Ko izgubi, iste noći se seli iz ulice Dauning #Intervju

“Od članova parlamenta se očekuje da saslušaju opoziciju, sednu i čuju teška pitanja. Ne moraju to da urade, ali to se od njih očekuje. I tako se rađa debata.”
Foto: Marko Risović/CRTA

“Ako debata ne donosi promenu i nema šanse da utiče na vladu, onda ne vidim razlog zašto se odvija. Sve te stvari moraju da budu ispravne i onda možete da razmišljate o ulaganju u prenose i da očekujete da će ljudi to gledati“, rekao je 2016. godine u intervjuu za Istinomer Piter Nouls. Godinama je bio novinar i urednik na parlamentarnom kanalu britanskog javnog servisa BBC. Skoro šest godina kasnije, kao politički novinar i C-SPAN producent za Vestminster, posle Crtine međunarodne konferencije „Demokratija; Minimalni konsenzus”, i dalje ističe značaj rasprave u parlamentu, ali i snažnu ulogu koju ima predsedavajući, bez obzira kojoj partiji pripadao.

 

BBC parlament kanal postoji više od 20 godina. Da li ste zadovoljni nivoom otvorenosti britanskog parlamenta?

Da, parlament jeste transparentan. Ponekad je to još važnije nego inače. I mislim da je to postao problem tokom pandemije, kada je prošlo užasno mnogo važnih zakona i pravila a da su jedva ispitani. I mislim da članovi parlamenta misle da ne smeju da dopuste da se to dogodi ponovo.

Koliko je za skupštinsku atmosferu važna uloga Predsednika Skupštine?

Apsolutno ključna. On dolazi iz političke stranke ali nakon što je izabran, on mora da skrajne svoju lojalnost i da zaboravi da je ikada bio član te partije. Proteklih godina smo imali veoma snažne predsedavajuće, koji su veoma uticajni i ponekada teški za izvršnu vlast, jer im ne bi dali da se “izvuku”. Njihova nepristrasnost je izuzetno važna i ključna. I to smo videli proteklih godina, kroz način na koji su izlazili na kraj sa Vladom u najtežim pitanjima.

Koje bi bile najvažnije odredbe skupštinskog poslovnika?

Jedna od najvažnijih zapravo nije ni pisano pravilo, više je pitanje kulture. Od članova parlamenta se očekuje da saslušaju opoziciju, sednu i čuju teška pitanja od druge strane. Ne moraju to da urade, ali to se od njih očekuje. I tako se rađa debata. U čistom proceduralnom smislu, pretpostavljam da je najvažnija sposobnost poslanika da, uz pomoć predsedavajućeg, prozovu ministre i postave im teška i hitna pitanja, skoro bez najave i upozorenja. To je izuzetno važno.

Kako izgleda sednica kada ministri odgovaraju na pitanja poslanika?

Zauzeto. Sede jedni nasuprot drugima. Njihove klupe su tako postavljene da gledaju jedni u druge, kao što ste možda videli kada premijer odgovara na pitanja. I ministar dobija teška pitanja. Interesantno, on dobija teška pitanja od opozicije, prekoputa, ali ovih dana često i sa svoje strane, iza leđa. I to su teška i veoma neugodna pitanja, Tako da nisu sigurni na koju stranu da gledaju. Uzbudljivo je sve to gledati.

Izbori u Srbiji bili su 3. aprila, a Skupština još nije konstituisana. Da li bi to bilo moguće u Velikoj Britaniji?

Ne, mi formiramo Vladu i Parlament veoma brzo. Kada aktuelni premijer i njegova stranka izgube, oni se iste noći sele, pakuju stvari i odlaze. Vozila za selidbu se pojavljuju u ulici Dauning, ubacuju sav nameštaj i odlaze. I parlament se formira u roku od nekoliko dana

Koliko je važna uloga medija u podizanju svesti o ulozi Narodnog poslanika?

Veoma je važna i mislim da je parlament to prepoznao. Oni ne vole ono što mediji rade, ne vole komentare i nekada komentari koje dobijaju od medija nisu fer. Ali postoji generalno razumevanje i konsenzus da su slobodni i nezavisni mediji, od kojih su neki nepristrasni, a neki veoma pristrasni, veoma važni. Kada je reč o emiterima, postoji zakon da emiteri vesti moraju da budu nepristrasni, ne samo BBC, već svi. To je duboko ukorenjeno u našoj kulturi.

 

Povezan sadržaj

 

Naslovna fotografija: Marko Risović/CRTA