Ko je šljam, a ko kulturno blago? #Parlament
Četvrte nedelje nakon najstrašnijih zločina koji su potresli Srbiju, narodni poslanici trebalo je da raspravljaju o tome koliko su televizijski programi uticali na širenje atmosfere nasilja u društvu. Međutim, izveštaj Regulatornog tela za elektronske medije (REM) koji je „sklepan” na brzinu tek da se zadovolji forma, nije odgovorio na to pitanje, a skupštinska rasprava o njemu uspela je da situaciju dodatno pogorša.
Ovakav televizijski prenos naterao bi svakog roditelja koji je (spletom nesrećnih okolnosti) skupštinu gledao tri dana, da skloni decu od televizora. To kako predsednik parlamenta Vladimir Orlić vodi sednicu i poštuje poslovnik šalje samo jednu poruku: ne očekujte pravdu i milost ako niste „sa njegove strane”.
Ništa nije bilo dobro ove nedelje. Ništa nije bilo u skladu sa trenutkom, namerom, pijetetom prema žrtvama, ništa nije pokazalo težnju da se situacija smiri i poboljša. Od tona, rečnika, izraza lica, urlanja, stilskih i gramatičkih grešaka, cinizma, potcenjivanja, do uvreda, laži i besmislica. Onakav izveštaj REM-a nije trebalo ni da bude prihvaćen. A kad ga je već prihvatila vladajuća većina, kada je već za predlagača određen Nebojša Bakarec, moralo se naslutiti u šta će se sve pretvoriti.
Kad Orlić blago ukori Bakareca
O atmosferi na zasedanju Skupštine Srbije najbolje govori vest da je predsednik skupštine Vladimir Orlić samo jednom zaustavio svog stranačkog kolegu Nebojšu Bakareca i ukazao mu da ne može tako da govori. Nije mu izrekao opomenu, nije mu oduzeo reč, samo je rekao – eto, „ako možemo da ne čitamo” više o privatnim stvarima. I reagovao je tek kad je procenio da se čulo dovoljno i kada je Bakarec prešao na decu jednog od lidera opozicije. I zbog tog poteza su Orlića hvalile kolege, javno, više puta. Hvalio se i sam, ponosan, kao da je uradio nešto veliko.
Zamislite, nije dozvolio poslaniku koji je danima sipao otrov po ceo dan, koji je zavirio u sudski dosije ili novčanik svakog koga smatra nepodobnim, da još čita i tumači zdravstvene kartone tuđe dece.
Poslanik SNS čitao je, naime, navodnu službenu belešku MUP-a Vračar, što je samo po sebi problematično, čak i ako je autentično. I znamo da će neko reći da se ponavljanjem rečenog samo još više produbljuje kriza, ali ovo mora ostati upamćeno, jer na ovakve stvari ne može vas niko naterati. Uz detaljne opise porodičnog nasilja koje je jedan od lidera opozicije navodno počinio, Bakarec je čitao, moralo bi da se citira šta, da bi se razumelo.
I još u istom tonu satima i satima, kao ovlašćeni predstavnik koji ima neograničeno vreme da govori. O izveštaju REM-a, naravno. Orlić ga je, dakle, prekinuo samo jednom, blago i pomirljivo, da bi se nakon toga prema opoziciji bio još okrutniji, a prema svojim stranačkim kolegama blag i tolerantan.
Kako se pretilo novinarima
Da li znate ko je Đorđe Todorović? Na izborima 2020. bio je šesti na Vučićevoj listi, a 2022. tek 126. Iz biografije mu je najvažnija stavka da je pohađao Akademiju mladih lidera SNS-a. Ne zna se da li je u međuvremenu nešto radio, tek, sad kad je ponovo u skupštini, tu je da objasni televiziji N1 kako je upad na njihov posed, protest i zastrašivanje novinara – normalno.
„Vi što se javljate, kada vas Nova S i N1 organizuju da blokirate Gazelu, međunarodne putne pravce, da zabranite slobodu kretanja ljudima. Odlično to činite. Super vas koriste kao alat, ali onda kada se Gazela pojavi pred njihovom kućom medijskom, e onda tu nastaje problem, onda je tu vrska, piska, čupanje za kosu, evo, došli su nam ispred N1. Neko je došao da protestuje, ne znam šta je tamo radio, to apsolutno nije ni bitno, ali tri dana već jašu na tom talasu, kažu – evo, došli su da nam prete, da nas ugrožavaju, ne daju nam mira. To se dešava kada izazivate i kada blokirate i kada zabranjujete slobodu drugima, pa dešava se bumerang. Sve se to ovako vrati, dođe kod vas, dođu ispred N1 nekakvi ljudi”, vikao je Todorović.
