
Gde je Vojvođanska platforma?
Predsednik Vučić je paralelno gurao priču o Vojvođanskoj platformi. Početkom godine najavio je na sednici Vlade da se 11. januara očekuje njeno „prvo predstavljanje“ i da će u njoj „učestvovati i deo studenata predvođen Milom Pajić, pod direktnom palicom Dinka Gruhonjića i svih ostalih“.
„Ta Vojvođanska platforma bi trebalo da oduzme Srbiji onu vrstu vlasti koju ima na svojoj teritoriji, ne računajući Kosovo i Metohiju, i u jednom drugom njenom delu. I da se vrati u prošlost, u vreme pred Jogurt revoluciju“, rekao je Vučić.
Od najavljenog predstavljanja Vojvođanske platforme nije bilo ništa, ali je nastavljeno spinovanje da iza studentskih protesta stoji secesionistički plan. Tako je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić sredinom januara izjavila da su na tim „političkim protestima“ jasno izdefinisana „dva politička zahteva“ – „nasilno rušenje vlasti“ i „otcepljenje Vojvodine“. Posle se vadila da nije baš tako rekla.
Nekako u isto vreme, na dan obeležavanja 83. godišnjice Novosadske racije, na Varadinskom mostu u Novom Sadu osvanuo je transparent „Vojvodina Republika“. Agencija Beta prenela je da su transparent okačili aktivisti Srpske napredne stranke dok ih je, kako su naveli, komunalna policija čuvala.
U različitim delovima Novog Sada istovremeno su se pojavili grafiti „Vojvodina republika LSV“, ali se Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani (LSV) ogradila od njih.
#novisad Fotografisano na Varadinskom mostu u 11.06h ..trasparent „vojvodina republika“ su okacili komunalni milicioneri dok policija pored nije ni reagovala… onda su rezimski mediji odmah imali vest o separatistima… pic.twitter.com/UHz58tj69x
— zarko bogosavljevic (@zarkobns) January 23, 2025
Dok je deo Srbije, na poziv studenata u blokadi, 24. januara bio u generalnom štrajku, koji je praćen protestima širom zemlje, vlast je bila na mitingu u Jagodini. Iako je okupljenima poručio da nije reč o kontramitingu već o „skupu ujedinjenja“, predsednik Srbije poslužio se već oprobanom tehnikom manipulacije apostrofirajući spoljašnje i unutrašnje neprijatelje.
Vučić je rekao da je Srbija „napadnuta i spolja i iznutra“ i da se „opasni pokrеti događaju u Vojvodini i na sеvеru Srbijе“, koji su „dirеktno podstaknuti spolja“.
„Neki su me čak spolja savetovali – ‘prihvati tu širu autonomiju, daj to dok još možeš, a da se Vojvodina ne otcepljuje. Time ćeš ublažiti oštricu napada i na sebe i na vlast u Srbiji’. Ja sam samo rekao – da ja žrtvujem svoju zemlju zbog svoje fotelje, pa vi niste normalni.“

Najavio je Vučić i da će se „uskoro“, kao jedan od osnivača Pokreta za narod i državu, pojaviti baš u Novom Sadu, „pre svega zbog separatističke agende koja se provodi na severu Srbije“.
I u trenucima kada su studenti i građani iz cele Srbije na velikom protestu u Novom Sadu obeležavali tri meseca od tragedije, iz Srpske napredne stranke čule su se poruke – „nеćеtе otcеpiti Vojvodinu“.
Koliko se primio ovaj spin, koji ima funkciju i da zastraši građane, najbolje govori podatak da je više od 85 fakulteta širom zemlje i dalje u blokadi, a da se protesti podrške studentima šire po Srbiji i omasovljuju. Prema evidenciji Arhiva javnih skupova, od 1. novembra do danas u 210 naselja u Srbiji održan je bar jedan protest.
Naslovna fotografija: FoNet