Kontra-studenti, kontramitinzi i srednji prst: Kako izgleda „kontrarevolucija” vlasti?

„Posle svake neuspešne obojene revolucije, sledi uspešna kontrarevolucija”, poručio je predsednik Srbije posle velikog protesta studenata i građana u Nišu. I ponovo se suprotstavio nečemu što se nije desilo. U ulozi „kontrarevolucionara” našao se potom i poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović - on je kontrarevoluciju najavio na društvenoj mreži X, uz fotografiju na kojoj gazi crvenu šaku. U kontru je krenula i grupa koja kampuje na Andrićevom vencu i „želi da uči”, a pre toga bilo je više drugih epizoda kojima su predstavnici vlasti „pružali otpor” otporu. Osim što su odgovarali spinovima, manipulacijama i svakodnevnim targetiranjem, paralelnu realnost četiri meseca kreirali su „u dijalogu” sa studentima „zabrinutim” zbog blokada fakulteta, zatim skupovima po Srbiji, crvenim srednjim prstom. I porukom čoveka koji piše knjigu o „pobedi nad obojenom revolucijom”. Ta poruka glasi: „Uništiću vas u celom svetu”.
Foto: Screenshot/X/@adv_djukanovic

Prvi veliki skup u Novom Sadu, samo četiri dana nakon pada nadstrešnice na železničkoj stanici, dobio je odgovor vlasti iste večeri. Predsednik Vučić obratio se tog 5. novembra 2024. godine naprednjacima okupljenim oko sebe i stranačkih prostorija:

„Ne damo Novi Sad. Ono što je važno, naš jezik nikad ne sme biti jezik osvete, našim komšijama moramo da pružimo ruku, moramo da prihvatimo drugačije političko mišljenje, ali nikada ne smemo da radimo ono što su oni radili. Spremajte se, ne znam tačno kada, ali neće dugo čekati, biće prilika, opet ćemo da ih pobeđujemo.”

Foto: Screenshot/X/@adv_djukanovic

Umesto pružene ruke, građani okupljeni oko zahteva da se odgovorni za 15 stradalih procesuiraju, dobili su spin, manipulacije, pretnje, optužbe, targetiranje. I studente koji traže povratak na fakultete, i skupove na kojima svetle telefoni uz pokliče „Aco, Srbine”. I srednji prst.

 

Studenti 2.0

 

Grupa koja od četvrtka, 6. marta, kampuje ispred zgrade Predsednišva, poznata kao “studenti koji žele da uče”, potvrda je spina da fakultete blokira i tri meseca protestuje tek manjina studenata. Vlast je pokušala takvom manipulacijom da umanji značaj studentske pobune, utiša zahteve. 

Još sredinom decembra i posle prvog „svi zahtevi su ispunjeni”, predsednik Vlade, sada u ostavci, Miloš Vučević sastao se sa delegacijom Studentske konferencije univerziteta Srbije (SKONUS) i potom rekao da su teme bile „isključivo vezane za pitanja koja muče studente – overe semestra, ispitnih rokova, školarine koje su plaćene”.

„Ne lak razgovor, mnogo tema, nemamo ni mi kao Vlada odgovore na sva pitanja. (…) Verujem da ćemo stvarati uslove da oni studenti koji žele da polažu ispite, polažu ispite”, rekao je Vučević u decembru 2024. godine. 

Foto: Screenshot/Instagram/@milosvucevic

Predstavnici SKONUS-a bili su i gosti televizija s nacionalnom pokrivenošću, njihova zabrinutost za nastavak školske godine pratila je zabrinutost predstavnika vlasti, a za to vreme čitali smo kako se studenti u blokadi ograđuju od stavova ove organizacije i javljaju da su joj izglasali nepoverenje.

Krajem januara mediji su preneli da se formira udruženje „Studenti 2.0”, koje traži povratak na fakultete, a (verovatno) isti ti studenti sada su ispred institucije koja nije nadležna za njihov zahtev. Vodi ih student Medicinskog fakulteta Miloš Pavlović, koga je javnost pre postavljenih šatora upoznala na skupovima predsednika Srbije, u Hit tvitu i drugim emisijama televizija s nacionalnom frekvencijom.

 

Od Jagodine do Sremske Mitrovice čuje se – „Aco, Srbine”

 

Kao i u maju 2023. godine, vlast je umesto odgovora na zahteve građana na ulici, odgovorila kontramitingom. Prvi je ovog puta bio u Jagodini, a mediji su ga najavili kao kao „skup ujedinjenja pametnih i normalnih ljudi” – glumaca, reditelja, sportista, prevača.

