Ko (ne) kupuje naše hartije od vrednosti?
Ovdašnji mediji su, nedavno, preneli vest da su neke investicione banke, poput „Barklis“ banke, dale preporuku svojim klijentima da prodaju srpske dužničke hartije. Ta preporuka je usledila posle nepovoljnog izveštaja MMF-a o Srbiji zbog sve većeg manjka u državnoj kasi. Kada bi investitori poslušali ono što im savetuje „Barklis“, finansiranje srpskog budžeta našlo bi se u velikom problemu. Naime, manjak, koji nastaje zbog većih državnih rashoda od prihoda se, najvećim delom, popunjava upravo zaduživanjem na finansijskom tržištu prodajom hartija od vrednosti. Ukoliko bi došlo do toga da investitori prodaju hartije i prestanu da budu zainteresovani za kupovinu novih, to bi značilo da moramo da se zadužujemo po nepovoljnijim uslovima i da visokim kamatama privlačimo investitore da nam pozajme novac.
„Strani investitori drže dobar deo našeg duga preko trezorskih zapisa. Da nema njih, teško bismo uspeli da prodamo te hartije na domaćem tržištu i tako zakrpimo rupe u budžetu. A preporuka ove banke je usledila posle nespretnih koraka srpske Vlade u vezi sa deficitom u budžetu. Međutim, te preporuke mogu da se promene. Postoje i druge finansijske institucije koje daju preporuke. Neke od njih su zatvorene za javnost, pa ne znamo šta savetuju. Sem toga, i sami investitori ocenjuju preporuke koje im daju investicione banke, ne prihvatajući ih bez razmišljanja“, kaže Gujaničić za Istinomer.
On navodi i da je činjenica da su prihodi na dinarska ulaganja jako dobri i da je to veliki mamac za investitore.
„Trenutno su u Evropi niske kamatne stope, tako da se isplati ulagati u naše hartije. Naravno, osnovni uslov je stabilnost dinara. Tada investitori mogu dobro da profitiraju ulažući u trezorske zapise. Sada sve zavisi od poteza koje će vući Vlada Srbije. Ukoliko naprave nešto što će dati konkretne rezultate, pre svega kod smanjenja deficita u budžetu, investitori će nastaviti da kupuju naše hartije“, navodi Gujaničić.