Kovid 19, godina druga: Koje države su u izolaciji?
“Pući ćemo kao zvečka”, kaže dr Predrag Kon, ako ne uvedemo vanredno stanje. Predsednik, pak, neće da “nagađa” pa ovu važnu odluku ostavlja Vladi. Ljudi su neodgovorni, ali, izgleda, ne samo u Srbiji, jer se s kovidom 19 i dalje bori gotovo ceo svet. Ko je u “lokdaunu”, ko nije i na koga da se ugledamo (ako uopšte možemo)?
Tek nekoliko novih slučajeva zaraze kovidom 19 zatvorilo je Okland, najveći grad na Novom Zelandu. I dok Džasinda Arden, premijerka te ostrvske države Okeanije ćaska sa stanovništvom preko društvenih mreža, u Srbiji se šalju najave poput segmenta “Gledaćete…” pri kraju epizode sapunice. Čini se da se godinu dana kasnije i dalje eksperimentiše merama.
To se jasno videlo i posle skraćivanja radnog vremena kafića i tržnih centara prošlog vikenda kada je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao da je ta restrikcija bila kontraproduktivna i da “ne postoji razlog da se takve mere predlažu”.
S tim nije saglasan epidemiolog dr Predrag Kon jer će tražiti da se, zbog katastrofalne situacije, na sedam dana zatvore kafići i restorani.
Od onemogućavanja kafenisanja do potpune zabrane kretanja tanka je linija – to smo mogli videti prošlog marta. Predsednik naizgled nije za uvođenje novog vanrednog stanja, pa je neizvesno da li će se opet penzioneri buditi u zoru da odu do prodavnice.
Svakako, izolacija se pokazala kao dobar potez na Novom Zelandu. Od početka pandemije do danas tamo je zabeleženo nešto manje od 2400 zaraženih. U Srbiji je, pak, samo u protekla 24 časa (2. mart) registrovano čak duplo više obolelih, njih 4157.
Treba li, onda, i nama jedna Džasinda Arden? Ili možemo neke beleške da hvatamo i od drugih zemalja?
Švedska se, na primer, snažno opire odluci da uvede “lokdaun”. Tamo su se vodili idejom da će narod steći imunitet krda. A kada je reč o vakcinaciji, ta skandinavska zemlja planira da izdaje digitalne kovid pasoše.
“Lokdaun”
Nešto sasvim suprotno dešava se u Češkoj koja pooštrava mere izolacije.
U međuvremenu, Portugal je produžio vanrednu situaciju, te će ona trajati najmanje do 16. marta – dakle, država je u “lokdaunu” do daljeg.
Austrija će, s druge strane, tokom marta olabaviti mere o izolaciji a plan je da se do Uskrsa vakciniše milion stanovnika. Odluka nije finalna, ali za sada je planirano da od 27. marta budu otvoreni pabovi i restorani sa terasama širom Austrije, dok će svi posetioci morati da imaju dokaze o negativnom testu.
I Danska, koja je u izolaciji od decembra, od marta olabavljuje mere.
Nemačku očekuje produžetak “lokdauna” do 28. marta, ali će neke mere biti ublažene od 8. marta. Građanima se savetuje da izbegavaju putovanja unutar zemlje; moći će, doduše, da idu u cvećare, knjižare, salone za tetovaže i manikir jer će objekti u kojima se nude ta roba i usluge ponovo biti otvoreni.
Zanimljivo je da stanovništvo u Nemačkoj neće više moći da nosi ručno rađene maske ili da prekrije lice šalom u prodavnicama i prevozu, već samo hiruške maske ili FFP2 maske.
Belgija će u stanju izolacije biti do 1. aprila.
- U svim zemljama osim u Švedskoj uvedeno vanredno stanje
- Vanredno stanje proglasilo 27 evropskih država
- Kako se proglašava vanredno stanje?
Policijski čas
Francuzi imaju policijski čas od 18 časova do 6 izjutra, a zatvoreni su restorani, bioskopi, pozorišta, ski centri. Naredni vikend stanovnici Nice i Kana i generalno Francuske rivijere moraće da provedu zatvoreni – jedino s pisanom dozvolom će moći da izađu napolje.
Grčka nije u potpunoj izolaciji; samo u delovima zemlje u kojima je situacija veoma kritična na snazi su mere izolacije, kao i policijski čas. Takva je situacija sada u Atini.
Policijski čas je na snazi i u Španiji i to do početka maja.
- Šta nam je pokazalo masovno testiranje u Slovačkoj?
- U kojim to državama Evrope ni(je) obavezna vakcinacija?
Protesti i incidenti
Borbu nekih država protiv kovida 19 obeležili su i incidenti.
Takav je bio slučaj s Holandijom. U toj zemlji je proglašen “lokdaun” kao i policijski čas, protiv čega su protestovali vlasnici barova ali i seksualni radnici. Incidenti su se dešavali i u centrima za testiranje na virus. Pre nekoliko dana je na jedan takav centar bačena eksplozivna sprava, a još u januaru je na drugoj takvoj lokaciji neko podmetnuo požar.
Naslovna fotografija: Protest seksualnih radnika u Holandiji /FoNet/AP