U tom jednom govoru, on je televiziju N1 pomenuo sedamnaest puta, (62 puta je ova televizija pomenuta u tri dana rada, i još 44 puta luksemburški mediji), navodio je prezimena novinara, optuživao ih da imaju „lešinarski pristup”, da im je cilj da destabilizuju zemlju, da nevino stradalu decu koriste za politički cilj, te da se na kraju krajeva, ne treba čuditi što policija ne reaguje kada ih jedna takva televizija poziva. Na kraju mora se reći da je na dnevnom redu sednice bio izveštaj REM-a o televizijama sa nacionalnom frekvencijom, što N1 i Nova S svakako nisu. I da je za vreme ovog huškačkg govora Orlić izrekao opomenu Aleksandru Jovanoviću Ćuti jer je dobacivao sa mesta.
Kako su glumci postali šljam?
Priča o glumcima koji podržavaju proteste protiv nasilja traje danima, ponavlja se teza da oni „dobijaju” od državnog Telekoma pare, pa bi zato valjda trebalo da ćute. A ako ne ćute, dobiće kvalifikacije od na primer poslanice SNS u ovom sazivu, nekadašnje radikalke Nataše Jovanović. Ona je tako u odgovoru poslanici SSP Mariniki Tepić ustvrdila da je Nikola Kojo rekao „da su Srbi goveda i oni koji dolaze na naš miting, i ovce, smrdljivi ljudi.
„Jesam li ja vama prenela reči srpskog naroda, čestitih domaćina i seljaka, da za te glumce koje vi branite kažu i da su lopovi i da su prevaranti, što oni i jesu?” Ili:
„To je zaista strašno, napadaju se ljudi, govori o ovom Koji, o Sergeju Trifunoviću, o Janketiću, Bjelogrliću, koji su kulturno blago Srbije. Jel vi zaista, gospođo, mislite da je taj šljam kulturno blago Srbije? Znate li vi šta je kulturno blago Srbije? To su Pećka patrijaršija, Gračanica, Visoki Dečani, Hram svetog Save, Narodni muzej, koji ste vi upropastili!”
Glumcima je poručivao i Veroljub Arsić, da „bi trebalo da znaju da im je novac uzimao Dragan Đilas, preko štamparije koja se zove, Big Print”, da im je pare oteo bivši režim. Bilo je i pomirljivih velikodušnih gestova, eto nije problem što su poslanici čitali njihove navodne honorare, neka oni „slobodno glume”, ali da opozicija ne pominje Jelenu Karleušu.
A bilo je poruka i sa druge strane, kao kada je Vladimir Obradović iz SSP-a rekao: „Gospodo, prevarili ste se. Citiraću, odnosno parafraziraću još jednog glumca koga Atlagić dobro zna, prevarili ste se ovo je malo i naša zemlja”. Pa ko je razumeo, razumeo.
Kako se pričalo o protestima
Ako bi se tražila reč zasedanja, to bi svakako bio protest. O njemu su poslanici govorili u 157 slučajeva, ponavljali zahteve građana, pozivali da se dođe, kritikovali i kuražili, sve zavisi sa koje strane sede.