Iz Jagodine je na dijalog pozvao predsednik Srbije, najavljujući, još jednom, i formiranje „narodnog” Pokreta. Dok su u masi svetleli telefoni 2.0, Vučić je pozivao studente da kažu „koji to zahtev nije ispunjen” i poručio „knjige, deco, a ne zvona i praporci”.

Skup u Sremskoj Mitrovici imao je čak i slogan skoro identičan studentskom – poziv na skup u Kragujevcu pratila je poruka „Sretnimo se na Sretenje”, a na skup u Sremskoj Mitrovici „Srećemo se na Sretenje”. Dok su se studenti i građani okupljali u Kragujevcu na 15 sati zbog 15 žrtava, predsednik se sreo sa mladima koji su mu već u vozu skandirali „Aco, Srbine”. Na jednoj strani je bila tišina, na drugoj pesma i sa zvučnika ministra Siniše Malog i u izvedbi predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Foto: Screenshot/Instagram/@buducnostsrbijeav

A dok je gledao u transparente na kojima je pisalo „Novi Sad je uz Vučića” i „Vučiću, oče naše nacije”, predsednik je sa bine uzvikivao da će se njegov „udžbenik o tome kako je pobedio obojenu revoluciju” prodavati u „desetinama miliona primeraka”. Onima koji su pokušaj te revolucije navodno organizovali poručio je: „Uništiću vas u celom svetu”. Dakle, Sremskom Mitrovicom odzvanjale su pobede nad izmišljenim neprijateljem, a iz Kragujevca se čuo poziv na ispunjenje studentskih zahteva.

 

Srednji prst

 

Naprednjaci su i na crvenu šaku, koja je postala simbol protesta nakon urušavanja nadstrešnice, odgovorili kontra-simbolom. Na društvenim mrežama nekih funkcionera SNS-a pojavila se takođe crvena šaka, ali sa istaknutim srednjim prstom. Uz natpis „odgovor srpskog naroda na pokušaj obojene revolucije” srednji prst je osvanuo je 21. januara na nadvožnjacima Beograda, a istog dana mediji su preneli i snimak njegovog uklanjanja. 

 

Ko kaže da (ni)je nadležan?

 

Dok studenti insistiraju na tome da predsednik Vučić nije nadležan za ispunjenje njihovih zahteva i to traže od drugih institucija, vladajuća stranka, mejnstrim mediji i „analitičari” na prvo mesto stavljaju upravo njega. 

Jačanje protesta se tako odvijalo paralelno sa jačanjem veličanja predsednika Srbije. Osim transparenata s podrškom Vučiću, gledaoci Pinka gledali su kako vlasnik ove televizije Željko Mitrović nabraja „1000 ogromnih uspeha” Aleksandra Vučića. Iz Mitrovićevih postova prenetih u Dnevniku TV Pink, moglo se zaključiti da je predsednik nadležan i za BDP, i za plate, i za postupke vantelesne oplodnje, izgradnju domova zdravlja, puteva, obnovu košarkaških terena.

Na mrežama su se, osim uradaka Željka Mitrovića pojavili i nalozi poput onog „Vučiću verujem”. Prvi post na tom Instagram nalogu objavljen je samo dan pre nego što je predsednik pozvao na savetodavni referendum o njegovom razrešenju.

Foto: Screenshot/TikTok/@jasamaleksandar

Umesto „pumpanja”, predsednik je u društvu Siniše Malog i Miloša Vučevića „veslao”, delio to na društvenim mrežama uz snimke razgovora sa studentima koji su ga posetili na radnom mestu, a koje su, kako je naveo, „interesovali i stambeni krediti za mlade”. Tom mlađem delu biračkog tela pokušao je da priđe i kroz TikTok izazov, tačnije trend – pogađao je u kojoj flašici je Pepsi, u kojoj Koka-Kola. 

Tokom četiri meseca, 1. novembra 2024. do 1. marta 2025. godine, Vučić je imao 148 obraćanja i uključenja putem kablovskih i televizija s nacionalnom pokrivenošću. „Pobeđivao” je tako „obojenu revoluciju” i odgovarao svim neprijateljima, govorio o svim temama, a najmanje o onim za koje jeste nadležan.