„Protest građana ‘Srbija protiv nasilja’ je početak ozdravljenja našeg društva. Zbog toga se ja građanima koji učestvuju na protestu iskreno zahvaljujem, a mladima i deci koji su na top protestu duboko stvarno duboko se klanjam.” - Nenad Mitrović DS
„Sada dolazimo do poslednje vesti koja kaže – kolona više ne ćuti i to je slika sa jednih od protesta, nezadovoljstvo i dalje raste. Da, oni podižu nezadovoljstvo, oni namerno generišu nezadovoljstvo da bi uradili nešto što veći broj ljudi doživljava kao pokušaj obojene revolucije u Srbiji. To jeste njihova ideja. Jeste ideja da se izazove građanski rat.” - Milenko Jovanov SNS
„Koliko vi daleko možete da odete u svojoj besprizornosti je ono što je juče rekla koleginica Raguš o tome kako zaboga to što roditelji nastradale dece iz „Ribnikara„ traže nije isto ono što traže građani sa protesta. Pa, gde će vam duša? Aman ljudi, pa kako to mogu biti iste stvari? Kako to mogu biti isti zahtevi?” - Nebojša Zelenović Moramo - Zajedno
„Pa oni Gašića treba da drže kao malo vode na dlanu. On nije njihove nasilne proteste sprečio onako kako se sprečavaju u Evropi dopuštajući da blokiraju Gazelu. Ovako strane skupe službe i bogate ambasade kupuju jeftine ljude.” - Marijan Rističević SNS
„Najzad, kaže - ja pretim da će vas juriti. Ne pretim. Vas već jure. Tebe jure. Tebe teraju s protesta zato što si ih evo ovde, ovako herojski pozvao da ostanu na Gazeli dok se ne ispune zahtevi, a onda si otišao u toalet i završio na Novoj S, koja jeste jedna vrsta toaleta. Tako da ja ne sumnjam da si nuždu obavio na Novoj S, gde je i mesto tome.” - Milenko Jovanov SNS
Ovakvih i sličnih izjava je bilo i previše, ali najzanimljiviji pristup pokazao se kada je na protest protiv nasilja pozvao i lider Dveri Boško Obradović, s tim što bi zahtevima dodao smenu vlade i izbore.
Odgovorili su mu i Orlić i njegova koleginica Marina Raguš na potpuno isti način, ako nije dobro čuo prvi put. Orlić je prokomentarisao (iako na to po poslovniku nema pravo): „Pošto ovo mitingovanje koje ste malopre reklamirali i u kom učestvujete, koliko vidim, iz Rusije ocenjuju kao obojenu revoluciju, čestitam što u tome učestvujete. Odlično s vaše strane.”
A Raguš nastavila: „Što se tiče izbora, samo da vam i to pojasnim, tehničke vlade neće biti, a vi šetate sa onima koji su rekli da kosti vladike Nikolaja treba baciti psima, onima za koje Ruska Federacija kaže da prave obojene revolucije. Pa kakvi ste vi to desničari?”
Po poslovniku se prvo javila naprednjakinja Biljana Pantić Pilja koja je izvređala lidera Dveri i rekla mu da je „najveće zlo koje postoji!” Pa onda Borko Puškić iz Dveri: „Ja vas upozoravam niste na sednici glavnog Odbora SNS-a, koja ima strmoglavi pad, gde ste imali neuspeli uspeh vašeg kontramitinga, okupljanja. Vi se nalazite u Narodnoj skupštini. Vi predsedavate narodnim poslanicima, vi ste prvi među jednakima” pokušao je Puškić, ali je ubrzo prekinut i oduzeto mu je vreme poslaničke grupe.
Inače taj manir da se svakome iz opozicije ko se usudi da zatraži povredu poslovnika oduzima vreme, Orlić je uveo kao „pravilo” i izgleda da ga se neće brzo odreći.
I na kraju jednu od boljih ocena Orlićevog načina vođenja sednice opisao je Predrag Marsenić iz koalicije Nada rekavši da se on ponaša onako kako su se nekada ponašali takozvani „mister spikeri” u engleskom parlamentu.
„Dakle, nekada u tom britanskom parlamentu su bile dve suprotstavljene opcije, sa dve suprotne strane. Razmak između njih bio je dve dužine mača, a mister spiker je tada imao bič, pa je imao pravo onoga ko hoće da ustane i da uradi nešto neprimereno – da udari bičem. Ja imam utisak da ako biste vi danas imali bič da bismo mi ovde iz opozicije svi bili crveni i krvavi, jer vi tako vodite ovu Skupštinu i to je stalno, to je konstantno, bez ikakve potrebe”, rekao je Marsenić.
Nakon nekoliko dvosmislenih opaski da je neobično što poslanik Marsenić zamišlja takve slike, Orlić je dodao da „što se tiče atmosfere i britanskog parlamenta, samo mogu da vam kažem koliki ste vi Englezi toliki vam je ovde britanski parlament”. Aludirajući valjda na reči pripisane Nikoli Pašiću koji je navodno nakon neke prepirke u skupštini rekao – „kakvi ste vi Englezi, takav sam ja Gledston.” Da li Orlić nije mogao da se seti izreke ili se u pola rečenice uplašio kako će „šef” prihvatiti da neko drugi sebe poredi sa Pašićem, tek Orlić je pokazao kao da nema trunke svesti i o svojoj odgovornosti što je anegdota još aktuelna i što ceo vek nismo odmakli od Pašića.